Purpurowe skrzypce dla Szczecina

Kasia Małysz

Teatr Polski
W ramach obchodów 40-lecia, które odbędą się w maju 2024 r., Acadiana Chamber Orchestra wyruszy w trasę koncertową do Polski z 16-osobowym zespołem, a także gościnną solistką Elizabeth Pitcairn.
Będąc w Polsce, orkiestra będzie koncertować i występować w kilku miastach, a celem jest stworzenie muzycznej wymiany kultur. W repertuarze tych koncertów znajdą się utwory specjalnie zaaranżowane na tę trasę – w nadziei, że przedstawią Luizjanę wyjątkową i kolorową kulturę muzyczną.
Obsada:
Elizabeth Pitcairn - występuje na światowych scenach grając na jednym z najbardziej legendarnych instrumentów, Purpurowych Skrzypcach Stradivariusa z 1720 roku, które miały stać się inspiracją dla twórców oscarowego filmu „Purpurowe Skrzypce”.
Zdobyła reputację jednej z najbardziej oszałamiających skrzypaczek w Stanach Zjednoczonych, występując z takimi orkiestrami jak Philadelphia Orchestra, the New York String Orchestra w Alice Tully Hall, Carnegie Hall, Walt Disney Concert Hall, the Fisher Center, oraz the Kimmel Center.
Krzysztof Meisinger - zdaniem krytyki i melomanów z całego świata jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej charyzmatycznych gitarzystów klasycznych na świecie. Jego talent międzynarodowa krytyka porównuje do talentu takich artystów jak Piotr Anderszewski czy Pepe Romero, a do jego mistrzów należą wielcy gitarzyści naszych czasów tacy jak Aniello Desiderio czy Christopher Parkening.
Mariusz Smolij - jeden z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia prowadzących orkiestry w Stanach Zjednoczonych i Europie. Opinię tą potwierdzają zarówno krytycy muzyczni po obu stronach Atlantyku jak i American Symphony Orchestra League.
W Polsce dyrygent często współpracuje z Polską Orkiestrą Kameralną oraz orkiestrą Sinfonia Varsovia, z którą dokonał szeregu nagrań (Naxos, CDAccord) i którą prowadził podczas tourne koncertowych w Japoni, Francji oraz USA.
Acadiana Symphony Orchestra - powstała w Lafayette (Luizjana) w 1984 r. z misją inspirowania i kreowania życia kulturalnego poprzez muzykę. ASO co roku występuje dla tysięcy słuchaczy wykonując koncerty symfoniczne, muzyką kameralną, produkcje operowe i programy edukacyjne. ASO współpracowała z długą listą wybitnych dyrygentów gościnnych i solistów, i była chwalona za innowacyjność, która łączy europejskie tradycje muzyczne z nowoczesnym repertuarem amerykańskim obejmującym muzykę popularną, unikalny styl Cajun, jazz i gatunki Zydeco w Luizjanie.
Więcej informacji oraz bilety tutaj