Teatr Letni – w oczekiwaniu na otwarcie

Piotr Zieliński
Przebudowa Teatru Letniego zakończona. Za nami odbiory, obiekt przekazany jest już do użytkowania i czeka na pierwszych gości.
W zakres prac związanych z przebudową wchodziło m.in.: rozbudowa sceny od strony widowni; rozbiórka starego zadaszenia i budowa nowego; przebudowa widowni; przebudowa dróg dojazdowych do obiektu; przebudowa sieci elektrycznych oraz sieci kanalizacyjnych i sanitarnych. W ramach prac przeprowadzono renowację i konserwację istniejącego łuku żelbetowego. Na obiekcie zainstalowany został ponadto zaawansowany system scenotechniki. To iluminacja obiektu, dodatkowe oświetlenie oraz wciągarki umożliwiające szybki montaż scenografii, oświetlenia czy nagłośnienia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Teatr Letni - otwarcie. Szczecińskie Dni Otwarte. To dwa dni świetnych wydarzeń i wstęp wolny! PROGRAM
Inwestycja w liczbach
- Wbito 246 pali o łącznej długości około 1700 mb.;
- Wylano około 2000 m3 betonu;
- Widownię wykonano z 540 płyt prefabrykowanych;
- Deski, z których wykonano ławki mają łączną długość 80 000 mb.;
- Membrana dachowa ma powierzchnię 4200 m2;
- Kubatura proscenium wynosi 2 700 m3;
- Powierzchnia proscenium to około 550 m2;
- Powierzchnia estrady to 750 m2;
- Konstrukcja dachu waży 400 ton i składa się z 2500 elementów;
- Podpory pod dach mają wagę 350 ton;
- Zainstalowano około 1200 opraw oświetleniowych;
- Kable elektryczne mają długość około 60 km;
- Zainstalowano 70 wciągarek.
O Teatrze
Teatr Letni im. H. Majdaniec, zlokalizowany jest w południowo – zachodniej części Parku Kasprowicza. To miejsce dużych koncertów z udziałem gwiazd, uroczystości i imprez lokalnych, ale też zwykłych spotkań w niezwykłym otoczeniu. Początki tego obiektu sięgają lat 30. XX wieku. To wtedy wybudowana została pierwsza scena parkowa w formie drewnianej estrady z rzędami drewnianych ławek. Amfiteatr został gruntownie przebudowany wg projektu arch. Zbigniewa Abrahamowicza w 1974 r. nadając mu obecny kształt z charakterystycznym łukiem nawiązującym swoją formą do Gateway Arch w Saint Louis arch. Eero Saarinena. W roku 2000 Teatr doczekał się nowego dachu oraz gruntownego remontu widowni, a także częściowego remontu pomieszczeń podscenia. W grudniu 2015 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na „Przebudowę i rozbudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec”. Zwycięzcą konkursu zostało biuro architektoniczne Flanagan Lawrence z Londynu. Przebudowę rozpoczęto latem 2020 roku.
Wykonawcą była firma Adamietz Sp. z o.o. Nadzór nad realizacją sprawował Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin.