Dyskusja wokół książki Michała Siedziaki "Marian Jurczyk (1935–2014)"

Kasia Małysz

Książnica Pomorska
W spotkaniu, obok autora, wezmą udział: prof. dr hab. Antoni Dudek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie), dr hab. Radosław Ptaszyński (Uniwersytet Szczeciński). Moderatorem spotkania będzie red. Adam Zadworny (Gazeta Wyborcza).
Organizatorzy: Instytut Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie US, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Książnica Pomorska w Szczecinie
O książce:
Pierwsza naukowa biografia legendarnego lidera NSZZ „Solidarność” ze Szczecina. Autor opisuje drogę życiową Mariana Jurczyka od dzieciństwa, aż po wycofanie się z życia publicznego w 2006 roku. Koncentruje uwagę na opozycyjnej, związkowej i politycznej aktywności bohatera, nie uciekając od tematów trudnych i kontrowersyjnych. Czy Jurczyk był tajnym współpracownikiem komunistycznej Służby Bezpieczeństwa? Dlaczego w 1981 roku stanął do walki o fotel przewodniczącego związku jako kontrkandydat Lecha Wałęsy? I co sprawiło, że zyskał poparcie aż jednej czwartej delegatów na I krajowy zjazd Solidarności? Czy był antysemitą i chciał stawiać szubienice dla komunistów? Jak znalazł się w gronie jedenastu „szczególnie niebezpiecznych” opozycjonistów, którym władze PRL planowały wytoczyć proces o próbę obalenia przemocą ustroju socjalistycznego? Jak odnalazł się w nowej, demokratycznej rzeczywistości III RP? Jak zarządzał miastem i czy sprawdził się jako prezydent Szczecina?
Odpowiedzi na te pytania czytelnik znajdzie na kartach książki.
[ źródło: https://ecs.gda.pl/katalog/ ]
Spotkanie odbędzie się w sali im. Zbigniewa Herberta.