Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   24°

   Czy potrzebujemy Planety B? 3. Przegląd Kina Klimatycznego zaprasza

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Czy potrzebujemy Planety B? 3. Przegląd Kina Klimatycznego zaprasza

   Filmowy poemat o śmieciach, rozważania na temat możliwości wskrzeszania mamuta i opowieść o społeczno-technologicznym eksperymencie w poszukiwaniu ucieczki z ginącej planety. Trzy filmy i trzy rozmowy z gośćmi – tego można spodziewać się podczas trzeciej edycji Przeglądu Kina Klimatycznego, który rusza 11 czerwca.


   Uwaga! W związku z warunkami atmosferycznymi projekcje oraz dyskusje w ramach 3. Przegląd Kina Klimatycznego odbędą się w Piwnica Kany.


   Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Przeglądu Kina Klimatycznego, którego organizatorami są Stowarzyszenie „Oswajanie miasta”, Piwnica Kany i Ferment Qultury, jest pytanie: „Czy potrzebna nam Planeta B”?  W obliczu klimatycznej katastrofy coraz częściej zastanawiamy się, co nas czeka za 20, 30 czy 50 lat. Jak będzie wyglądała nasza planeta i życie na niej? Czy będziemy musieli szukać z niej ucieczki i jeśli tak, to dokąd?

   - Na te pytania będziemy szukali odpowiedzi podczas Przeglądu, który wziął się z rozmów z osobami z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego kilka lat temu – tłumaczy Marcin Chruśliński, wiceprezes Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”.  – Niestety są one dziś jeszcze bardziej aktualne. Plenerowe projekcje filmów w miłym otoczeniu Łąki Kany są dla nas pretekstem, by porozmawiać nie o tym, czy czeka nas zagłada, ale o tym, czy możemy się przed nią uratować.


   3. Przegląd Kina Klimatycznego potrwa od 11 do 13 czerwca

   Każdego dnia na świeżym powietrzu na Łące Kany przy pl. św. św. Piotra i Pawła będzie można zobaczyć jeden film, który poprzedzi dyskusja z zaproszoną osobą ekspercką. Wybrane obrazy były wcześniej pokazywane na najbardziej znanym i cenionym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce – Millenium Docs Against Gravity.

   Pierwszego dnia na widzów czekać będzie filmowy poemat o śmieciach, „Nie na miejscu” w reż. Nikolausa Geyrhaltera. Przed nim z Anną Bielawską – studentką Akademii Sztuki – o romantyzacji śmieci i używaniu ich jako tworzywa rozmawiać będzie Grażyna Iłowiecka ze Stowarzyszenia „Oswajanie miasta”, która poprowadzi wszystkie rozmowy podczas Przeglądu.

   W środę 12 czerwca na plenerowym ekranie zobaczymy „Genesis 2.0” na temat tajemnic skrytych w swoistym DNA Ziemi i możliwości wskrzeszania mamuta, w reż. Christiana Freia i Maxima Arbugaeva. Gościem będzie dr Robert Woziński, geograf  i kierownik Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Ostatni dzień Przeglądu przyniesie opowieść o społeczno-technologicznym eksperymencie poszukującym ucieczki z ginącej planety, czyli „Planeta 2.0” w reż. Matta Wolfa, którą poprzedzi dyskusja z dr Anetą Makowską, pedagożką z Uniwersytet Szczecińskiego.

   - Rozmowy rozpoczynać będziemy o 21.00, a projekcje ruszą, gdy tylko się wystarczająco ściemni, czyli ok. 21.30-21.45 – wyjaśnia Chruśliński.

    

   Wstęp jest wolny, dzięki wsparciu finansowemu 3. Przeglądu Kina Klimatycznego z z Programu Społecznik zainicjowanego przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

    

   11.06, 21:00 
   Nie na miejscu
   reż. Nikolaus Geyrhalter
   107 min.

   Czy rozmaite metody pozbywania się śmieci mogą stanowić dobry temat dla filmu? Patrząc, jak ludzie w odległych zakątkach globu pozbywają się odpadów, poznamy lepiej naszą naturę początku XXI w. i jej wpływ na planetę.

   Gościni: Anna Bielawska, studentka Akademii Sztuki

    

   12.06, 21:00
   Genesis 2.0
   reż. Christian Frei, Maxim Arbugaev
   113 min.
    

   Czy wskrzeszenie mamuta jest dziś możliwe? Film opowiada o zagadkach skrytych w przyrodzie, o fundamentach, na których zbudowany jest świat i o nowej roli, jaką człowiek może odegrać w procesie rozwoju planety.

   Gość: dr Robert Woziński, kierownik Muzeum Geologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, geograf

    

   13.06, 21:00
   Planeta 2.0
   reż. Matt Wolf
   115 min.

   Opowieść o projekcie Biosfera 2, w którym grupa ekologów i myślicieli podjęła próbę odtworzenia w mikroskali stref klimatycznych Ziemi. Czy realia przebywania w izolacji zweryfikują wizję starannie dobranego zespołu?

   Gościni: dr Aneta Makowska, Uniwersytet Szczeciński, pedagożka


   Wydarzenie na Facebooku  https://www.facebook.com/events/407513565594189/

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!