Druga edycja konferencji Energia Miasta Szczecin 2025, czyli efektywność, dekarbonizacja i certyfikacja

Katarzyna Bazylińska

Tej jesieni Szczecin po raz kolejny podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w obszarze transformacji energetycznej. W październiku zapraszamy na drugą odsłonę konferencji Energia Miasta Szczecin, która odbędzie się w wraz z wydarzeniem EduPower.
Energia Miasta 2025 to przestrzeń wymiany wiedzy i inspiracji – nie tylko z perspektywy technologicznej, lecz także formalno-prawnej i organizacyjnej. W tym roku tematyka wydarzenia oscylować będzie wokół trzech filarów: optymalizacji zużycia energii w obiektach miejskich, dekarbonizacji systemu ciepłowniczego oraz zielonej certyfikacji infrastruktury. Organizacja konferencji równolegle z wydarzeniem EduPower stworzy przestrzeń do spotkań z dostawcami nowoczesnych rozwiązań dla miast, prezentacji produktów, konsultacji eksperckich i networkingu.
Poprawiamy efektywność energetyczną miast i gmin
Na drugą edycję konferencji zapraszamy 16 października 2025 roku do Netto Areny wszystkich przedstawicieli samorządów, spółek komunalnych, firm technologicznych oraz sektora energetycznego, którzy chcą wdrażać konkretne rozwiązania zmniejszające zużycie energii, poprawiające efektywność energetyczną oraz wspierające transformację w kierunku neutralności klimatycznej.
W spotkaniu wezmą udział eksperci z branży OZE, a także przedstawiciele władz miasta i szczecińskich spółek komunalnych, dla których dążenie do samowystarczalności energetycznej ma priorytetowe znaczenie. Konferencja podzielona zostanie na trzy bloki tematyczne.
Blok 1: Technologie dla samorządów
Pierwszy blok wydarzenia skoncentrowany będzie na technologiach optymalizujących zużycie energii w obiektach miejskich – w tym szkołach, placówkach opieki, budynkach administracyjnych czy infrastrukturze sportowej.
• Smarte Sp. z o.o. zaprezentuje systemy zarządzania energią (EMS) wykorzystywane w jednostkach samorządowych.
• AREX Sp. z o.o. omówi integrację odnawialnych źródeł energii (OZE) i magazynów energii w kontekście stabilizacji oraz zwiększania autokonsumpcji.
• Energynat Sp. z o.o. przedstawi praktyczne modele zakupu energii, a także potencjał klastrów energii jako narzędzia dla lokalnych społeczności energetycznych.
Blok 2: Okrągły stół – jak zdekarbonizować miejskie ciepło?
Drugi blok konferencji będzie miał charakter panelu dyskusyjnego. Uczestnicy „okrągłego stołu” omówią możliwe scenariusze i modele dekarbonizacji systemu ciepłowniczego Szczecina.
W dyskusji udział wezmą przedstawiciele największych lokalnych operatorów ciepła i energii: Gminy Miasta Szczecin, Szczecińskiej Energetyki Cieplnej (SEC / New Cogen), PGE Energia Ciepła oraz Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenrator. Rozmowy koncentrować się będą na technicznych i formalnych aspektach odchodzenia od węgla i gazu w miejskich systemach grzewczych oraz możliwych kierunkach inwestycyjnych.
Blok 3: Budownictwo przyszłości – certyfikowane, zrównoważone, miejskie
Trzeci blok tematyczny poświęcony będzie zielonej certyfikacji budynków w standardach takich jak BREEAM, LEED oraz innych systemach oceny efektywności środowiskowej infrastruktury.
W dobie rosnącego nacisku na ESG i raportowania śladu węglowego coraz więcej samorządów i instytucji publicznych sięga po zrównoważone standardy dla nowych inwestycji i modernizacji budynków. Konferencja przedstawi dobre praktyki, narzędzia oraz ścieżki formalne umożliwiające uzyskiwanie certyfikatów środowiskowych także w projektach komunalnych.
Szczecin dzieli się doświadczeniem
Druga edycja konferencji to efekt konsekwentnych działań Szczecina na rzecz osiągnięcia niezależności energetycznej. Dzięki tym inicjatywom miasto utrzymuje pozycję lidera w zakresie nowoczesnego zarządzania energią i transformacji w kierunku neutralności klimatycznej.
Od kilku lat Szczecin wdraża rozwiązania i inwestuje m.in. w fotowoltaikę, magazyny energii oraz wykorzystuje własne zasoby, takie jak energia z odpadów przetwarzanych w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów EcoGeneratorze. Tylko w 2024 roku energia elektryczna z tego źródła miała przekroczyć 23 tys. MWh – zasilała m.in. transport publiczny, oświetlenie uliczne czy Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny.
Energia Miasta Szczecin 2025 to kontynuacja działań, których celem jest dzielenie się wiedzą technologiczną, prawną i organizacyjną z innymi miastami i gminami, chcącymi w praktyce wdrażać zasady zrównoważonego rozwoju i efektywnego zarządzania energią.
Konferencja jest wydarzeniem darmowym, na które obowiązuje wcześniejsza rejestracja.
Szczegółowy harmonogram wydarzenia oraz link do zapisów znajdują się na stronie energiamiastaszczecin.eu.