„Trzynastka” kolejny raz na podium Pespektyw!
Marta Kufel
Szczecińskie Liceum Ogólnokształcące nr XIII po raz kolejny znalazło się na podium prestiżowego rankingu liceów ogólnokształcących miesięcznika Perspektywy. Jednak co ważne, podobnie jak w poprzednich latach to nie jedyna publiczna placówka, która została wyróżniona w zestawieniu.
Niemalże tradycją stało się już, że „Trzynastka” plasuje się w czołówce rankingów przygotowywanych „Perspektywy”. Tym razem, podobnie jak w ubiegłym roku, szczecińskie liceum zajęło 3. miejsce. Oprócz naszej placówki na podium Rankingu Liceów Ogólnokształcących znalazło się także XIV LO im. Stanisława Staszica z Warszawy oraz V LO im. Augusta Witkowskiego z Krakowa.
- Jestem niezwykle dumny, że nasze szkoły po raz kolejny zostały doceniona w ogólnopolskich rankingach – powiedział po opublikowaniu tegorocznego rankingu prezydent Szczecina - Piotr Krzystek. – Cieszy mnie, że tak wyjątkowe placówki funkcjonują właśnie w stolicy Pomorza Zachodniego. Pokazuje to, że wszystkie nasze inwestycje w szczecińską oświatę przynoszą oczekiwane skutki, a nasze szkoły pozwalają się rozwijać młodym ludziom na najwyższym poziomie.
Przy opracowywaniu zestawienia liceów ogólnokształcących, pod uwagę były brane następujące czynniki: wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 % punktów), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 % punktów) oraz sukcesy w olimpiadach (25 % punktów).
Kolejny raz w pierwszej setce ww. zestawienia znalazło się również II Liceum Ogólnokształcące im Mieszka I, które zostało sklasyfikowane na 73. miejscu.
Warto także podkreślić, że oprócz wyróżnienia w Rankingu Liceów Ogólnokształcących szczecińskie placówki zostały również wyróżnione w rankingu szkół olimpijskich. W tym zestawieniu „Trzynastka” uplasowała się tam na 2. miejscu, a „Pobożniak” na 23.
W 2025 roku, po raz kolejny duży sukces odniosło również Technikum Organizacji i Zarządzania funkcjonujące w ZS nr 8. Placówka awansowała w stosunku do ubiegłorocznego zestawienia i tym razem znalazła się na 7. miejscu w Rankingu Głównym Techników. W przypadku oceniania tego typu szkół, Kapituła pod uwagę brała takie czynniki jak wyniki egzaminów zawodowych (30% punktów), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 % punktów) oraz z przedmiotów dodatkowych (30 % punktów), a także sukcesy w olimpiadach (20 % punktów).
To nie jedyna publiczna placówka, która znalazła się w pośród 100 najlepszych szkół tego typu w Polsce. W tym roku, na 58. miejscu sklasyfikowano również Technikum Elektryczno-Elektroniczne funkcjonujące w ramach Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. Prof. Maksymiliana Tytusa Hubera.
Jednak to nie koniec dobrych informacji. Szczecińskie Technikum Organizacji i Zarządzania zostało ujęte także w rankingu szkół olimpijskich, gdzie zostało sklasyfikowane na 65. miejscu.
Warto również dodać, że w pierwszej setce Rankingu Głównego Techników znalzło się także Technikum Informatyczne SCI, które zajęło tam wysokie 18. miejsce.