Kwietne dywany znów pokrywają Szczecin

Katarzyna Bazylińska

Ponad 16 tys. kolorowych roślin zapełni w tym roku miejskie kwietniki i ozdobne wieże. Niezwykły kwietny dywan właśnie powstaje przed Pomnikiem Czynu Polaków.
Miejskie kwietniki każdego roku zaskakują nowymi, spektakularnymi kompozycjami. Szczególnie ten w Parku Kasprowicza pozostawia duże pole do popisu, bo do zagospodarowania ozdobnymi roślinami jest ponad 800 m kw. Wzbudzający od lat zachwyty wśród szczecinian i turystów – i tym razem nie zawiedzie.
– Długoterminowe prognozy pogody zapowiadają wyjątkowo gorące lato, a tropikalny klimat zawita również na największy miejski kwietnik – mówi Marta Safader-Domańska, Ogrodniczka Miasta. – Taki właśnie ton tegorocznej kompozycji przed pomnikiem Czynu Polaków nadadzą, posadzone jako akcenty, bananowce. Po ubiegłorocznym ukłonie wobec tradycyjnych kwietników dywanowych, wracamy do wysokich mieszanych rabat, na które składać się będą rośliny jednoroczne, byliny i trawy ozdobne. Kwietnik wykonany będzie z dalii, mieczyków, nasturcji, lwich paszczy i trytomy w ognistych odcieniach pomarańczy, żółci i czerwieni, przełamanych niewielką domieszką fioletowej, ażurowej werbeny patagońskiej. Obok nich pojawią się rośliny o dużych mięsistych liściach: wilce, pacioreczniki, koleusy, które podkreślą egzotyczny charakter rabat. Łącznie zasadzonych zostanie na nich ponad 8 tys. roślin.
Kwiatami pokrył się też kwietnik przed Urzędem Miasta. Już w ubiegłym roku pojawiły się na nim rośliny wieloletnie: bukszpan i szałwia lekarska, które będą stanowić osnowę jego kompozycji przez kolejne lata. W tym roku uzupełniła je mieszana rabata składająca się z kwitnącej na fioletowo szałwii omączonej, skontrastowanej z kremowymi petuniami i kwitnącymi w słonecznych odcieniach żółci aksamitkami, bidensem i rudbekią.
Plac Tobrucki upiększył kwietnik o nostalgicznym charakterze. W roli głównej mozaika różowych, żółtych, czerwonych i pomarańczowych cynii wyniosłych. Obwódki wypełniają żółte aksamitki, purpurowe lwie paszcze i fioletowa, pachnąca miodem smagliczka skalna. Kompozycja kwietnika przy Bramie Królewskiej to mięsiste begonie w dwóch mocnych odcieniach różu, purpurowa lobelia i szałwia oraz, dodająca mocnej kompozycji lekkości, jasnoróżowa gaura.
Jak co roku w różnych miejscach miasta pojawią się także wieże kwiatowe, dodające życia i koloru reprezentacyjnym przestrzeniom. Wśród tegorocznych pomysłów na kwietne konstrukcje są m.in. petunie w soczystych barwach na Wałach Chrobrego, delikatne liliowo-fioletowe pelargonie przy pomniku Adami Mickiewicza, czerwone, żółte, pomarańczowe i czerwone begonie obok fontanny Bartłomiejki.
Za wykonanie kwietników odpowiada Zakład Usług Komunalnych.