"Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny"
Kasia Małysz
Książnica Pomorska
Projekcja filmu dokumentalnego „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny”, któremu towarzyszyć będzie rozmowa twórców: Heleny Kwiatkowskiej, Bartosza Jurgiewicza, dr. Wojciecha Felińskiego – kustosza dyplomowanego MTiK (współpraca realizacyjna i scenariuszowa) oraz Olgi Dąbkiewicz (konsultacja kostiumograficzna), którą poprowadzi Małgorzata Frymus.
Bernhard Stoewer, jego dwaj synowie Emil i Bernhard (junior) wraz z zaprzyjaźnionym zespołem inżynierów, konstruktorów, wynalazców i robotników w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku, w ciągu 75 lat zbudowali w Szczecinie przemysłowy koncern. Produkowali m.in.: maszyny do szycia, pralki, maszyny do pisania, rowery i samochody osobowe oraz dostawcze, a także autobusy, traktory i pługi. Ten film to opowieść o wynalazczych pasjach, zdolnościach, pracowitości, talentach marketingowych oraz biznesowych zasadach, jakimi kierowała się w swoim barwnym i niezwykle twórczym życiu rodzina Stoewerów, rodzina która rozsławiła Szczecin na niemal cały świat.
O filmie dokumentalnym „Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny”
Scenariusz i realizacja: Helena Kwiatkowska
Współpraca scenariuszowa i realizacyjna: dr Andrzej Wojciech Feliński
Zdjęcia i montaż: Bartosz Jurgiewicz
Opracowanie muzyczne: Dariusz Kabaciński
Czołówka: Dariusz Jarmuła
Narrator: Konrad Pawicki
Udział wezmą aktorzy Teatru Współczesnego, statyści z grup „Metrum” i „Retro Vibes”.
Producent: Stowarzyszenie SZTUKA – PROMOCJA – EDUKACJA
Zdjęcia filmowe były realizowane w Hamburgu, Szczecinie, Kulicach oraz Mielenku Drawskim. Film zawiera także unikatową ikonografię oraz wiele artefaktów ze zbiorów szczecińskiego Muzeum Techniki i Komunikacji a także ze zbiorów prywatnych.
Film, w trosce o zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego, przybliża zarówno polskim jak i niemieckim obywatelom wspólną historię. Powstał w ramach projektu ”Imperium Stoewerów. Od pralki do limuzyny. Historia rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim” i jest dofinansowany w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2021-2027 oraz z budżetu państwa.
Partnerzy projektu: Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, Otto -Lilienthal- Muzeum w Anklam oraz Remondis sp. z o.o.
Wstęp wolny.
Informacje na stronie ksiaznica.szczecin.pl