19°

Czy w 2025 roku padnie rekord?

Katarzyna Bazylińska

Katarzyna Bazylińska

panele fotowoltaiczne

Inwestycje w odnawialne źródła energii przynoszą efekty. ZWiK pozyskuje prąd ze słońca, wody i ścieków, dzięki czemu staje się coraz bardziej samowystarczalny w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Wyniki pozyskiwania energii z pierwszego półrocza tego roku przewyższają wartości z tego samego okresu roku 2024. Stanowi to niezbity dowód, że "zielona energia" jest nie tylko hasłem reklamowym, ale realnym działaniem z pozytywnymi wynikami. Całość prądu wyprodukowanego z naszych odnawialnych źródeł energii pierwszej połowie 2025 roku to ponad 4166,4 MWh (cały rok 2024 roku to 7605 MWh). To przełożyło się na wymierne korzyści ekonomiczne i ekologiczne.

 

– Inwestujemy w znaną wszystkim fotowoltaikę, ale korzystamy także z mniej rozpoznawalnych rozwiązań, takich jak biogaz powstały w procesie oczyszczania ścieków, czy wodnej turbiny – mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie. 

 

zdjęcie z panelami fotowoltaicznymi, wiadomości szczecin

 

Energia ze słońca

Panele fotowoltaiczne zamontowane są w 8 miejscach:

  • ZPW Miedwie,
  • UW Żelewo,
  • ZPW Pilchowo,
  • PW Warszewo,
  • PW Zdroje,
  • PS Białowieska,
  • PW Kijewo
  • na budynku administracyjnym.


Łącznie mamy prawie 11 tysięcy elementów o łącznej powierzchni 17500 m2, czyli więcej niż wynosi powierzchnia dachu na stadionie Pogoni Szczecin lub 2,5 boiska! 
Co ważne, lokalizacja i moc „ZWiK-owych elektrowni” zostały dobrze przemyślane. Zgodnie z założeniem prąd zużywany jest na miejscu przez urządzenia elektryczne niezbędne do produkcji wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Dzięki temu 1/3 energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.

Energia ze ścieków

Największy udział w produkcji energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany: 2054,4 MWh w pierwszej połowie tego roku ( 773 MWh w 2024 roku). Daje to samowystarczalność energetyczną Oczyszczalni na poziomie ponad 40 %! 

Energia z wody

Świetnie spisuje się również turbina prądotwórcza Francisa w ZPW „Pomorzany”. To absolutnie nowatorska, druga taka instalacja w Polsce, wykorzystująca do produkcji energii spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Jej tegoroczny wynik to już 320 MWh. 

 

– Dzięki inwestycjom w OZE jesteśmy jednym z krajowych liderów wśród firm wodociągowych w produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii – informuje Hanna Pieczyńska.

Bleiben Sie auf dem Laufenden!

Klicken Sie auf die Schaltfläche 'Folgen', um über die Nachrichten aus Stettin auf dem Laufenden zu bleiben. Die interessantesten Beiträge finden Sie in Google News!