Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      -1°

      Za nami Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej 2024

      Natalia Mróz

      Natalia Mróz

      Drugi dzień wydarzenia to czas podsumowań transgranicznych inicjatyw. W Willi Lentza dyskutowano o praktykach związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz działalności organizacji pozarządowych na pograniczu. 

       

      Działania na każdym poziomie

       

      - Musimy wychodzić ze strefy komfortu. Będąc u siebie musimy otwierać się na naszych sąsiadów, pokazywać im nasz świat, ale też zaglądać do nich. Tylko w ten sposób można budować relacje i czerpać inspiracje – stwierdził Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.   

       

      Współpraca Polski i Niemiec to nie tylko formalne porozumienia i oficjalne stosunki na najwyższych szczeblach. To także oddolne inicjatywy mieszkańców i działania trzeciego sektora.

       

      - Organizacje pozarządowe naprawdę mogą wpływać na politykę i motywować do pozytywnych inicjatyw. Potencjał jest ogromny, ale takie tez są potrzeby, bo w ramach programu Interreg przekazaliśmy ostatnio NGOsom ponad 1,5 mln euro dotacji – powiedział Krzysztof Soska, prezydent polskiej części Euroregionu Pomerania.

       

      Ostatni dzień imprezy w dużej mierze poświęcony był właśnie organizacjom samorządowym. O swoich działaniach doświadczeniach opowiadali m.in.: przedstawiciele polskich i niemieckich fundacji czy stowarzyszeń. Nie zabrakło dyskusji dot. gospodarki, medycyny, kultury czy sportu.

       

      Współpraca dla lepszego jutra

       

      Pierwszy dzień wydarzenia upłynął pod znakiem wymiany poglądów, opinii i doświadczeń m.in.: w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu, partycypacji społecznej i transformacji energetycznej. Dyskusje prowadzono przede wszystkim w formule „okrągłego” stołu, ale nie zabrakło także kuluarowych rozmów na temat wspólnych działań i najważniejszych projektów, które w najbliższej przyszłości powinny mieć priorytetowe znaczenie na polsko-niemieckim pograniczu. Szczególną uwagę poświęcono energii odnawialnej i rozbudowie infrastruktury kolejowej.

       

      - Mamy swoja narodowość, kulturę i język, ale łączy nas współpraca, która stwarza nową synergię przez to, że razem budujemy nasz wspólny dom w Europie – podsumowała Cornelia Pieper, Konsul Generalna Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku.

       

      Więcej informacji na stronie: dwpn.szczecin.eu

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!