Ultrakolarz już w drodze do Lizbony
Natalia Mróz
Szczecin – Lizbona. Do pokonania 3 tysiące kilometrów na rowerze. Ustanowienie nowej trasy i od razu jej rekordu. Takiego wyzwania, które jest możliwe dzięki wsparciu EcoGeneratora, podjął się Marek Rupiński, rodowity szczecinianin i utytułowany ultrakolarz. Dziś około godz. 9 wyruszył w tą wyjątkową podróż sprzed Urzędu Miasta w Szczecinie. Oklaskami pożegnali go przyjaciele i kibice a także osobiście prezydent Szczecina, Piotr Krzystek.
Światowej sławy ultrakolarz – Marek Rupiński podjął wyzwanie w ramach World Ultra Cycling Association (jedynej działającej organizacji zrzeszającej ultrakolarzy z całego świata). Chodzi o „City to City Challenge”, czyli ustanowienie nowej trasy z miasta do miasta o długości 3 tysięcy kilometrów. Pan Marek chcąc promować swoje rodzinne miasto, na miejsce startu wybrał właśnie stolicę Pomorza Zachodniego.
Na liście World Ultra Cycling Association nigdy nie było żadnego Polaka. Swoją determinacją, niewyobrażalną wytrzymałością fizyczną oraz psychiczną, wielu wyrzeczeniami, wsparciem przyjaciół i rodziny, Marek Rupiński, na co dzień przedsiębiorca zaopatrujący szczecińskie szkoły i przedszkola w artykuły spożywcze, znalazł się na jej czele. Zdobywając punkty w wielu morderczych wyścigach był spokojny, że do końca tego roku pozostanie niekwestionowanym liderem. Okazało się jednak, że inny kolarz wyprzedził go, wykonując dodatkowy kolarski challenge. W tej sytuacji ultrakolarz ze Szczecina postanowił także podjąć się dodatkowego wyzwania, jakim jest właśnie zapoczątkowana dziś wyprawa do Lizbony.
Oprócz pana Marka w teamie jest jego żona i dwoje przyjaciół. Pojadą obok niego w kamperze, będą rejestrować trasę, w dozwolonym zakresie wspierać, ale przede wszystkim pełnić rolę sędziów według wytycznych federacji ultrakolarskiej.
Podróż panu Markowi zajmie prawdopodobnie około tygodnia. Przez ten czas będzie można śledzić relacje z trasy na jego profilach w social mediach a także w social mediach EcoGeneratora. To co nas łączy, to promocja zdrowego i ekologicznego stylu życia, ale przede wszystkim dobra, czysta energia, którą pan Marek, tak jak nasza instalacja potrafi produkować.
EcoGenerator - generujemy dobrą energię!
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Sp. z o.o., czyli EcoGenerator znajduje się na Ostrowie Grabowskim w Szczecinie i działa od grudnia 2017 roku. Jest to zakład, który w procesie termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych odzyskuje energię, produkując prąd i ciepło. To także jedna z najnowocześniejszych spalarni w Europie, wykorzystująca tzw. mokry system oczyszczania spalin. EcoGenerator chroni środowisko, ponieważ unieszkodliwia odpady, które zalegałyby na składowiskach odpadów.
Energia elektryczna wyprodukowana z odpadów przez EcoGenerator została wykorzystana po raz pierwszy do zasilenia miejskich jednostek Szczecina w 2023 roku. Było to w sumie ponad 17 tys. MWh a energia trafiła do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego oraz do Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego. W 2024 roku wyprodukowana przez ZUO energia zasila dodatkowo stacje ładowania autobusów elektrycznych oraz częściowo Tramwaje Szczecińskie.
W 2023 roku całkowita produkcja energii elektrycznej przez ZUO wyniosła ponad 92 tys. 800 MWh brutto, co dało około 68 tys. 600 MWh netto. Było to możliwe dzięki dostarczeniu ponad 175 tys. ton odpadów, które dotarły do instalacji w prawie 14 tys. dostaw.
W wyniku kontrolowanego spalania odpadów EcoGenerator produkuje nie tylko energię elektryczną, ale także energię cieplną. Dzięki odpadom dostarczonym w 2023 roku zakład wyprodukował około 700 tys. GJ netto ciepła, które trafiło do Szczecińskiej Energetyki Cieplnej i tym samym do kaloryferów i kranów szczecinian.
O tym, co dzieje się w EcoGeneratorze na bieżąco piszemy na stronie www.ecogenerator.eu oraz na naszych profilach w social mediach.