Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Miasto wybuduje żłobek przy ulicy Pszczelnej

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   Miasto wybuduje żłobek przy ulicy Pszczelnej
   Miasto wybuduje żłobek przy ulicy Pszczelnej
   Miasto wybuduje żłobek przy ulicy Pszczelnej
   Miasto wybuduje żłobek przy ulicy Pszczelnej
   Miasto wybuduje żłobek przy ulicy Pszczelnej

   288 dzieci znajdzie swoje miejsce w planowanym przez Miasto żłobku przy ulicy Pszczelnej. Prace nad programem-funkcjonalnym nowej placówki są już zaawansowane.

   - Systematycznie poprawiamy i tworzymy warunki do opieki naszych najmłodszych. Nowy żłobek, który ma powstać przy ulicy Pszczelnej to jedno z takich działań. Będzie to obiekt nowoczesny, o wysokim standardzie, funkcjonalny, bezpieczny i realizowany przy użyciu innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do ograniczenia kosztów jego użytkowania. Na wiosnę tego roku będziemy mieć kompletny program funkcjonalno-użytkowy, dzięki czemu możliwie szybko ogłosimy przetarg na realizację tej inwestycji w formule zaprojektuj-wybuduj. - mówi Piotr Krzystek Prezydent Miasta Szczecin.

   Układ funkcjonalny

   Wytyczne do opracowania koncepcji obiektu konsultowane były z przedstawicielami szczecińskiego środowiska architektów. Dzięki temu zadbano o jak najlepszą funkcjonalność nowego obiektu. Nowa 12-odziałowa placówka podzielona będzie na 3 odrębne bloki. Każdy z bloków to dwa połączone ze sobą zespoły składające się z czterech sal. Zespoły sal posiadają wspólną zmywalnią i rozdzielnię posiłków, a poszczególne sale osobne toalety i pomieszczenie na leżaki. Całość łączy pomieszczenie holu z szatnią. Każdy blok placówki, będący w stanie pomieść po 96 dzieci, przeznaczony będzie dla jednej grupy wiekowej (12-18 miesięcy, 18-24 miesiące i 24-36 miesięcy). Obiekt nie posiada barier architektonicznych. Wszystkie sale są dostępne dla dzieci z niepełnosprawnością. Niewątpliwą zaletą podziału placówki na 3 odrębne bloki (każdy blok posiada osobne wejścia) jest zminimalizowane zagrożeń zdrowotnych związanych z kontaktem dzieci przy infekcjach. To duży atut na wypadek np. kolejnej pandemii.

   Sale sensoryczne i place zabaw

   Dla dzieci dostępna będzie sala sensoryczna, którą w razie potrzeby będzie można podzielić na dwie części, tworząc mniejszą salę SI oraz salę doświadczeń świata. W części zewnętrznej na poziomie parteru znajdują się dwa place zabaw dla najmłodszych dzieci. Starsze dzieci mają do dyspozycji bezpieczny taras zabaw na dachu o powierzchni około 600m2 porośnięty zielenią. Na każdym z placów zabaw zainstalowane zostaną zabawki odpowiednie dla danej grupy wiekowej.

   Zagospodarowanie terenu i pozostałe funkcjonalności

   Obiekt posiadać będzie pełne zaplecze administracyjno-użytkowe. To pomieszczenia dla administracji placówki, pomieszczenia techniczne i pomocnicze, gabinet pielęgniarki i psychologa, magazynki, kuchnia. Od strony ulicy Pszczelnej dostępnych będzie 8 miejsc parkingowych umożliwiających bezpieczne wyprowadzenie dziecka z samochodu bezpośrednio na chodnik. Wykonane zostaną nasadzenia zieleni. Od strony południowej planuje się zachowanie istniejących drzew. Przed przystąpieniem do budowy należy jednak wykonać ich inwentaryzację i poddać badaniom stateczności.

   Rozwiązania proekologiczne i ograniczające koszty użytkowania

   Nowa placówka wyposażona zostanie w rozwiązania przyczyniające się do zredukowania kosztów użytkowania. Zbiorniki na deszczówkę pozwolą gromadzić wodę do podlewania terenu, zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne oraz dach ekstensywny (zielony) z ekonomiczną i łatwą w utrzymaniu matą rozchodnikową. Obiekt wyposażony będzie w oprawy LED, ogrzewanie podłogowe, system wody szarej do spłukiwania toalet, bezdotykowe baterie i spłuczki z ograniczeniem zużycia wody. Powierzchnie placów zabaw i chodników wykonane zostaną z nawierzchni przepuszczalnych, aby poprawić retencję wody. Ściany wykonane zostaną z pustaków, których produkcja emituje o 20% mniej CO2 do atmosfery. Opcjonalnie zaproponowana będzie budowa budynku w technologii CLT, czyli konstrukcji wykonanej z drewna klejonego, który nie wymaga wykonania prac wykończeniowych, skraca czas budowy i zapewnia minimalny ślad węglowy.

   Prace nad programem funkcjonalno-użytkowym mają się zakończyć wiosną 2024 roku. Budowa żłóbka przy ulicy Pszczelnej współfinansowana będzie z programu Maluch+ 2022-2029. Środki w wysokości 10 858 756 10 858 756 inwestycji Miasto zabezpieczyło w budżecie w grudniu ubiegłego roku. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

   *Wizualizacje mogą się różnić od przyjętych docelowo rozwiązań na etapie projektu budowlanego.

   Opieka żłobkowa w Szczecinie

   Na przestrzeni lat 2017-2023 liczba miejsc w placówkach opieki żłobkowej wzrosła o 82,7%. Z kolei w ramach programu Opieki MALUCH+ 2022-2029 zaplanowano utworzenie łącznie 513 miejsc dla dzieci w wieku żłobkowym, które pozwolą zaspokoić realne potrzeby Miasta Szczecin w zakresie takiej opieki. Miejsca te zostaną zagospodarowane w ramach czterech żłobków (Pszczelna, Pokładowa, Getta Warszawskiego, Kostki Napierskiego) i czterech klubów dziecięcych (Wojska Polskiego, Włościańska, Chodkiewicza, Śląska).

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!