100 mln na Międzyodrze
Piotr Zieliński
Miasto Szczecin otrzymało 100 mln zł na realizację projektu, związanego z poprawą dostępności do Portu w Szczecinie i przebudową układu drogowego na Międzyodrzu. Dzisiaj w siedzibie Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisana została umowa na dofinansowanie tej inwestycji.
Domykamy dzisiaj jedną z ważnych kwestii formalnych. Mając zagwarantowane środki, możemy ze spokojem przystępować do realizacji tej inwestycji. – mówi Michał Przepiera Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin – Przebudowa dróg na Międzyodrzu to projekt o dużym znaczeniu dla rozwoju Miasta oraz Portu. Poprawimy bezpieczeństwo, w lepszym zakresie skomunikujemy Łasztownię z centrum miasta i co istotne zdecydowanie usprawnimy ruch tranzytowy do Portu w Szczecinie. Teraz przygotowujemy się do ogłoszenia kolejnych przetargów.
Zadanie zostało podzielone na etapy. Aktualnie trwa przebudowa ul. Górnośląskiej, w toku jest postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy przebudowy Estakady Pomorskiej. W przygotowaniu są przetargi na przebudowę kolejnych ulic – m.in. Ronda na Energetyków, ul. Władysława IV oraz przebudowy dróg w Porcie – m.in. Kujota i Hryniewieckiego. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 100 mln zł.
Za realizację inwestycji odpowiada Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.
Układ drogowy na Międzodrzu
Przebudowa układu drogowego na Międzyodrzu to jedna z największych inwestycji komunikacyjnych, która będzie realizowana w Szczecinie w najbliższych latach. Projekt ma na celu poprawę bezpieczeństwa i organizacji ruchu oraz zapewnienie obsługi komunikacyjnej dla szczecińskiego portu. W ramach zadania zmodernizowane zostaną m.in. ulice: Gdańska, Energetyków, Górnośląska. Zmieni się także układ dróg na Łasztowni, którą z Nabrzeżem Wieleckim połączy Most Kłodny.
Nowa przeprawa zlokalizowana będzie w pobliżu Trasy Zamkowej, połączy Centrum Miasta z obszarem rewitalizowanej Łasztowni. Będzie to konstrukcja wantowa z wysokim na około 100 metrów pylonem oraz 24 linami podtrzymującymi pomost. Po moście będą poruszać się piesi, rowerzyści samochody, oraz tramwaje. Konstrukcja umożliwi również zachowanie najwyższej klasy żeglowności.