Budowa żłobka przy ulicy Pszczelnej: ponadstandardowa ochrona zieleni

Robert Duchowski

Standardowe zabezpieczenie drzew na placu budowy to podstawa, ale prawdziwa ochrona wymaga działań wykraczających poza określone ramy. Naszym priorytetem jest poprawa warunków siedliskowych drzew, aby mogły przetrwać trudny okres inwestycji. Takie działania podjęliśmy na budowie nowego żłobka przy ulicy Pszczelnej.
Proces budowlany stanowi poważne wyzwanie dla rosnących w pobliżu drzew, powodując u nich stres fizjologiczny. Aby skutecznie przeciwdziałać tym negatywnym skutkom, wdrażamy kompleksowe rozwiązania.
- Nie ograniczamy się do zabezpieczenia pni i wyznaczenia stref ochronnych, ale aktywnie rewitalizujemy i wzmacniamy drzewa - mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji. - Niwelujemy dzięki temu niepożądany i negatywny wpływ inwestycji na stan i zasoby zieleni. To działania ponadstandardowe, które obejmują rewitalizację i poprawę warunków siedliskowych drzew.
Wykonujemy cięcia pielęgnacyjne, stabilizujemy konary, poprawiamy napowietrzenie i strukturę gleby poprzez spulchnianie, stosujemy mulczowanie, aplikujemy szczepionki mikoryzowe wspomagające system korzeniowy oraz zapewniamy regularne podlewanie i dostarczamy niezbędnych składników odżywczych w postaci nawozów. Te działania pozwalają nam skutecznie chronić zieleń i minimalizować negatywny wpływ inwestycji.
O inwestycji
Układ funkcjonalny
Nowa 12-odziałowa placówka podzielona będzie na 3 odrębne bloki. Każdy z bloków to dwa połączone ze sobą zespoły składające się z czterech sal. Zespoły sal posiadają wspólną zmywalnią i rozdzielnię posiłków, a poszczególne sale osobne toalety i pomieszczenie na leżaki. Całość łączy pomieszczenie holu z szatnią. Każdy blok placówki, będący w stanie pomieść po 96 dzieci, przeznaczony będzie dla jednej grupy wiekowej (12-18 miesięcy, 18-24 miesiące i 24-36 miesięcy). Obiekt nie posiada barier architektonicznych. Wszystkie sale są dostępne dla dzieci z niepełnosprawnością. Niewątpliwą zaletą podziału placówki na 3 odrębne bloki (każdy blok posiada osobne wejścia) jest zminimalizowane zagrożeń zdrowotnych związanych z kontaktem dzieci przy infekcjach. To duży atut na wypadek np. kolejnej pandemii. Wytyczne do opracowania koncepcji obiektu konsultowane były z przedstawicielami szczecińskiego środowiska architektów. Dzięki temu zadbano o jak najlepszą funkcjonalność nowego obiektu.
Sale sensoryczne i place zabaw
Dla dzieci dostępna będzie sala sensoryczna, którą w razie potrzeby będzie można podzielić na dwie części, tworząc mniejszą salę SI oraz salę doświadczeń świata. W części zewnętrznej na poziomie parteru znajdują się dwa place zabaw dla najmłodszych dzieci. Starsze dzieci mają do dyspozycji bezpieczny taras zabaw na dachu o powierzchni około 300m2 porośnięty zielenią. Na każdym z placów zabaw zainstalowane zostaną zabawki odpowiednie dla danej grupy wiekowej.
Zagospodarowanie terenu i pozostałe funkcjonalności
Obiekt posiadać będzie pełne zaplecze administracyjno-użytkowe. To pomieszczenia dla administracji placówki, pomieszczenia techniczne i pomocnicze, gabinet pielęgniarki i psychologa, magazynki, kuchnia. Od strony ulicy Kułakowskiego dostępnych będzie 8 miejsc parkingowych umożliwiających bezpieczne wyprowadzenie dziecka z samochodu bezpośrednio na chodnik. Wykonane zostaną nasadzenia zieleni. Od strony południowej planuje się zachowanie istniejących drzew. Przed przystąpieniem do budowy należy jednak wykonać ich inwentaryzację i poddać badaniom stateczności.
Rozwiązania proekologiczne i ograniczające koszty użytkowania
Nowa placówka wyposażona zostanie w rozwiązania przyczyniające się do zredukowania kosztów użytkowania. Zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne oraz dach ekstensywny (zielony) z ekonomiczną i łatwą w utrzymaniu matą rozchodnikową. Obiekt wyposażony będzie ogrzewanie podłogowe, system wody szarej do spłukiwania toalet, bezdotykowe baterie i spłuczki z ograniczeniem zużycia wody. Powierzchnie placów zabaw i chodników wykonane zostaną z nawierzchni przepuszczalnych, aby poprawić retencję wody.
Program funkcjonalno-użytkowy opracowała pracowania architektoniczna XYSTUDIO z Warszawy. Za opracowanie projektu i nadzór autorski na budowie odpowiada biuro projektowe NAAN ARCHITEKCI. Generalnym Wykonawcą jest Prime Construction Sp. z o.o., Sp. k. Koszt prac to ponad 21,6 mln zł brutto. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.
Inwestycja realizowana w ramach programu Maluch+ dofinansowanego ze środków Krajowego Planu na rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności oraz Funduszu Europejskiego dla Rozwoju Społecznego 2021-2027. Wartość dofinansowania to 20 378 718,72 zł.