Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   14°

   Aleja Wojska Polskiego – wieści z budowy #6

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   Aleja Wojska Polskiego – wieści z budowy #6
   WOJSKA_POLSKIEGO (1).JPG
   WOJSKA_POLSKIEGO (2).JPG
   WOJSKA_POLSKIEGO (3).JPG
   WOJSKA_POLSKIEGO (4).JPG
   WOJSKA_POLSKIEGO (5).JPG
   WOJSKA_POLSKIEGO (6).JPG
   WOJSKA_POLSKIEGO (7).JPG
   WOJSKA_POLSKIEGO (8).JPG
   WOJSKA_POLSKIEGO (9).JPG
   WOJSKA_POLSKIEGO (10).JPG
   WOJSKA_POLSKIEGO (11).JPG
   WOJSKA_POLSKIEGO (12).JPG

   Przybywa nowej infrastruktury na modernizowanym odcinku alei Wojska Polskiego.

   Najbardziej zaawansowany stan robót jest na odcinku środkowym alei. Obustronnie ułożona jest już nawierzchnia nowej jezdni, jak również większość chodników. Na odcinku od Placu Szarych Szeregów do Jagiellońskiej oraz pomiędzy Placem Zgody a Placem Zwyciestwa prowadzone są prace brukarskie. Widoczne są krawężniki jak również nowa nawierzchnia jezdni, wykonane są również częściowo chodniki. Zainstalowane zostały słupy oświetleniowe, prowadzone są również prace sieciowe.


   Roboty toczą się także na ulicy Jagiellońskiej, pomiędzy aleją Wojska Polskiego a aleją Piastów. Zakończono wykonanie wpustów deszczowych i sieci wodociągowej. Wykonywane są prace przy budowie kanalizacji teletechnicznej i nowego oświetlenia. Trwa również budowa konstrukcji jezdni do podbudów włącznie.

   Zadanie zostało podzielone na dwa etapy realizacyjne:

   ETAP I – obejmuje przebudowę układu drogowego alei Wojska Polskiego na odcinku od Placu Zwycięstwa do placu Szarych Szeregów, odcinka ulicy Jagiellońskiej od al. Piastów do al. Wojska Polskiego oraz odcinka ulicy Śląskiej od ulicy Więckowskiego do drogi wewnętrznej za budynkami Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście”. Inwestycja obejmie ponadto przebudowę kolidujących sieci uzbrojenia terenu, przebudowę sygnalizacji świetlnych, budowę oświetlenie ulicznego, budowę elementów małej architektury, budowę fontanny oraz zmianę organizacji ruchu w postaci wprowadzenia ruchu uspokojonego. Istotną częścią prac będzie zagospodarowanie terenu w postaci nasadzeń drzew i krzewów. Aleja Wojska Polskiego, na odcinku od Placu Zwycięstwa do ronda Szarych Szeregów, stanie się „zielonym salonem” naszego miasta. W ramach nasadzeń pojawią się drzewa o randze reprezentacyjnej dla naszego miasta, długowieczne i monumentalne. Znajdą się tam m.in. kolumnowe platany, będą również charakterystyczne dla Szczecina przepiękne magnolie. Projekt zakłada nasadzenia w pasie środkowym na całej długości blisko kilometrowej ulicy, wzdłuż pierzei, w obrębie wnętrza projektowanego ronda na Placu Zgody czy wzdłuż wieżowców sąsiadujących z Placem Zgody. Nasadzenia roślinności obejmą niemal kilometr zupełnie nowej alei. Znajdą się w niej nowe krzewy, trawy i byliny.

   ETAP II – obejmie wykonanie dokumentacji projektowej a następnie zrealizowanie prac budowlanych, polegających na przebudowie układu drogowego i torowego w rejonie placu Zwycięstwa. Zakres prac obejmie przebudowę układu torowego na odcinku od Bramy Portowej do włączenia w ulicę Krzywoustego, w celu wykonania na tym odcinku wspólnych pasów tramwajowo – autobusowych, przebudowę peronów przystankowych na wlocie północnym skrzyżowania Brama Portowa, budowę nowego przystanku tramwajowego na placu Zwycięstwa przed skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego i Krzywoustego w kierunku placu Kościuszki. Prace obejmą również przebudowę nawierzchni jezdni i chodników, budowę ścieżek rowerowych, usunięcie kolizji z istniejącą infrastrukturą, przebudowę i budowę sygnalizacji świetlnych, przebudowę tramwajowej sieci trakcyjnej i systemu sterowania rozjazdu, przebudowę oświetlenia ulicznego, budowę systemu informacji pasażerskiej, zagospodarowanie terenu elementami małej architektury oraz nasadzeniami drzew i krzewów.

   Prace mają się zakończyć III kwartale 2023 roku. Koszt prac to ponad 80 mln zł brutto. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

   Zobacz też: wojskapolskiego.szczecin.eu

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!