Jazz na Rogatkach: Rapa-Rapa-Kazana

Weronika Homis

Dom Kultury Skolwin
Zespół Rapa-Rapa-Kazana to nowa formacja łącząca różne gatunki muzyczne wywodzące się z jazzu. Dotychczasowe doświadczenia poszczególnych muzyków były dość odległe od klasycznego bluesa, rocka i popu, po jazzowy mainsteam, aż po free jazz.
Wydawało by się, że taka różnorodność będzie trudna do opanowania. Nic bardziej mylnego. Muzycy grywali wielokrotnie na różnych koncertach uzupełniając się doskonale. Teraz, często po długim pobycie za granicą postanowili spróbować stworzyć taki konglomerat, w którym każdy będzie mógł wykazać się swoimi umiejętnościami, a przez to wzajemnie się uzupełniać i inspirować. Inspiracji będą szukać zarówno w jazzowych standardach jak i we własnych kompozycjach, których przez lata pracy na scenie pojawiło się całe mnóstwo. Ten swoisty kolaż stylów muzycznych i osobowości daje nadzieję na
Wojciech Rapa – wokalista, gitarzysta, basista, kompozytor, dziennikarz muzyczny, sideman, znany i ceniony od lat reprezentant szczecińskiego rock'n'rolla. Grał w popularnych zespołach lat 70., m.in. z Katarzyną Sobczyk, Heleną Majdaniec, Karin Stanek, Jackiem Lechem, Henrykiem Fabianem oraz członkami zespołu „No To Co”. Przez kilka lat grał
w zespole „Wawele”. Współzałożyciel formacji „Telegram” przy Szczecińskiej Agencji Artystycznej, której opiekunem był znany obecnie reżyser filmowy Jacek Bromski. W latach 70. brał udział w festiwalach: Jazz nad Odrą i festiwal Awangardy Rockowej w Kaliszu.
Pomysłodawca cyklu koncertów pod nazwą Szczecińskie Dinozaury. Od roku 1995 kieruje własnymi formacjami muzycznymi „Still Warm”, a także „Wojtek Rapa Quartet”, z którą nagrał płytę „Szczecin-Szczecin”. Obecnie jest stałym członkiem legendy polskiego big beatu – „Czerwono-Czarnych”, z którymi uczestniczył w obchodach 50-lecia polskiego rocka
w Gdańsku w 2010 roku.
W 2014 r. obchodził 50-lecie twórczości artystycznej. Z tej okazji w Małej Scenie SAA wystąpili przyjaciele Wojtka Rapy, reprezentanci wielu pokoleń szczecińskiej sceny muzycznej: Barbara Włodarczyk, Wilento, Szymon Orłowski, L.U.Z. Blues, Maciej Kazuba, Maciej Strycharczyk, Kosma Kozłowski, Zbigniew Ciesielski, Janusz "Kanapa" Jędrzejewski, Jarosław Kania, Jarosław Rapa, Jakub "Fiszka" Fiszer, Lech Turkowski, Darek "Kaziu" Kamiński, Ryszard "Elvis" Wiercimak, Andrzej Szpak, Tadeusz Żyjewski, Bolesław Sobolewski, Mateusz "Mateo" Lazar, Janusz Weiss i inni wykonawcy.
Wojciech Rapa to również autor wydanych w ostatnich latach kilku książek o początkach big beatu czyli polskiego rock and rolla w Szczecinie w latach 60, 70 i 80 XX wieku i narodzin wielu talentów i zespołów, które tu właśnie zaczęły grać oraz książki opisującej historię Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w latach 1962-63.
Jarosław Rapa - gitarzysta, syn i uczeń Wojciecha. Jego zainteresowania muzyczne kierowały się dotychczas w stronę bluesa i rocka. Po wielu latach pobytu w Szwecji postanowił powrócić do rodzinnego szczecina i za namową ojca spróbować sił w innych gatunkach muzycznych. Sprawność gry zarówno na gitarze akustycznej jak i elektrycznej pozwala sięgnąć po trudniejszy jazzowy repertuar.
Marek Kazana - gra na saksofonie altowym, tenorowym i barytonowym, flecie i klarnecie - to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych Szczecina i nie tylko. Laureat Grand Prix Jazzu nad Odrą we Wrocławiu w 1979 roku, doceniony na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie za kompozycję "Marsz bez sensu" – 1983 r., laureat stypendium im. Krzysztofa Komedy '83. Otrzymał Grand Prix w konkursie Debiuty na OFPP Opole ’86 z grupą Operating Conditions. W latach ’90 członek grupy nr 1 w polskim jazzie – Young Power. Nagrał ponad 20 płyt (LP, CD) m.in. z zespołem Free Cooperation, Young Power, Operating Conditions, Green Revolution, T-Love, Arfik. Wysoko notowany w dorocznych ankietach “Jazz Forum” w kategoriach: saksofon altowy, klarnet, saksofon barytonowy. Koncertuje również solo, w duetach (z kontrabasem, z perkusją, z gitarą), jest liderem własnego kwartetu. Grał z grupami free jazzowymi, bluesowymi, reggae, punk, rock – a także z Mirą Kubasińską, z łemkowską grupą folkową „Chwylina”, z orkiestrą dętą z Łobza oraz jako solista z Filharmonią Szczecińską i Operą na Zamku. Jako muzyk, kompozytor i aranżer współpracował ze szczecińskimi teatrami – Polskim („Alicja w krainie czarów”), Współczesnym („Opera za trzy grosze”, „Popiół i diament”), Kana („Moskwa Pietuszki”, „Noc Walpurgii”). Prowadził autorskie programy w Telewizji Szczecin oraz w Polskim Radiu Szczecin. Wykładowca w projekcie „Mała Akademia Jazzu” realizowanym przez Jazz Club „Filary” w Gorzowie Wielkopolskim. W 2013 roku nagrał po latach przerwy pierwszą autorską płytę ”Tangola", z której kompozycje z pewnością znajda się w programie koncertu.
Do składu zespołu podczas koncertu dołączą Janusz Weiss na instrumentach klawiszowych i Jakub „Fiszka” Fiszer na perkusji
Jazz na Rogatkach
Rapa-Rapa-Kazana
Wojciech Rapa – gitara
Jarosław Rapa – gitara
Marek Kazana – saksofon
Janusz Weiss – piano
Jakub „Fiszka” Fiszer – perkusja
Więcej na:
www.zsj.com.pl
www.facebook.com/jazznarogatkach
WSTĘP WOLN