Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      12°

      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze

      Natalia Mróz

      Natalia Mróz

      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      chwytaki-(3).JPG
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze
      Nowe chwytaki w EcoGeneratorze

       

      Chwytak to najbardziej rozpoznawalne i wzbudzające najwięcej emocji urządzenie w EcoGeneratorze. Każdego tygodnia, w ramach wizyt edukacyjnych w naszym zakładzie, setki osób przez specjalne okno mogą śledzić ruchy tego żółtego giganta, który całą dobę „nurkuje” w odpadach. Ta intensywna praca sprawia, że chwytak szybko się zużywa. Z nowymi ma być inaczej.

       

      Do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie dotarły dwa nowe chwytaki. Zostały sprawdzone i są już w stałym użyciu. Urządzenia są wykonane z jeszcze lepszej trudnościeralnej stali. Ma to zażegnać problem, jaki pojawiał się w starych maszynach - podwijania się blachy na łapach chwytaków pod wpływem tarcia.

       

      - Używane dotąd chwytaki zostaną wyremontowane i będą służyły jako dodatkowe wsparcie rezerwowe - informuje Anna Folkaman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.

       

      O chwytaku

      Kilkadziesiąt transportów dziennie. Niektóre ważące nawet około 25 ton. Mowa o odpadach komunalnych wszystkich szczecinian i nie tylko, które trafiają każdego dnia do bunkra EcoGeneratora. Kiedy transporty te przekraczają bramy naszego zakładu, nie są już tylko bezużytecznymi odpadami. Stają się paliwem, które non stop zasila dwa rozgrzane do ponad 850 stopni Celsjusza kotły. Dzięki temu odpady nigdzie nie zalegają a EcoGenerator może produkować energię cieplną i elektryczną.

      Chwytak to jedno z tych urządzeń, które pracuje w instalacji bardzo intensywnie - 24 godz. na dobę. Średnio co 15 min operator chwytaka zasypuje za jego pomocą leje zasypowe. Wielka stalowa „łapa” może unieść jednorazowo do pięciu ton odpadów. Operator używa jej nie tylko do zasypywania lejów skąd trafiają na ruszt w komorze paleniskowej, także do udrażniania pięciu bram, do których śmieciarki, ciężarówki i inne pojazdy dostarczają odpady, czy do mieszania odpadów w bunkrze i uśrednienia ich wartości opałowej. 

      - Sterowanie taką maszyną wymaga wprawy - dodaje Folkaman. - Urządzenie ma trzy stopnie prędkości, by operować nim sprawnie potrzeba wielu godzin praktyki.

      W ciągu godziny do każdego z dwóch kotłów w EcoGeneratorze trafia ok. 11 ton odpadów.

       

      EcoGenerator - generujemy dobrą energię!

      Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię, produkując prąd i ciepło. To także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. EcoGenerator chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.

      Energia elektryczna wyprodukowana z odpadów przez EcoGenerator została wykorzystana po raz pierwszy do zasilenia miejskich jednostek Szczecina w 2023 roku. Było to w sumie ponad 17 tys. MWh a energia trafiła do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W 2024 roku wyprodukowana przez ZUO energia zasila dodatkowo stacje ładowania autobusów elektrycznych oraz częściowo Tramwaje Szczecińskie.

      - W 2023 roku całkowita produkcja energii elektrycznej przez ZUO wyniosła ponad 92 tys. 800 MWh brutto, co dało około 68 tys. 600 MWh netto - mówi Folkaman. -  Było to możliwe dzięki dostarczeniu ponad 175 tys. ton odpadów, które dotarły do instalacji w prawie 14 tys. dostaw.

      W wyniku kontrolowanego spalania odpadów EcoGenerator produkuje nie tylko energię elektryczną, ale także energię cieplną. Dzięki odpadom dostarczonym w 2023 roku zakład wyprodukował około 700 tys. GJ netto ciepła, które trafiło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i tym samym do kaloryferów i kranów szczecinian.

      O tym, co dzieje się w EcoGeneratorze na bieżąco piszemy na stronie www.ecogenerator.eu oraz na naszych profilach w social mediach.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!