Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   Oryginalne płyty chodnikowe a nad nimi świetlista girlanda

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Oryginalne płyty chodnikowe a nad nimi świetlista girlanda

   Dobiega końca remont chodników na Kurzej Stopce i Małej Odrzańskiej. Nad pierwszą z tych uliczek zawisła świetlista girlanda.

   Remont na Kurzej Stopce polegał na rozbiórce starego, nierównego chodnika i ułożeniu go na nowo, zgodnie z obowiązującymi na terenie Starego Miasta wytycznymi. Co ważne – nowy chodnik został zbudowany z oryginalnych szczecińskich granitowych płyt i kostki, zdeponowanych wcześniej w miejskim magazynie.

   Nad ulicą na wysokości ok. 5 metrów jest właśnie montowana dekoracyjna świetlna girlanda w formie „zygzaka”. Girlanda składa się z żarówek LED rozmieszczonych co 1 m, każda o mocy 4,5 W, o barwie światła ciepłej ok. 3000 K. Oświetlenie będzie sterowane za pomocą zegara astronomicznego, umożliwiającego włączenie po zachodzie słońca oraz wyłączenie o wybranej godzinie np. 24:00.

    

   Wzdłuż chodników stanęły donice z trawą ozdobną. Całość uzupełnią cztery stojaki na rowery.

   - Chcemy, aby Kurza Stopka stała się kameralną uliczką przyjazną pieszym i rowerzystom z ograniczonym do minimum ruchem kołowym (przejazd, bez postoju) – mówi Małgorzata Zychowicz-Prus z Rady Osiedla Stare Miasto. – Pomysł ze świetlistą girlandą wyszedł od nas. Zobaczymy, czy spodoba się mieszkańcom. Jeśli tak, może inne uliczki na Starym Mieście też tak zostaną udekorowane?  

   Remont chodnika na ulicy Mała Odrzańska objął odcinek między Kurzą Stopką a Środową. Tu wcześniej na znacznej długości zamiast trotuaru był ubity piach, na którym parkowały samochody. Nowa nawierzchnia została wykonana z płyt granitowych i drobnej kostki granitowej szarej. Także w tym wypadku zgodnie z zaleceniem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków granitowe płyty są z „odzysku” (oryginalne płyty rozbiórkowe w kolorach dopasowanych do płyt na sąsiednich ulicach; drobna kostka zostanie dokupiona nowa, z dopasowaniem do zastałego materiału na Kurzej Stopce).

   Wzdłuż krawężnika stanęły betonowe donice z trawą ozdobną. Nie tylko upiększają, ale także uniemożliwiają parkowanie samochodów na chodniku.

    

    

   Wykonawcą obu inwestycji jest szczecińska firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak. Koszt: Mała Odrzańska 134.000,00 zł, Kurza Stopka 216.000,00 zł. Remont Małej Odrzańskiej sfinansowała spółka NiOL, a Kurzej Stopki – Rada Osiedla Stare Miasto (NiOL pełni tu funkcję inwestora zastępczego).

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!