Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Miasto właścicielem Bulwaru Chrobrego

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Miasto właścicielem Bulwaru Chrobrego
   Wizualizacja Bulwarów Chrobrego w Szczecinie
   Wizualizacja Bulwarów Chrobrego
   Wizualizacja Hali Chrobrego
   Wizualizacja pawilonów pod Trasą Zamkową
   Wizualizacja pawilonów
   Wizualizacja placu Obrońców Westerplatte

   Po wieloletnich staraniach Bulwar Chrobrego powróci do Miasta. Nabrzeże będzie mogło przejść teraz kompleksową rewitalizację.

   Zakończył się spór dotyczący własności nieruchomości – Bulwar Chrobrego i Nabrzeże Wieleckie. Przypomnijmy, dotychczas Bulwarem Chrobrego i Nabrzeżem Wieleckim w Szczecinie zarządzała spółka Polsteam – Żegluga Szczecińska sp. z o.o., której wspólnikami są państwowa Żegluga Polska (51% udziałów) i miejska Żegluga Szczecińska (49% udziałów).

   15 listopada 2017 roku ŻSTW zdecydowała się na skierowanie sprawy na drogę sądową przeciwko Polsteam – Żegluga Szczecińska sp. z o.o., o wydanie nieruchomości  znanych jako Bulwar Chrobrego i Nabrzeże Wieleckie w Szczecinie w celu wyjaśnienia trwających od wielu lat wątpliwości, co do ważności umowy, na podstawie której w 1998 roku ówczesne Przedsiębiorstwo Państwowe Żegluga Szczecińska przeniosło na spółkę (jako aport) prawo wieczystego użytkowania Bulwaru Chrobrego i Nabrzeża Wieleckiego w Szczecinie. Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia sp. z o.o., jako następca prawny Przedsiębiorstwa Państwowego Żegluga Szczecińska, wniosła do Sądu Rejonowego Szczecin-Centrum pozew o wydanie tych nabrzeży.

    

   Miejska spółka Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia sp. z o.o., od kilku lat próbowała znaleźć polubowne rozwiązanie sprawy wadliwie wniesionego w 1998 roku aportu. Od teraz jedynym  i prawowitym właścicielem nabrzeża Bulwar Chrobrego i Nabrzeże Wieleckie będzie Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia sp. z o. o. Ugoda, która zakończyła mediacje, obejmuje oddanie nieruchomości na podstawie wpisu do księgi wieczystej wieczystego użytkowania przez ŻSTW. Spółka odsprzedała także swoje udziały drugiemu podmiotowi tj. spółce Żegluga Polska SA i tym samym wyszła ze spółki Polsteam Żegluga Szczecińska. Ugoda, jest efektem konsekwentnego dążenia przez ŻSTW Bulwaru Chrobrego do przejęcia nieruchomości i ich przebudowy i modernizacji.

   - Bulwar Chrobrego wraca w ręce miasta, w ręce samorządu, który zadba o te przestrzeń najlepiej – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Mamy ponad 4 km nabrzeży i tylko ta część czeka na rewitalizację. To nasza Perła w Koronie. To tutaj odbywają się największe imprezy żeglarskie, to tutaj w tym roku będziemy gościć finał regat the Tall Ships Races. Dzięki zawartej ugodzie nie będziemy musieli już ponosić dodatkowych kosztów związanych z najmem. Bulwar Chrobrego wymaga rewitalizacji tak jak inne miejsca na Łasztowni. W ostatnich latach poza działaniem miasta niewiele się tam działo. Dzisiaj chcemy odzyskać także inne tereny należące do Skarbu Państwa i dokończyć powrót Szczecina nad wodę. Liczę na przychylność rządu i wojewody w tej kwestii i wspólne działania.

   Kolejnym krokiem będzie rewitalizacja Bulwaru Chrobrego, wzorem pozostałych nabrzeży, które już przed laty zostały zrewitalizowane. Wstępna koncepcja zakłada, że Bulwar Chrobrego przejdzie kapitalny remont, który ukaże nam piękno i prestiż tego miejsca. Najbardziej reprezentacyjne nabrzeże w mieście, poza swoją portową funkcją, będzie także miejscem rekreacyjnym, gdzie pojawi się zabudowa małej architektury oraz pawilony handlowo-gastronomiczne. Wstępne plany obejmują także przebudowę układu drogowego ulicy Jana z Kolna.

   - Bardzo się cieszę, że bulwary u stóp Wałów Chrobrego wypięknieją – mówi Adam Rudawski, wojewoda zachodniopomorski. – To jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w mieście, z pięknym widokiem na urząd wojewódzki i Łasztownię. Od dawna wszystkim nam powinno zależeć, aby ten teren przeszedł remont, na który zasługuje. Dzięki temu więcej mieszkańców i turystów, będzie mogło cieszyć się tą wyjątkową przestrzenią. Wreszcie bulwary i Wały Chrobrego będą tętnić życiem. Trzymam kciuki, aby jak najszybciej udało się rozpocząć realizację tej inwestycji i obiecuję wspierać ją, jak to tylko możliwe. Czekam zatem teraz na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę, aby można było sprawnie rozpocząć całą procedurę.

   Przejęcie Bulwaru Chrobrego i wpisanie jego w wieczyste użytkowanie spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia to także krok w stronę przejmowania terenów położonych na Łasztowni, a należących do Skarbu Państwa.

   - Dopłynęliśmy do brzegu który się nazywa zgoda – mówi Arkadiusz Marchewka, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – Szkoda, że musieliśmy na to czekać tak długo, bo już dawno Bulwar Chrobrego mógłby służyć mieszkańcom. Zrobimy wszystko, aby najbardziej reprezentacyjne miejsce było piękne i dostępne dla mieszkańców i turystów. Ta kadencja będzie opierała się na współpracy i przywracaniu mieszkańcom tego, co im się należy. Po drugiej stronie jest wiele pięknych budynków, które mamy w planach zrewitalizować i udostępnić szczecinianom.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!