Odtwarzamy Szlak Cysterski

Piotr Zieliński

Miasto Szczecin wspiera i promuje odtworzenie historycznego Szlaku Cysterskiego na terenie województwa zachodniopomorskiego.
Realizacja projektu to efekt porozumienia podpisanego przez Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kliniska a Gminą Miasto Szczecin i Gminą Kobylanka. Celem projektu jest opracowanie założeń infrastrukturalnych uzgodnionych dla „Historycznego Szlaku Cysterskiego Kołbacz – Dąbie”, nawiązujących do istniejącego przed wiekami lokalnego szlaku gospodarczego wykorzystywanego przez Cystersów.
Projekt obejmować będzie dwa przedsięwzięcia inwestycyjne:
- budowę drogi dostosowanej dla ruchu pieszo-rowerowo-samochodowego, przy zachowaniu maksymalnej prędkości 30 km/h, stanowiącej odcinek ulicy Gościnnej łączącej osiedle Szczecin – Jezierzyce z miejscowością Rekowo, o długości ok. 2,672 km”;
- utworzenie terenu zagospodarowanego turystycznie przy ulicy Gościnnej,
wyposażonego w wiatę, siedziska i stoły z dostępnością do elektryczności, wody, gazu wraz z miejscami parkingowymi.
Nadleśnictwo odpowiedzialne będzie za realizację projektu związanego z budową drogi, natomiast Miasto Szczecin wykona zagospodarowanie terenu przy ul. Gościnnej.
O szlaku
Pomysł odtworzenia Historycznego Szlaku Cysterskiego powstał na bazie tematów poruszanych podczas konferencji naukowej "Dąbie dziś i jutro", która odbyła się w Szczecinie w czerwcu i wrześniu 2015 r. Podpisano wtedy umowę partnerską projektu na rzecz rewitalizacji i rozwoju Doliny rzeki Płoni (Jest to projekt realizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerami projektu są Stowarzyszenie Miłośników Dąbia i Okolic „STOMIDO”, Stowarzyszenie Rozwoju i Edukacji LIDER, Gospodarstwo Agroturystyczne Bożena i Aleksander Rek oraz PTTK oddział Szczecin - grupa rowerowa).
Stowarzyszenie Miłośników Dąbia i Okolic „STOMIDO” przy udziale Miasta Szczecina, gmin Kobylanka i Stare Czarnowo promuje Szlak Cystersów jako szlak edukacyjny i szlaku, mający szanse rozwoju turystycznego a w przyszłości stworzenie zespołu obiektów turystycznych o charakterze komercyjnym.
Jest to przede wszystkim szlak pieszo-rowerowo-kajakowy, ale samochodem będzie można przejechać przez większą jego część. Trasa szlaku na odcinku Rekowo-Jezierzyce, będąca przedmiotem podpisanego porozumienia, przebiega przez grunty będące we władaniu Lasów Państwowych w zarządzie Nadleśnictwa Kliniska oraz przez grunty gminy Kobylanka.