Jonathan Meese i Michał Jankowski „Freedom to Freedom”

Kasia Małysz

Trafostacja Sztuki
W centrum artystycznych poszukiwań Jonathana Meese i Michała Jankowskiego znajduje się idea pożegnania świata w jego obecnej formie. Wydarzenia, nadmiar informacji, a przede wszystkim ciemna strona rzeczywistości, przekształcane są w twórczą energię. Krytycznie i z humorem, twórcy eksplorują historię, politykę oraz także zakątki ludzkiej psychiki. Obaj odrzucają narodowe, religijne, płciowe czy gatunkowe podziały wyznaczające ostre granice tożsamości. Inicjując dialog za pośrednictwem obrazów, Meese i Jankowski nie skupiają się na pojedynczych dziełach - liczy się dla nich skumulowany efekt wzajemnego oddziaływania.
Jak go nazywa „New York Times”: enfant terrible berlińskiej sceny. Niektórzy piszą o nim „bad boy”, choć on sam woli określać się jako „sweet boy” sztuki - wszystko robi z pasją i oddaniem sztuce. Twórczość Jonathana Meese urzeka dadaistycznym stosunkiem do rzeczywistości i krytycznym spojrzeniem na porządek społeczny. Zawiera system znaków, neologizmów, symboli i przenośni nawiązujących do motywu żądzy władzy i ogarniętych nią postaci: mitycznych herosów, czarnych charakterów i bohaterów wyjętych z kart historii czy popkultury, fikcyjnych protagonistów. Działania Meese powiązane są z jego sztandarową ideą diktatur der kunst. Jego prace znajdują się w prestiżowych kolekcjach, m.in. Centrum Pompidou w Paryżu, Städel we Frankfurcie, Muzeum Abteiberg w Mönchengladbach, Kolekcji Sztuki Współczesnej Republiki Federalnej Niemiec oraz u kolekcjonerów prywatnych m.in. Haralda Falckenberga i Charlesa Saatchi.
Michał Jankowski to jeden z najbardziej charakterystycznych malarzy średniego pokolenia w Polsce. Pracuje w zachowujących spójność cyklach, które w kolejnych latach ewoluują koncepcyjnie. Niejednokrotnie tematem jego obrazów są martwe istnienia, hybrydy człowieczo-zwierzęce, postacie ukazane w niejednoznacznych sytuacjach, pozszywane z resztek organicznych potwory, zbite w barwną pulpę elementy świata natury i wytwory człowieka. Artysta bez złudzeń dokonuje wiwisekcji wszechświata opartego na przemocy. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku/Oddział Sztuki Nowoczesnej, SØR Rusche Sammlung, Muzeum Ziemi Lubuskiej, oraz u kolekcjonerów prywatnych.
Otwarcie wystawy: 07.12.2023 godz. 19:00.
Czas trwania wystawy: 08.12.2023-24.03.2024 w godz. otwarcia Trafostacji Sztuki.