Wielkie dźwigary nad halą basenową SDS
![Piotr Zieliński Piotr Zieliński](/images/default-avatar.webp)
Piotr Zieliński
Siedem dźwigarów dachowych zamontowano nad halą basenową Szczecińskiego Domu Sportu. Zbliża się etap zamknięcia konstrukcji całego obiektu.
Konstrukcja dachu nad halą basenową wykonana jest z dźwigarów dwutrapezowych z drewna klejonego warstwowo, które są oparte na słupach żelbetowych. Całą konstrukcję usztywniają tężniki z drewna klejonego oraz prętowe stężenia połaciowe. Długość pojedynczego dźwigara to 31,3 m. Montaż konstrukcji dachu hali basenowej to nie jedyne zmiany w ostatnim czasie na budowie SDSu. Nad halą sportową jest już zamontowane pokrycie dachu, co oznacza, że wykonawca zbliża się do zamknięcia obiektu.
O inwestycji
W ramach inwestycji powstaje nowy basen oraz większa hala sportowa. Zgodnie z przygotowanym Programem Funkcjonalno-Użytkowym wybudowany zostanie basen 30m, z lokalnym przegłębieniem a także m.in.: pomieszczenie ratowników, sanitariaty i magazyn. Z kolei hala sportowa zostanie dostosowana do współczesnych wymogów licencyjnych, będzie zatem nieco wyższa i większa niż dotychczas istniejąca.
- Dzięki dużej kubaturze, oprócz rozgrywek sportowych będzie można w niej organizować wydarzenia w postaci koncertów - mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. - W budynku znajdą się również dwie sale bokserskie, a także zaplecze szatniowo-socjalne. Obiekt zostanie wyposażony ponadto w trybuny dla widowni. W nową zabudowę wkomponowane zostaną elementy po starym obiekcie. Cały kompleks będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W obiekcie zainstalowana zostanie technologia mająca wpływ na ograniczenie kosztów użytkowania. Technologia wody basenowej pozwoli odzyskać do 75% wód popłucznych. Ponadto wykonana zostanie instalacja odzysku ciepła z wód zrzucanych z technologii basenowej. Do budowy wykorzystane zostaną elementy spełniające aktualne normy w zakresie ograniczania utraty ciepła z budynku. Obiekt będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Inwestycja realizowana jest w formule zaprojektuj i wybuduj.
Nadzór sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o. Generalnym Wykonawcą jest Budimex S.A. Koszt prac to blisko 109 mln zł brutto.
Inwestycja jest objęta dofinansowaniem w wysokości 65 mln zł, które pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych.