Kategorie

    Social media

    Wyszukiwarka

    Brak wyników

    "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny"

    Kasia Małysz

    Kasia Małysz

    "Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny"

    Książnica Pomorska

    Projekcja filmu dokumentalnego „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny”, któremu towarzyszyć będzie rozmowa twórców: Heleny Kwiatkowskiej, Bartosza Jurgiewicza, dr. Wojciecha Felińskiego – kustosza dyplomowanego MTiK (współpraca realizacyjna i scenariuszowa) oraz Olgi Dąbkiewicz (konsultacja kostiumograficzna), którą poprowadzi Małgorzata Frymus.

     

    Bernhard Stoewer, jego dwaj synowie Emil i Bernhard (junior) wraz z zaprzyjaźnionym zespołem inżynierów, konstruktorów, wynalazców i robotników w drugiej połowie XIX i  pierwszej połowie XX wieku, w ciągu 75 lat zbudowali w Szczecinie przemysłowy koncern. Produkowali m.in.: maszyny do szycia, pralki, maszyny do pisania, rowery i samochody osobowe oraz dostawcze, a także autobusy, traktory i pługi. Ten film to opowieść o wynalazczych pasjach, zdolnościach, pracowitości, talentach marketingowych oraz biznesowych zasadach, jakimi kierowała się w swoim barwnym i niezwykle twórczym życiu rodzina Stoewerów, rodzina która rozsławiła Szczecin na niemal cały świat.
     

    O filmie dokumentalnym „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny”
    Scenariusz i realizacja: Helena Kwiatkowska
    Współpraca scenariuszowa i realizacyjna:  dr Andrzej Wojciech Feliński
    Zdjęcia i montaż: Bartosz Jurgiewicz
    Opracowanie muzyczne: Dariusz Kabaciński
    Czołówka: Dariusz Jarmuła
    Narrator: Konrad Pawicki           
    Udział wezmą aktorzy Teatru Współczesnego, statyści z grup „Metrum” i „Retro Vibes”.       
    Producent: Stowarzyszenie SZTUKA – PROMOCJA – EDUKACJA

    Zdjęcia filmowe były realizowane w Hamburgu, Szczecinie, Kulicach oraz Mielenku Drawskim. Film zawiera także unikatową ikonografię oraz wiele artefaktów ze zbiorów szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji a także ze zbiorów prywatnych.

     

    Film, w trosce o zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego,  przybliża zarówno polskim jak i niemieckim obywatelom wspólną historię. Powstał w ramach projektu ”Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny. Historia rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim” i  jest dofinansowany w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027 oraz z budżetu państwa.
    Partnerzy projektu: Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, Otto -Lilienthal- Muzeum w Anklam oraz Remondis sp. z o.o.

     

    Wstęp wolny.

    Informacje na stronie ksiaznica.szczecin.pl

     

    Bądź na bieżąco!

    Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!