Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      Woda i pokój. Światowy Dzień Wody

      Natalia Mróz

      Natalia Mróz

      Woda i pokój. Światowy Dzień Wody

      Jutro obchodzimy Światowy Dzień Wody. Tym razem jego organizatorzy zwrócili uwagę na rolę wody w utrzymaniu pokoju, który jak pokazują wydarzenia ostatnich lat, nie jest nam dany „na zawsze”. Konflikty o poszczególne zasoby na świecie są tematem poruszanym na wielu spotkaniach i konwencjach przywódców światowych. Pamiętajmy jednak, że o dar jakim jest woda możemy, a nawet musimy dbać sami każdego dnia.

      Światowy Dzień Wody przypada 22 marca. Ustanowiony został w 1992 r. podczas Konferencji ds. Środowiska i Rozwoju Narodów Zjednoczonych i zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma przypominać o roli wody dla człowieka i uświadamiać nam, że bez wody nie ma życia.

      - Hasło tegorocznego ŚDW brzmi „Woda dla pokoju”. Podkreśla ono kluczowe znaczenie wody w promowaniu pokojowego współistnienia i współpracy między społecznościami i narodami - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK. 

      Zwraca też uwagę na pilną potrzebę podejmowania wspólnych wysiłków w zakresie zarządzania wodą, aby zapobiegać konfliktom, zagwarantować wszystkim ludziom równy dostęp do zasobów oraz chronić je dla dobrobytu przyszłych pokoleń. Mówi też o rozsądnym i sprawiedliwym gospodarowaniu zasobami wodnymi zarówno w skali globalnej jak i na poziomie lokalnym.

      ZWiK poprzez codzienną działalność realizuje postulaty opisane przez organizatorów ŚDW. Działalność Spółki przyczynia się do ochrony środowiska i poszanowania bogactwa jakim jest woda.

      - Codziennie dostarczamy szczecinianom tysiące metrów sześciennych wody pitnej. Nowoczesne technologie jej uzdatniania gwarantują, że mieszkańcy otrzymują dobrą i zdrową wodę - dodała Pieczyńska

      Dzięki poczynionym inwestycjom, zwłaszcza w system monitoringu sieci przesyłowej, ZWiK dba o to, aby minimalizować straty wody wynikające choćby z awarii wodociągów. Działalność Spółki to także realne poprawianie jakości środowiska naturalnego. System oczyszczania ścieków, którego głównym elementem są dwie miejskie oczyszczalnie pozwolił na redukcję zanieczyszczenia Odry i Morza Bałtyckiego oraz ograniczenia skażenia gleby, wód podziemnych i powierzchniowych w mieście i okolicach. Wysoka efektywność pracy oczyszczalni oraz parametry odprowadzonych ścieków oczyszczonych, miały bezpośrednie przełożenie na fakt wykreślenia Szczecina w 2012 r., z niechlubnej listy największych trucicieli Morza Bałtyckiego. Spółka cały czas wdraża inne rozwiązania służące ograniczeniu zużycia zasobów naturalnych. Jesteśmy liderem produkcji „zielonej energii”, którą pozyskujemy z farm fotowoltaicznych czy też fermentacji osadów w oczyszczalniach.

      ZWiK co roku uczestniczy w obchodach Światowego Dnia Wody. Nie inaczej jest w tym roku.

      - Przyłączyliśmy się do „Festiwalu Wody”, który zorganizowało Morskie Centrum Nauki. Podczas trzydniowego cyklu imprez panie z naszego laboratorium prowadzić będą pokazy na temat wody, prezentować eksperymenty z nią i zdradzać jej tajemnice. Oprócz tego odbędzie się pogawędka o szczecińskiej „kranówce”, procesie jej produkcji i walorach. Jesteśmy także partnerem merytorycznym ważnej konferencji dotyczącej pozyskiwania i gospodarowania zielonej energii - powiedziała Pieczyńska. - Ważną gałęzią naszej działalności jest także edukacja. Nie tylko spotykamy się z dziećmi i młodzieżą z naszego miasta, ale aktywnie promujemy zdrowe postawy podczas wydarzeń plenerowych.

       

      Jak oszczędzać wodę w domu?

      • Pij kranówkę!
      • Dokręcaj krany, naprawiaj cieknące urządzenia.
      • Podczas mycia zębów zakręć kran, korzystaj z wody w kubeczku.
      • Nie  zmywaj naczyń pod bieżącą wodą.
      • Wybieraj urządzenia (pralkę, zmywarkę) zużywające mało wody.
      • Włączaj pralkę i zmywarkę wtedy, gdy są pełne.
      • Zamiast kąpieli w wannie wybierz prysznic
      • Nie wrzucaj śmieci do toalety – toaleta to nie śmietnik i zaoszczędzisz na spłukiwaniu.
      • Podlewaj trawnik i ogródek deszczówką.

       

      Myśl o wodzie jako o zasobie do zagospodarowania, a nie pozbycia się. Okresy suszy będą coraz mocniej przeplatały się z nawalnymi deszczami.

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!