Brak wody na Osiedlu Bukowe

Robert Duchowski

Robert Duchowski

Brak wody na Osiedlu Bukowe

Od godzin porannych Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie pracuje nad usunięciem awarii wodociągu fi 400. Problem z rurą pojawił się na ulicy Akwarelowej, na wysokości numeru 7. Bez wody w kranach są mieszkańcy Osiedla Bukowe, ale na miejsce wysłaliśmy dwa beczkowozy.

Aktualizacja 14:10

- Ciągle pracujemy nad usunięciem awarii wodociągu fi 400 na ulicy Akwarelowej. Przywrócenie wody planowane jest na godziny wieczorne  - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. - Bez wody w kranach są mieszkańcy Osiedla Bukowe, na miejscu są dwa beczkowozy.



Awarie to wypadki losowe, których zazwyczaj nie da się ani przewidzieć. Przyczyny mogą być różnorodne:

  • Zmęczenie materiału – spowodowane ciągłymi zmianami ciśnienia wody w rurach, które zależy od zapotrzebowania i jest różne w różnych porach dnia, tygodnia, miesiąca czy nawet roku.
  • Obciążenia i naprężenia - wywołane ruchem dużych pojazdów, czy zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi (np. mróz i odwilż), które działają na ułożone pod ziemią rury.
  • Zmienne ciśnienie - ze względu na ukształtowanie terenu i duże różnice wysokości między ujęciami wody a odbiorcami, powodujące tam - zwłaszcza na połączeniach - wyższe ciśnienie niż w innych miejscach sieci i tym samym większe prawdopodobieństwo utraty szczelności.
  • Wady materiałowe - mogące powstać w procesie produkcji lub podczas transportu, czy nieprawidłowego składowania i magazynowania potrafią ujawnić się dopiero po pewnym czasie użytkowania sieci.

 

O co chodzi z większością awarii zimą?

Wodociągi w mieście budowane są na takiej głębokości, żeby sama infrastruktura nie była narażona na zamarzanie. W przypadku awarii, które zdarzają się w przestrzeniach publicznych problemem jest częste przechodzenie temperatury przez zero, a co za tym idzie ruchy ziemi. Woda w rurach, która jest w ciągłym ruchu i pod dużym ciśnieniem nie zamarza. Za to wilgotna ziemia już tak. To właśnie zmiana stanu skupienia i objętości gruntu jest problemem, a w połączeniu z naciskiem ciężkich pojazdów może powodować częstsze awarie, na które nie mamy wpływu.

Przypominamy, że w naszym mieście w eksploatacji ZWiK jest ponad 1340 km wodociągu wraz z przyłączami.

- To długość większa niż odległość pomiędzy Szczecinem, a Paryżem! Wodociągi z roku na rok są wymieniane lub remontowane dlatego awarii jest coraz mniej - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. - Prosimy jednak mieszkańców o wyrozumiałość w sytuacji, gdy taka jednak się zdarzy, a kierowców o szczególną uwagę w miejscach, gdzie pojawiają się ekipy ZWiK.

Nasi pracownicy większość czynności wykonują na chodnikach i ulicach, przy zachowanym normalnym ruchu pojazdów i pieszych, niezależnie od warunków pogodowych. Jest to więc praca w warunkach szczególnie niebezpiecznych, wymagająca ciągłej koncentracji. Wodociągowcy muszą skupić się nie tylko na swoich czynnościach, ale i na zachowaniu osób z otoczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.

Stay tuned!

Click the 'Follow' button to stay up to date with news from Szczecin. The most interesting posts can be found on Google News!