Światowy dzień uznania wody za prawo człowieka

Robert Duchowski

Dopiero 15 lat temu, dokładnie 28 lipca 2010 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ oficjalnie uznało dostęp do czystej wody pitnej i urządzeń sanitarnych za podstawowe prawo człowieka. To przełomowa decyzja, która na zawsze zmieniła postrzeganie wody nie tylko jako zasobu, ale przede wszystkim jako fundamentu godnego życia. ZWiK od lat z pełnym zaangażowaniem realizuje tę ideę w praktyce – zapewniając mieszkańcom Szczecina dostęp do bezpiecznej, wysokiej jakości wody pitnej oraz nowoczesnych systemów kanalizacji.
Nie wyobrażamy sobie życia bez wody. Wystarczy kilka minut bez stałego dostępu a numer 994 rozgrzewa się do czerwoności. To pokazuje, że to co w wielu miejscach na świecie ciągle jest luksusem, dla Szczecinian jest czymś normalnym.
- Codziennie dostarczamy mieszkańcom naszego miasta i części gmin ościennych blisko 60 tysięcy metrów sześciennych wody spełniającej wszystkie wymagania jakościowe - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. - Równolegle zapewniamy odbiór i oczyszczanie ścieków, dbając o czystość środowiska i bezpieczeństwo sanitarne.
24/h na dobę czuwamy nad tym, by woda – dobro niezbędne do życia – trafiała do domów, szkół, szpitali i firm, a jej jakość spełniała najwyższe standardy. Nasza działalność to coś więcej niż usługa – to misja. Inwestując w nowoczesne technologie, systemy monitorowania jakości wody, rozbudowę i modernizację sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i naszych obiektów, dbamy o zdrowie mieszkańców i zrównoważony rozwój Szczecina.
ZWiK Szczecin w liczbach
- Roczna produkcji wody wynosi ok. 23 000 000 m3
- ponad1300 km sieci wodociągowej,
- ok 1000 km sieci kanalizacyjnej,
- 6 zakładów produkcji wody,
- 9 przepompowni wodociągowych,
- 2 oczyszczalnie ścieków,
- 160 przepompowni ścieków
Woda to dobro wspólne, które wymaga odpowiedzialnego zarządzania i troski. Dlatego poza bieżącą działalnością operacyjną, ZWiK Szczecin prowadzi działania edukacyjne, społeczne i środowiskowe. Angażujemy się w działania proekologiczne, wspieramy inicjatywy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także promujemy racjonalne korzystanie z zasobów wodnych.
Skąd woda w Szczecinie?
Blisko 90 % wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia, które jest 5 co do wielkości jeziorem w Polsce. Nasza czerpnia usytuowana jest na zachodnim brzegu, 255 m od linii brzegowej, na głębokości 16-18m od lustra wody. Dwoma rurociągami o średnicy 1200 mm wpływa ona do komór pompowni przez sita mechaniczne zatrzymujące duże części stałe – muszle, ryby rośliny. Woda dalej przekazywana jest do stacji uzdatniania wody oddalonej o 2,5km od pompowni.
W Stacji Uzdatniania Wody odbywa się cały szereg różnych procedur i procesów, aby woda w naszych kranach była najwyższej jakości. To, co płynie do Szczecina nie ustępuje jakością wodom butelkowanym.
Co dokładnie dzieje się nad Miedwiem?
- dezynfekcja wstępna ozonem (O3),
- koagulacja,
- sedymentacja,
- filtracja przez złoże antracytowo-piaskowe,
- utlenianie pośrednie ozonem (O3),
- filtracja przez złoże z granulowanym węglem aktywnym,
- dezynfekcja końcowa dwutlenkiem chloru (ClO2).
Po tych procesach, które w naszym opisie zostały mocno uproszczone, woda jest kierowana do dwóch zbiorników ruchowych o pojemności 5 tys m3 każdy. Ze zbiorników woda wypływa grawitacyjnie do Szczecina oddalonego o 32 km od Miedwia. Odbywa się to poprzez dwie magistrale wodociągowe - pierwszą o średnicy 1200 mm i drugą o średnicy 700 mm.
- Pierwszy rurociąg biegnie do zbiorników ZPW Pomorzany, skąd woda po powtórnej dezynfekcji tłoczona jest do lewobrzeżnej sieci wodociągowej miasta - informuje Hanna Pieczyńska. - Rurociąg drugi biegnie do pompowni wody w Kijewie, gdzie woda kierowana jest do zaopatrzenia prawobrzeżnej części Szczecina.
Woda podlega ciągłej kontroli. Przy ujęciu mieści się laboratorium, w który codziennie badane są parametry fizykochemiczne i bakteriologiczne wody surowej, następnie w poszczególnych fazach produkcji, a na końcu sprawdzana jest woda czysta. Codziennie badanych jest 26 parametrów, pełna analiza miesięczna to ponad 60 analiz.
Woda pobierana jest także z ujęć poziemnych miedzy innymi ZPW Pilichowo czy ZPW Skolwin – one także podlegają ciągłym padaniom.
Dokąd płyną ścieki? W Szczecinie pracują dwie oczyszczalnie ścieków: "Pomorzany” na Lewobrzeżu i „Zdroje” na Prawobrzeżu.