Międzynarodowy Festiwal "Muzyczne przyjaźnie"

Kasia Małysz

Różne miejsca
Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw – organizator Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne przyjaźnie” zaprasza w lipcu i sierpniu do Szczecina na ciekawe wydarzenia artystyczne.
Założeniem imprezy jest przygotowanie czterech koncertów oraz jednej konferencji, w której wezmą udział światowej sławy artyści z Polski, Niemiec i Ukrainy.
W zamyśle pomysłodawcy, festiwalowe spotkania muzyków z dwóch sąsiadujących z Polską krajów ma stworzyć warunki do podjęcia współpracy między poszczególnymi podmiotami. Ta niezwykła kooperacja wpłynie zapewne na poszerzenie repertuaru wykonawców o utwory polskie wśród Niemców i Ukraińców oraz o dzieła niemieckie i ukraińskie wśród Polaków.
Celem projektu są też próby dotarcia z twórczością trzech narodów na nowe estrady koncertowe świata. Stworzy się zatem uczestnikom przedsięwzięcia warunki do promocji poznanej na festiwalu muzyki (wymiana partytur) i ewentualnej interpretacji podczas międzynarodowych tournée koncertowych
Celem festiwalu jest ponadto uświetnienie kilku rocznic:
- 340. urodzin i 275. śmierci Jana Sebastiana Bacha,
- 65-lecia. istnienia Szczecińskiego Chóru Chłopięcego SŁOWIKI,
- 65-rocznicy założenia jednego z najlepszych zespołów akademickich w Europie – Orkiestry Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej.
FESTIWALOWE WYDARZENIA
I. Czwartek: 10.07.2025, godz. 17.00 | sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie
KONCERT – „MUZYKA CHÓRALNA I ORGANOWA RÓŻNYCH EPOK”
MŁODZIEŻOWY CHÓR KATEDRALNY Z BRUNSZWIKU (NIEMCY)
Elke Lindemann – dyrygentka, Robin Hlinka – organista
SZCZECIŃSKI CHÓR CHŁOPIĘCY SŁOWIKI (POLSKA)
Kamil Szałata – dyrygent
Wokaliści z Brunszwiku zaliczani są do grona najlepszych chórów młodzieżowych w Niemczech. Młodzi śpiewacy mają w repertuarze utwory chóralne wszystkich epok stylistycznych, od dzieł Jana Sebastiana Bacha po współczesną muzykę rozrywkową. Regularna współpraca muzyków z Braunschweig State Orchestra, np. przy kantatach J.S. Bacha lub „Burgplatz-Open-Air”, otwiera możliwości koncertowe, do których dostęp ma niewiele młodych ludzi.
Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” powstał w październiku 1960 roku. Jego założycielami byli Jan Szyrocki, Marian Foksa i Aleksander Mleczak.
Szczecinianie odwiedzili wszystkie kontynenty świata, koncertując m.in.: w Argentynie, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Chorwacji, Czechach, Danii, Filipinach, Francji, Hiszpanii, Indonezji, Izraelu, Litwie, Niemczech, Paragwaju, Rosji, RPA, Singapurze, Słowacji, Tajlandii, Ukrainie, Urugwaju, Włoszech i USA.
„Słowiki” mają w repertuarze utwory muzyki sakralnej i ludowej, a także znane przeboje muzyki rozrywkowej. Zespół brał udział w spektaklach operowych m.in. „Carmen” – G. Bizeta, „Cyganeria” i „Tosca” – V. Pucciniego, „Król Roger” – K. Szymanowskiego oraz w dużych formach wokalno-instrumentalnych, m.in. „Requiem Aeternam” – M. Jasińskiego, „War Requiem” – B. Brittena, „Hodie” – R.V. Williamsa.
II. Poniedziałek: 28.07.2025, godz. 18.00 | Studio Koncertowe Polskiego Radia Szczecin SA im. prof. Jana Szyrockiego
KONFERENCJA
III. Poniedziałek: 28.07.2025, godz. 19.00 | Studio Koncertowe Polskiego Radia Szczecin SA im. prof. Jana Szyrockiego
KONCERT „SZCZECIŃSCY PIANIŚCI SWOJEMU PROFESOROWI
Pianiści: Michał Francuz, Wojciech Kubica, Sławomir Wilk
IV. Sobota: 2.08.2025, godz. 17.00 | sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie
KONCERT „340. ROCZNICA URODZIN i 275. ŚMIERCI JANA SEBASTIANA BACHA”
STUTTGARTER BAROCK COLLEGIUM (NIEMCY)
Eckhard Schmidt, Rudi Scheck – trąbki, rogi myśliwskie, Marcus Raiser – organy
TRIO CON FUOCO – zespół polsko-ukraiński
Edyta Wolańska –skrzypce, Natalia Wesołowska – wiolonczela, Oleg Wolański – akordeon
V. Wtorek: 5.08.2025, godz. 17.00 | sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie
KONCERT „PRZEBOJE MISTRZÓW”
ORKIESTRA LWOWSKIEJ NARODOWEJ AKADEMII MUZYCZNEJ (UKRAINA)
Prof. Igor Pyłatiuk – dyrygent (UKRAINA)
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – sopran (POLSKA)
Festiwal współfinansowany jest ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Gminy Miasto Szczecin. Partnerami wydarzenia są: Radio Szczecin, Akademia Sztuki w Szczecinie, Stowarzyszenia: Organowe św. Zofii w Brüssow, a także Muzyczne Bel Canto z Ueckermünde, sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie i bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.
Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.