Na sali TME montują dach

Piotr Zieliński

To jedna z wielu inwestycji oświatowych realizowanych aktualnie w Szczecinie i bez wątpienia jedna z większych. Nowa sala gimnastyczna przy ul. Racibora nabiera kształtów. Rozpoczął się montaż zadaszenia obiektu.
Stan zaawansowania robót budowlanych jest bardzo duży. Wykonane zostały już wszystkie roboty murowe oraz żelbetowe a także zewnętrzne instalacje wodne i kanalizacyjne. Kolejny etap prac związany jest z montażem konstrukcji dachu, której głównym elementem są dźwigary z drewna klejonego. Rozpiętość jednego dźwigara wynosi 35m a jego waga to około 13 ton.
Do montażu dźwigarów używany jest dźwig kołowy ustawiony w obrębie przyszłego boiska (w środku budynku). Zamknięcie budynku od góry pozwoli na kontynuację prac. W lutym powinno rozpocząć się wykonywanie pokrycia dachu a także montowanie okien.
O inwestycji
Obiekt będzie pełnił funkcję szkolnej sali gimnastycznej z programem uzupełniającym, czyli salą ćwiczeń i siłownią. Znajdą się w nim również trybuny. Zaplecze budynku będzie składało się z szatni, pomieszczeń dla instruktorów oraz personelu i obsługi, sanitariatów, a także przestrzeni magazynowych i technicznych. Budynek zostanie również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W tym celu wejście do budynku zostanie umieszczone na poziomie terenu. Przemieszczanie się wewnątrz obiektu znacząco ułatwi winda przystosowana do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich, a także kontrastowe i czytelne wnętrze ułatwiające orientację. Toalety będą dostosowane dla osób poruszających się na wózkach. Na trybunach znajdą się miejsca z dobrą widocznością.
Dodatkowo, budynek zostanie wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. W przejściach zostaną zamontowane czytniki kart zbliżeniowych. Zainstalowany zostanie także system sygnalizacji włamania i napadu, w którym zastosowano czujki zbicia szyby i czujki ruchu. W obiekcie znajdzie się również monitoring. Na dachu zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna o mocy maksymalnej 36,6 kWp, co pozwoli na wyprodukowanie średnio 32054 kWh energii w skali roku.
Nadzór nad inwestycją sprawuje Wydział Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Szczecin. Wykonawcą inwestycji jest firma Lepiko Sp. z o.o. Koszt budowy to ponad 19,7 mln zł brutto.