Kategorie

    Social media

    Wyszukiwarka

    Brak wyników

    14°

    Rozbieranie ze snu. Rycharski. Hasior

    Kasia Małysz

    Kasia Małysz

    Rozbieranie ze snu. Rycharski. Hasior

    TRAFO Trafostacja Sztuki

    Autorskie oprowadzanie Daniela Rycharskiego po wystawie "Rozbieranie ze snu. Rycharski. Hasior".


    Wystawa, kuratorowana przez Anię Batko i Julitę Dembowską, działa jak scenografia i performance, rozpisany na gesty i przedmioty, które opowiadają historię polskiej wsi dalekiej od idyllicznego obrazu, pełnej napięć i sprzeczności społecznych.
    Rycharski, prezentując swoje prace obok dzieł Władysława Hasiora, mierzy się z polską tradycją, mitami narodowymi i tabu – odwołuje się do przeszłości i jej duchów, ale też do współczesnych problemów społecznych, takich jak wykluczenie, tożsamość LGBT czy nierówności. Wystawa „rozbiera ze snu” w znaczeniu demaskowania, rekonstrukcji oraz ukazywania wielowymiarowej rzeczywistości, w której żyjemy.
    Podczas oprowadzania Daniel Rycharski opowie o swoich inspiracjach, sposobie pracy i znaczeniu poszczególnych dzieł w kontekście tematyki wystawy, stanowiącej wyjątkową próbę zmierzenia się z polską historią oraz jej niesprawiedliwościami.

     

    Daniel Rycharski- artysta posługujący się głównie medium instalacji rzeźbiarskiej. Łączy tematykę religijności, prowincji i tożsamości osób LGBTQ+, poszukując między nimi punktów styku i napięć. W swoje działania angażuje wiejskie społeczności i środowiska aktywistyczne. W 2016 r. otrzymał Paszport „Polityki”. W 2021 r. jego życie stało się kanwą filmu Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta “Wszystkie nasze strachy”, który na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył, m.in. Złote Lwy dla najlepszego filmu. Twórca scenografii do spektaklu „Spartakus” w reżyserii Jakuba Skrzywanka w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Daniel Rycharski mieszka w Kurówku, wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie. Reprezentuje go Gunia Nowik Gallery.

     

    Zadanie finansowane ze środków Gminy Miasta Szczecin.

    Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    Patroni medialni: TVP Kultura, tok.fm, MM Trendy, Głos Szczeciński

     

    Profil wydarzenia na Facebook'u >> TUTAJ <<
     

    Bądź na bieżąco!

    Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!