Zimowe wsparcie dla ptaków. Rozdajemy karmniki!
Natalia Mróz
100 karmników wykonanych przez pracowników Lasów Miejskich czeka na szczecinian, którzy chcą pomóc ptakom przetrwać zimę. Zapraszamy!
Zima to ciężki czas dla wielu dzikich zwierząt, ale przede wszystkim ptaków, mających wtedy utrudniony dostęp do pożywienia. Dlatego warto w tym okresie pamiętać o ich dokarmianiu, szczególnie gdy pojawi się śnieg, a temperatury spadną poniżej zera. Pomogą w tym na pewno specjalne karmniki, wykonane własnoręcznie przez pracowników Lasów Miejskich. Otrzymają je mieszkańcy naszego miasta, którzy chcą przyłączyć się do akcji „Szczecin dokarmia ptaki”.
Jak zdobyć karmnik?
Karmniki będzie można odbierać w siedzibach Lasów Miejskich: przy ul. Miodowej 3 oraz przy ul. Czarnogórskiej 63 od 11 do 13 grudnia w godz. 9 – 14 lub do wyczerpania zapasów. Nie prowadzimy wcześniejszych zapisów ani rezerwacji, jedna osoba może odebrać jeden karmnik.
Skoro chodzi o pomoc ptakom, karmniki będą rozdawane w zamian za karmę dla nich. Aby otrzymać jeden z nich należy przynieść ze sobą co najmniej kilogram mieszanki zbóż i ziaren lub trzy gotowe kule tłuszczowe.
Uwaga! Drewniane karmniki należy samodzielnie złożyć. Będzie do tego potrzebny młotek i wkrętarka. W pudełku znajdziemy również instrukcję, czym dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić.
W ten sposób Wydział Lasów Miejskich Zakładu Usług Komunalnych kontynuuje prowadzoną od kilku lat akcję „Szczecin dokarmia ptaki”. W tym czasie już kilkaset karmników trafiło nie tylko do mieszkańców Szczecina, ale także do szkół i przedszkoli. Teraz leśnicy planują odwiedzić te placówki, przekazać zebraną karmę i przeprowadzić w nich krótkie lekcje przyrody.
Co wkładamy do karmników?
- ziarna zbóż, płatki owsiane, słonecznik pastewny, kaszę, kukurydzę;
- orzechy włoskie, ziemne niesolone, laskowe;
- niesoloną słoninę (nie powinna wisieć dłużej niż dwa tygodnie);
- gotowane, pokrojone i niesolone warzywa;
- gotowane jajka.
CZEGO NIE ROBIĆ!
- nie karmić ptaków chlebem i resztkami jedzenia ze stołu – przyprawione i posolone potrawy są dla nich bardzo szkodliwe;
- nie podawać zepsutego, spleśniałego lub zamarzniętego jedzenia;
- nie wrzucać jedzenia do wody;
- nie zaśmiecać terenu resztkami pokarmu.