Kładka nad ulicą Struga – wieści z budowy #1
Piotr Zieliński
Na placu budowy przy ulicy Struga dzieje się sporo. Widoczne są już pierwsze z wielu podpór, na których spocznie konstrukcja nowej kładki pieszo-rowerowej.
Wykonawca robót ostro zabrał się do pracy. Nie minęło jeszcze półtora miesiąca od pierwszych prac przygotowawczych, a na placu budowy widać już pierwsze elementy nowego obiektu. To podpory, na których spoczną elementy konstrukcyjne nowej kładki. Wykonawca przygotowuje wykopy pod stopy fundamentowe, następnie wykonywane jest zbrojenie i betonowanie fundamentów. W dalszej kolejności wykonywane jest zbrojenie podpór słupów oraz ich korpusu. Tak przygotowane elementy są zalewane betonem.
Prace w ramach tej inwestycji toczą jednak nie tylko na placu budowy. W hali montażowej przygotowywane są elementy konstrukcyjne nowej kładki – to podpory, ruszt, łuk i stężenia prętowe. Elementy są scalane, malowane i zabezpieczane przed korozją.- mówi Piotr Zieliński rzecznik prasowy Miasta Szczecin ds. inwestycji.
O inwestycji
Kładka będzie miała długość wynoszącą ponad 35 metrów i szerokość użytkową wynoszącą 4 metry. Zastosowane zostaną na niej detale kolorystyczne w postaci barw marki miasta Floating Garden 2050. W ramach prac zaplanowano m.in.:
- budowę kładki pieszo – rowerowej nad ulicą Struga wraz z pochylniami i schodami;
- budowę/przebudowę chodników, ścieżek rowerowych, jezdni i przejść dla pieszych w celu połączenia z istniejącą infrastrukturą;
- wykonanie oświetlenia;
- wykonanie kanalizacji deszczowej w celu odwodnienia kładki i pochylni;
- przebudowę istniejącej infrastruktury drogowej kolidującej z planowaną inwestycją;
- wykonanie zagospodarowania zieleni;
- przebudowę i zabezpieczenie kolidujących sieci istniejącej infrastruktury podziemnej i naziemnej;
- wykonanie poidełka w pobliżu projektowanej kładki.
Termin wykonania zamówienia wynosi 17 miesięcy od dnia podpisania umowy. Kładka zlokalizowana będzie pomiędzy ul. Iwaszkiewicza i Outlet Parkiem. Realizacją inwestycji zajmuje się firma PORR S.A. Koszt prac to ponad 7,6 mln zł brutto.
Inwestycja jest realizowana w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Nadzór nad inwestycją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.
Inwestycja objęta dofinansowaniem w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.