Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Aleja Wojska Polskiego – wieści z budowy #8

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   To już ponad rok od kiedy rozpoczęła się ogromna zmiana przestrzeni w śródmieściu Szczecina. Przebudowa Alei Wojska Polskiego to jeden z najważniejszych projektów związanych z rewitalizacją śródmiejskich kwartałów naszego miasta. Zmiany widać już gołym okiem.

   Za nami półmetek inwestycji i już teraz można zauważyć na jak zaawansowanym etapie robót jest cała inwestycja. Prawie na całym odcinku inwestycji, czyli pomiędzy Placem Zgody a Placem Zwycięstwa jest już nowa nawierzchnia jezdni oraz większość chodników. Tam gdzie nie toczą się prace teletechniczne i sieciowe, wykonawca w ramach robót brukarskich uzupełnia brakujące elementy infrastruktury. Na ukończeniu jest również fragment ulicy Jagiellońskiej oraz ulicy Śląskiej. Prace budowlane kontynuowane są w rejonie Placu Zgody, gdzie oprócz ustawiania krawężników wykonywane są roboty związane z budową konstrukcji nowej nawierzchni jezdni.

    

   Przybywa zieleni

   W ramach zaplanowanego harmonogramu robót, od kilku dni wykonywane są kolejne nasadzenia. To 37 platanów klonolistnych, 7 śliw wiśniowych oraz różnego rodzaju krzewy. Nasadzenia wykonywane są w okresie najbardziej optymalnym dla sadzonek. Co ważne każda sadzonka nowego drzewa w ramach zabiegów pielęgnacyjnych jest dodatkowa zabezpieczana, tak aby nie było obaw, że nie przyjmie się w miejscu nasadzenia. To m.in. podanie hydrożelu, czyli bezpiecznego dla środowiska naturalnego preparatu, który zabezpiecza i pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność gleby w okresie do 5 lat. Dodatkowo każda sadzonka otrzymuje odpowiednią dla swojego gatunku i wielkości mikoryzę, czyli szczepionkę opartą na grzybniach symbiozujących z systemem korzeniowym drzew. Szczepionka pozwala na zwiększenie powierzchni chłonnej korzeni poprzez strzępki grzybni, dodatkowo uruchamia substancje pokarmowe zawartye w związkach niedostępnych dla drzew dzięki enzymom a także łagodzi skutki suszy i chroni korzenie przed chorobotwórczymi mikro-organizmami. Co istotne podobne działania prowadzone są w przypadku krzewów.

    

   Zadanie zostało podzielone na dwa etapy realizacyjne:

   ETAP I – obejmuje przebudowę układu drogowego alei Wojska Polskiego na odcinku od Placu Zwycięstwa do placu Szarych Szeregów, odcinka ulicy Jagiellońskiej od al. Piastów do al. Wojska Polskiego oraz odcinka ulicy Śląskiej od ulicy Więckowskiego do drogi wewnętrznej za budynkami Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście”. Inwestycja obejmie ponadto przebudowę kolidujących sieci uzbrojenia terenu, przebudowę sygnalizacji świetlnych, budowę oświetlenie ulicznego, budowę elementów małej architektury, budowę fontanny oraz zmianę organizacji ruchu w postaci wprowadzenia ruchu uspokojonego. Istotną częścią prac będzie zagospodarowanie terenu w postaci nasadzeń drzew i krzewów. Aleja Wojska Polskiego, na odcinku od Placu Zwycięstwa do ronda Szarych Szeregów, stanie się „zielonym salonem” naszego miasta. W ramach nasadzeń pojawią się drzewa o randze reprezentacyjnej dla naszego miasta, długowieczne i monumentalne. Znajdą się tam m.in. kolumnowe platany, będą również charakterystyczne dla Szczecina przepiękne magnolie. Projekt zakłada nasadzenia w pasie środkowym na całej długości blisko kilometrowej ulicy, wzdłuż pierzei, w obrębie wnętrza projektowanego ronda na Placu Zgody czy wzdłuż wieżowców sąsiadujących z Placem Zgody. Nasadzenia roślinności obejmą niemal kilometr zupełnie nowej alei. Znajdą się w niej nowe krzewy, trawy i byliny.

   ETAP II – obejmie wykonanie dokumentacji projektowej a następnie zrealizowanie prac budowlanych, polegających na przebudowie układu drogowego i torowego w rejonie placu Zwycięstwa. Zakres prac obejmie przebudowę układu torowego na odcinku od Bramy Portowej do włączenia w ulicę Krzywoustego, w celu wykonania na tym odcinku wspólnych pasów tramwajowo – autobusowych, przebudowę peronów przystankowych na wlocie północnym skrzyżowania Brama Portowa, budowę nowego przystanku tramwajowego na placu Zwycięstwa przed skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego i Krzywoustego w kierunku placu Kościuszki. Prace obejmą również przebudowę nawierzchni jezdni i chodników, budowę ścieżek rowerowych, usunięcie kolizji z istniejącą infrastrukturą, przebudowę i budowę sygnalizacji świetlnych, przebudowę tramwajowej sieci trakcyjnej i systemu sterowania rozjazdu, przebudowę oświetlenia ulicznego, budowę systemu informacji pasażerskiej, zagospodarowanie terenu elementami małej architektury oraz nasadzeniami drzew i krzewów.

   Prace mają się zakończyć w III kwartale 2023 roku. Koszt prac to ponad 80 mln zł brutto. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

   Zobacz też: wojskapolskiego.szczecin.eu

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!