Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Aleja Wojska Polskiego – wieści z budowy #4

   Piotr Zieliński

   Piotr Zieliński

   Aleja Wojska Polskiego (1).jpg
   Aleja Wojska Polskiego (2).jpg
   Aleja Wojska Polskiego (3).jpg
   Aleja Wojska Polskiego (4).jpg
   Aleja Wojska Polskiego (5).jpg
   Aleja Wojska Polskiego (6).jpg
   Aleja Wojska Polskiego (7).jpg
   Aleja Wojska Polskiego (8).jpg
   Aleja Wojska Polskiego (9).jpg

   Śródmiejski odcinek Alei Wojska Polskiego zmienia się. Trwa budowa nowej jezdni oraz chodników.

   Wprawdzie do zakończenia prac pozostało jeszcze trochę czasu, to już teraz można zobaczyć jak zmieni się ten śródmiejski fragment naszego miasta. Pomiędzy Placem Zgody a ul. Jagiellońską toczą się prace przy układaniu kostki nowej jezdni. Jeden fragment jest już gotowy. Ponadto wykonywane są podbudowy pod chodniki oraz układane są płyty chodnikowe.

   Prace toczą się również na pozostałych odcinkach. To głównie roboty sieciowe, oraz roboty zmierzające do wykonania warstw konstrukcyjnych jezdni.

   Zadanie zostało podzielone na dwa etapy realizacyjne:

   ETAP I – obejmuje przebudowę układu drogowego alei Wojska Polskiego na odcinku od Placu Zwycięstwa do placu Szarych Szeregów, odcinka ulicy Jagiellońskiej od al. Piastów do al. Wojska Polskiego oraz odcinka ulicy Śląskiej od ulicy Więckowskiego do drogi wewnętrznej za budynkami Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście”. Inwestycja obejmie ponadto przebudowę kolidujących sieci uzbrojenia terenu, przebudowę sygnalizacji świetlnych, budowę oświetlenie ulicznego, budowę elementów małej architektury, budowę fontanny oraz zmianę organizacji ruchu w postaci wprowadzenia ruchu uspokojonego. Istotną częścią prac będzie zagospodarowanie terenu w postaci nasadzeń drzew i krzewów. Aleja Wojska Polskiego, na odcinku od Placu Zwycięstwa do ronda Szarych Szeregów, stanie się „zielonym salonem” naszego miasta. W ramach nasadzeń pojawią się drzewa o randze reprezentacyjnej dla naszego miasta, długowieczne i monumentalne. Znajdą się tam m.in. kolumnowe platany, będą również charakterystyczne dla Szczecina przepiękne magnolie. Projekt zakłada nasadzenia w pasie środkowym na całej długości blisko kilometrowej ulicy, wzdłuż pierzei, w obrębie wnętrza projektowanego ronda na Placu Zgody czy wzdłuż wieżowców sąsiadujących z Placem Zgody. Nasadzenia roślinności obejmą niemal kilometr zupełnie nowej alei. Znajdą się w niej nowe krzewy, trawy i byliny.

   ETAP II – obejmie wykonanie dokumentacji projektowej a następnie zrealizowanie prac budowlanych, polegających na przebudowie układu drogowego i torowego w rejonie placu Zwycięstwa. Zakres prac obejmie przebudowę układu torowego na odcinku od Bramy Portowej do włączenia w ulicę Krzywoustego, w celu wykonania na tym odcinku wspólnych pasów tramwajowo – autobusowych, przebudowę peronów przystankowych na wlocie północnym skrzyżowania Brama Portowa, budowę nowego przystanku tramwajowego na placu Zwycięstwa przed skrzyżowaniem z al. Wojska Polskiego i Krzywoustego w kierunku placu Kościuszki. Prace obejmą również przebudowę nawierzchni jezdni i chodników, budowę ścieżek rowerowych, usunięcie kolizji z istniejącą infrastrukturą, przebudowę i budowę sygnalizacji świetlnych, przebudowę tramwajowej sieci trakcyjnej i systemu sterowania rozjazdu, przebudowę oświetlenia ulicznego, budowę systemu informacji pasażerskiej, zagospodarowanie terenu elementami małej architektury oraz nasadzeniami drzew i krzewów.

   Prace mają się zakończyć III kwartale 2023 roku. Koszt prac to 80 728 637,11 zł brutto. Nadzór nad realizacją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

   Zobacz też: wojskapolskiego.szczecin.eu

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!