Szczecińskie schronisko dla zwierząt docenione
platka platka
Nowy obiekt przy ul. Zwierzęcy Zakątek zdobył wyróżnienie w 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku.
Gala wręczenia nagród w 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. „Budowa schroniska dla zwierząt bezdomnych przy ul. Zwierzęcy Zakątek w Szczecinie” zdobyła wyróżnienie w kategorii obiekty edukacji ekologicznej.
Celem konkursu było wyłonienie przedsięwzięć budowlanych: modernizacji oraz nowych obiektów ukończonych do I kwartału 2024 r., wyróżniających się szczególnymi walorami jakościowymi, funkcjonalnymi, urbanistycznymi i estetycznymi. W 28. edycji konkursu udział wzięło ponad 630 inwestycji z całej Polski, a do finału zakwalifikowały się 93.
Przypomnijmy, że budowa nowego schroniska w rejonie ul. Południowej zakończyła się w grudniu 2022 r., a już na początku kolejnego roku zamieszkały w nim bezdomne psy i koty. Nowy obiekt zagwarantował poprawę warunków, w jakich przebywają zwierzęta, ale także większą funkcjonalność, lepszą opiekę i bezpieczeństwo, nowe możliwości oraz większą dostępność dla osób z zewnątrz, zainteresowanych adopcją czworonogów lub chcących zaangażować się w pomoc.
Doceniony budynek składa się z pięciu połączonych ze sobą pawilonów o łącznej powierzchni użytkowej 1710,30 m2. Pomiędzy nimi znajdują się wybiegi szkoleniowe.
Pawilon A - pawilon główny z wejściem, strefą dla odwiedzających oraz szpitalem dla zwierząt. Jest dostępny bezpośrednio z placu i parkingu przed wejściem. Część szpitalna składa się z kilku pomieszczeń, w tym sali zabiegowej oddzielonej od gabinetu weterynarza śluzą. Po prawej stronie od wejścia znajduje się przestrzeń przeznaczona na salę edukacyjną oraz pomieszczenie bawialni. Przy głównym wejściu powstało otwarte atrium z zielenią, które służy doświetleniu wnętrza.
Pawilon B - mieści się w nim kuchnia i pomieszczenia magazynowe na karmę dla zwierząt oraz pomieszczenia techniczne. Jest tu także sala kociąt oraz boksy dla kotów wraz z zewnętrznymi, zadaszonymi wybiegami.
Pawilon C - mieszczą się w nim biura, pokój wolontariuszy, szatnie, pomieszczenia socjalne i pomieszczenia pomocnicze. Zlokalizowano tam również salę szczeniąt.
Pawilony D, E - parterowe pawilony pobytowe dla psów. Zwierzęta będą miały do dyspozycji indywidualne boksy pobytowe wraz z zewnętrznymi zadaszonymi i ogrodzonymi prywatnymi wybiegami. Boksy są zróżnicowane powierzchniowo w zależności od wielkości psów: 40 boksów dla psów małych , 20 dla psów dużych, w których 4 boksy przeznaczone są dla psów niebezpiecznych. Boksy znajdują się po obu stronach korytarza, oddzielone od siebie ścianami pełnymi i drzwiami. W każdym jest okno oraz wyjście na zewnątrz, pozwalające na swobodne przemieszczanie się. Zadaszone wybiegi oddzielone są od siebie niskimi ścianami pełnymi i siatkami.
Budynek schroniska zaprojektowano i wykonano z uwzględnieniem nowoczesnych rozwiązań techniczno - budowlanych. Elewacje pawilonów stanowią gabiony wypełnione kamieniem granitowym oraz płyty włóknisto – cementowe w systemie elewacji wentylowanych, z elementami żelbetowymi słupów i widocznych podciągów.
Wnętrza pawilonów A, B i C mają nowoczesny charakter: surowe sufity żelbetowe ze świetlikami i widocznymi instalacjami i posadzki z betonów szlifowanych. Wokół obiektu zasadzono także ponad 100 drzew i kilkaset krzewów. Koszt budowy schroniska wraz z wyposażeniem oraz zagospodarowaniem terenu i nasadzeniami zieleni to ok. 19,5 mln zł. Wykonawcą była firma Adamietz.