Kategorie

    Social media

    Wyszukiwarka

    Brak wyników

    Wolność na wyciągnięcie ręki. Serbołużyczanie, a kwestia mniejszości narodowych po 1928 r.

    Kasia Małysz

    Kasia Małysz

    Wolność na wyciągnięcie ręki. Serbołużyczanie, a kwestia mniejszości narodowych po 1928 r.

    Muzeum Narodowe w Szczecinie | Centrum Dialogu Przełomy

    Wystawę przygotował Instytut Serbołużycki w Budziszynie. Jej podstawę stanowią materiały pochodzące z Serbołużyckiego Archiwum Kultury.

    Celem popularnonaukowej ekspozycji jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców kompleksowego obrazu burzliwych dziejów Serbołużyczan w międzynarodowym kontekście oraz ich miejsce we współczesnym świecie. Na wystawie dostępny jest przewodnik w trzech językach: polskim, niemieckim i górnołużyckim. Wydarzeniem towarzyszącym ekspozycji będzie krótkie sympozjum pt. Z Budziszyna do Szczecina, w którym udział wezmą dr hab. Piotr Pałys, dr Małgorzata Mieczkowska i Michał Dłużak.

    dr hab. Piotr Pałys (prof. IŚ Instytutu Śląskiego), historyk zajmujący się dziejami najnowszymi. Podczas sympozjum wygłosi wykład pt. Swoboda kiwa. Serbołużyczanie w dwudziestowiecznej Europie.

    dr Małgorzata Mieczkowska (Uniwersytet Szczeciński), badaczka kwestii mniejszościowych i etnicznych i dziejów najnowszych, sorabistka. Podczas sympozjum wygłosi wykład pt. Związki Pomorza Zachodniego z Łużycami i Serbołużyczanami.

    Michał Dłużak (Muzeum Narodowe w Szczecinie), twórca i administrator strony internetowej Stowarzyszenia Polsko-Serbołużyckiego Pro Lusatia. Podczas sympozjum wygłosi wykład pt. Stowarzyszenie Polsko-Serbołużyckie Pro Lusatia w przestrzeni internetowej.

    Wystawa potrwa do 19 lipca 2024 r.

    Bądź na bieżąco!

    Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!