Powstanie warszawskie. Pamięć przetworzona
Kasia Małysz
Centrum Dialogu Przełomy (pl. Solidarności 1)
Grafiki Andrzeja Kowalczyka z kolekcji Andrzeja Patrzyka.
Powstanie warszawskie jest wydarzeniem w najnowszej historii Polski, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Dramat zrównanego z ziemią miasta i jego mieszkańców skazanych na śmierć lub wygnanie, wciąż jest przywoływany nie tylko we wspomnieniach i opowieściach, lecz także w sztuce: obrazach, filmach, książkach.
Wiele lat temu znane fotografie powstańcze posłużyły jako źródło inspiracji dla artysty Andrzeja Kowalczyka. Stworzył cykl grafik, pokazujących codzienne życie powstańców oraz najbardziej dramatyczne momenty powstania, jak masowe egzekucje, śmierć żołnierzy, cywilów, w tym kobiet i dzieci. Akwaforty nie są jedynie reporterskim zapisem 63 dni powstania – poprzez umiejętne kadrowanie i fakturę stają się osobistą opowieścią o tragedii, mającej wtedy miejsce. Przypominają koszmarny sen, który wciąż trwa, a powstańczą traumę dziedziczą kolejne pokolenia.
O autorze:
Andrzej Kowalczyk (ur.1951 – zm. 2019), absolwent Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Wydziału Grafiki w pracowni miedziorytu prof. Mieczysława Wejmana. Brał udział w 80 krajowych i zagranicznych wystawach grafiki w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Laureat wielu konkursów m.in. Międzynarodowej Wystawy Majdanek pt. „Przeciw wojnie”.
Kuratorka: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz
Projekt graficzny: Agnieszka Grądek
Korekta: Wiktoria Klera-Olszak
Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego