Kategorie

    Social media

    Wyszukiwarka

    Brak wyników

    12°

    Przegląd filmów o sztuce

    Kasia Małysz

    Kasia Małysz

    Przegląd filmów o sztuce

    Zamek Książąt Pomorskich

    Seanse będą się odbywały w Kinie Zamek, które znajduje się na Dużym Dziedzińcu, wejście A, I piętro. Bilety można kupić w kasie Zamku na 1 godzinę przed seansem lub online na stronie instytucji.

    1 czerwca (sobota), godz. 15:00
    BOTTICELLI, FLORENCJA I MEDYCEUSZE (Botticelli, Florence And The Medici)
    dokumentalny, Włochy 2021 (94 min)
    Reżysera  Marco Pianigiani
    Salvador Dali i Andy Warhol, Terry Gilliam i David LaChapelle, Jeff Koons i Lady Gaga. Co łączy tych artystów? Fascy-nacja Botticellim. Film opowiada o jego życiu i dziełach oraz o – całkiem niedawnym – ponownym odkryciu feno-menu jego twórczości. Nastrojowe rekonstrukcje, urzekające widoki miasta i, oczywiście, dzieła sztuki, przeplatają się z wypowiedziami  znakomitych specjalistów.
    Renesansowa Florencja Wawrzyńca Wspaniałego z rodu Medyceuszy była potężnym ośrodkiem sztuki i kultury, choć niepozbawionym ciemnej strony.  Wyrosła na walce o władzę, intrygach, brutalnej przemocy. Sandro Botticelli (1445-1510), jak żaden inny artysta, zdołał przedstawić blaski i cienie epoki na dziełach, które i dziś budzą zachwyt i inspirują. Od początku kariery, pod auspicjami rodu Medyceuszy, Botticelli potwierdzał, że jest twórcą piękna ide-alnego, co wyraził w takich arcydziełach jak Alegoria Wiosny czy Narodziny Wenus.

    2 czerwca (niedziela), godz. 15:00
    TYCJAN: IMPERIUM BARW (Tiziano. L'impero del Colore)
    dokumentalny, Włochy 2022 (87 min)
    Reżysera Laura Chiossone, Giulio Boato
    Filmowa podróż przez życie i twórczość mistrza malarstwa, który zdołał uchwycić na swoich niepowtarzalnych obra-zach duszę Wenecji i jej mieszkańców. Z udziałem Jeffa Koonsa. W nowym filmie z cyklu “Art Beats – Wielka Sztuka w Kinie” śledzimy dzieje Tycjana, artysty “najbardziej doskonałego wśród malarzy”. Obdarzony niezwykłym talen-tem oraz smykałką do interesów, Tycjan szybko stał się najbardziej pożądanym nazwiskiem na dworach całej Euro-py, przyćmiewając innych twórców tamtych czasów. Jego dzieła wyznaczyły kierunek, w jakim podążyła cała epoka i do dziś inspirują rzesze artystów. Genialny portrecista, mistrzowsko interpretował zarówno motywy religijne, jak i mitologiczne. Twierdził, że “sztuka jest potężniejsza od natury” i w zgodzie z tym hasłem żył oraz tworzył.
    Najwięksi światowi eksperci, krytycy, badacze i artyści opowiadają o życiu Tycjana, jego stylu, temperamencie i ambicjach. Tłem dla ich rozważań jest Wenecja, kulturowy tygiel, miasto nierozerwalnie związane z Tycjanem, z którego czerpał on inspiracje. Przez niemal trzy wieki grób Tycjana oznaczony był tylko prostym nagrobkiem. Ma-larz zmarł prawdopodobnie na dżumę w 1576 roku, lecz dzieło jego życia przetrwało i wywarło wpływ na wielkich artystów z kolejnych pokoleń. Sztuka Tycjana wciąż prowadzi dialog ze współczesnymi, jak wyjaśnia Jeff Koons, który w tym filmie opowiada o swojej fascynacji malarskim stylem i warsztatem Tycjana – elementami, które po-nad czterysta lat później dzieli z rewolucyjnym weneckim malarzem.

    4 czerwca (wtorek), godz. 17:00
    MUZEUM PRADO - KOLEKCJA CUDÓW (The Prado Museum. A Collection of Wonders)
    dokumentalny, Włochy 2019 (92 min)
    Reżysera Valeria Parisi
    Obsada Jeremy Irons
    Filmowa podróż po jednym z najsłynniejszych muzeów świata, które obchodzi właśnie jubileusz 200-lecia istnienia. Madrycką chlubę, MuseoNacional del Prado, odwiedza rocznie 3 miliony zwiedzających, by podziwiać ponad 8.000 dzieł tam zgromadzonych. Prado ma unikatową kolekcję malarstwa hiszpańskiego, włoskiego, niderlandzkiego, flamandzkiego oraz niemieckiego, francuskiego i angielskiego, a także zbiory rzeźby rzymskiej i staroiberyjskiej oraz wyroby rzemiosła artystycznego.
    Po madryckiej chlubie, mieniącej się dziełami Velázqueza, Rubensa, Tycjana, Mantegna, Boscha, Goi czy El Greca, oprowadzi nas laureat Oscara - aktor Jeremy Irons ("Rodzina Borgiów", "Nierozłączni", "Druga prawda", "Misja", "Kochanica Francuza", "Lolita", "Dom dusz"). Zagłębimy się w historii Hiszpanii i całego europejskiego kontynentu, w historii królów, królowych, dynastii, wojen, porażek i zwycięstw, ale też w historii życia ludzi nierozerwalnie zwią-zanych z muzeum: malarzy, artystów, architektów, kuratorów i kolekcjonerów. To jedyna w swoim rodzaju okazja, by odkryć piękno zachowane w zbiorach tej świątyni sztuki.

    5 czerwca (środa), godz. 18:00
    „NENUFARY” MONETA – CUDA Z WODY I ŚWIATŁA (Le ninfee di Monet - Unincantesimo di acqua e luce)
    dokumentalny, Włochy 2018 (90 min)
    Reżysera Giovanni Troilo
    Arcydzieła Claude’a Moneta z Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny. Dokument opowiada o pochodzeniu i powstaniu ogromnego dzieła sztuki, które zerwało z wszelkimi konwencjami. Jest to opowieść o obsesji artysty na punkcie światła i wody, z której malarz nie mógł się wyrwać, więc przekształcił ją w swój własny rodzaj magii. To także opowieść o radykalnych ideach, które zrewolucjonizowały sztukę współczesną: wyraźnym zamiarem Moneta było przeniesienie na płótno „pierwszego, czystego wrażenia” form i przedmiotów, jakie pojawiają się w oku, które nigdy wcześniej ich nie widziało. Film jest wyjątkowym, ekskluzywnym spojrze-niem na arcydzieła znajdujące się w Muzeum Orangerie, Muzeum Marmottan, Muzeum Orsay i Giverny, gdzie mieszkał i tworzył Monet, po raz pierwszy ukazane na dużym ekranie, aby zapewnić niepowtarzalne wrażenia wi-dzom obcującym z pięknem jego „Nenufarów”.

    6 czerwca (czwartek), godz. 17:00
    GAUGUIN NA TAHITI. RAJ UTRACONY (Gauguin a Tahiti. Il paradisoperduto)
    dokumentalny, Włochy 2019 (90 min)
    Reżysera Claudio Poli
    Film „Gauguin na Tahiti. Raj utracony” opowiada o czasie, kiedy ten przedstawiciel postimpresjonizmu, jeden z najznakomitszych malarzy XIX wieku, przebywał na Tahiti. Jego malarstwo nabrało wtedy monumentalnej prosto-ty. Artysta swym obrazom nadawał tytuły w języku miejscowym, podkreślając przez to ich odmienność od twór-czości paryskiej; odbijała się w nich zmysłowa bujność przyrody i ludzi tropików, pochwała uduchowienia i szla-chetnej pierwotności bytowania Maorysów.
    Paul Gauguin jest postacią budzącą wyjątkowe emocje w świecie sztuki. Buntownik, który poświęcił wygody za-chodniego społeczeństwa, by szukać artystycznego spełnienia na wyspach Oceanu Spokojnego? Czy może hipo-kryta i degenerat, który utrwalił egzotyczne klisze społeczne i wykorzystywał swój status, by omamiać kobiety z tropikalnego raju?
    Od Tahiti i archipelagu Markizów, gdzie żył i tworzył Paul Gauguin, po amerykańskie placówki (The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Art Institute of Chicago, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Museum of Fine Arts w Bostonie), w których zachowane są jego wyjątkowe dzieła, reżyser Claudio Poli zabiera widza w wyjątkową podróż przez życie odkrytego na nowo rewolucjonisty współczesnego malarstwa.

     

    Bądź na bieżąco!

    Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!