Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   Спекотна погода на прогулянці? Візьміть пляшку і сміливо пийте!

   Marta Kufel

   Marta Kufel

   Спекотна погода на прогулянці? Візьміть пляшку і сміливо пийте!

   Zbliża się 6. Rajski Dzień na Rayskiego. Kolejna edycja tego wydarzenia w sercu Śródmieścia jest okazją do spotkania się z bliższymi i dalszymi sąsiadami. A powodów do świętowania jest wiele!

   Już 16 lipca (niedziela) ulica Rayskiego od pl. Zamenhofa do pl. Grunwaldzkiego na kilka godzin zamieni się w przestrzeń miejskiej zabawy, otwartą dla wszystkich. Znów mieszkańcy i lokalni przedsiębiorcy gościć będą artystów, twórców, aktywistów i animatorów, którzy szykują dla szczecinian dzień pełen atrakcji. Okazji do spędzenia czasu wspólnie z przyjaciółmi, rodziną czy sąsiadami będzie wiele – począwszy od skorzystania z oferty lokalnych i zaproszonych biznesów, przez warsztaty czy akcje artystyczne, aż po spacer czy grę miejską. Trudno będzie zaznać nudy!

   Już od 12.00 ruszy rajska strefa dla najmłodszych, którą do godz. 18.00 animować będzie kolektyw Głowa mała. Na maluchy (nawet te naj najmniejsze!) czekać będzie stacje muzyczna, plastyczna i sensoryczna. Będzie też można uwiecznić wspólne chwile w najbardziej kolorowym namiocie na ulicy! To tam legendarne studio fotograficzne Minifot będzie bezpłatnie wykonywać rajskie portrety. Szukać ich należy w najbardziej kolorowym namiocie. O to, by na ulicy nie zabrakło kolorów i dekoracji zadba śródmiejski Partyshop.

   Miłośnicy książek będą mogli zanurkować w Strefie Literackiej – wśród wystawców: Kamienica w Lesie, Księgarnia Mandala, Wydawnictwo Granda, dudowie.pl, Przeczytaj.pl, Wydawnictwo Petersen, Trafostacja Sztuki i Wydawnictwo Bratek – Michał Rembas. Ten ostatni o 14.00 poprowadzi spacer śladem cudów na fasadach kamienic przy ul. Rayskiego. Strefie Literackiej już tradycyjnie towarzyszą spotkania z twórcami – podczas 6. Rajskiego Dnia Pan od książek, czyli Krzysztof Lichtblau rozmawiać będzie z Ingą Iwasiów, Anną Chełminiak i Marcinem Grzelakiem. Ci, którzy oprócz książek kochają muzykę także nie będą zawiedzeni, bo od 12.00 ruszy uliczna giełda winyli, organizowana przez 33’45’’ recordstore. Warto zajrzeć też na podwórko, na którym znajduje się ten sklep. Tam czekać będzie dobra muzyka i druga odsłona portretów szczecinian, które powstały w akcji organizowanej przez studio Minifot.

   Praktykujących rysowników i tych, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę z tą aktywnością, uprasza się o zabranie przyrządów kreślarskich i dołączenie do Urban Szczecing, czyli otwartej grupy miłośników rysowania i miejskich przestrzeni. O 12.00 zbiorą się niedaleko Strefy Literackiej, a ok. godz. 16.00 w jednej z bram będzie można odnaleźć efekty ich pracy. Ale to nie wszystko dla kochających ołówki, kredki czy mazaki – o 14.00 rozpoczną się warsztaty komiksowe z Wojtkiem Biernawskim, a o 15:00 warsztaty malowania na torbach ze Stowarzyszeniem Mi-Gracja. 

   To święto tworzą też ci, którym na mieście zależy. Dlatego na ulicy pojawią się aktywiści i organizacje pozarządowe, m.in. Lambda Szczecin, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, i Stowarzyszenie Polites, Fundacja Rewelacja, Wkręcona w dostępność i Stowarzyszenie Twoje nowe możliwości, czy Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ze swoim Zielonym Bazarkiem, czyli okazją do wsparcia czworonożnych podopiecznych przez wzbogacenie się w doniczkowe roślinki. Stanie także Rajski Market „na chwilę”, gdzie można będzie nabyć piękne rzeczy od lokalnych producentów: świeczki od Scents of Home, vintage akcesoria do domu od Propsy Home, linoryty Kasi Pawlikowskiej, czy rękodzieło od handmade by malwa, NNart, bohomazów, Mozaiki, Lisich Splotów, pracowni Radocha czy Art_marghe. Tego dnia wyjątkowo otworzą się też niektóre biznesy na co dzień rezydujące przy ul. Rayskiego jak Miceramic czy Lelen.

   O godz. 16.00 ulica wypełni się dźwiękami muzycznego jamu ulicznego, za który odpowiada CHANGO! To czterech szczecińskich muzyków znanych z formacji jak Big Fat Mama, Łona, Webber & The Pimps, Jan Gałach Band, UKEJE, którzy gościli na wielu scenach w Polsce i poza nią, w tym na Montreux Jazz Festival, Memphis Blues Festival, czy Opener. Po koncercie będzie można jeszcze pobyć blisko i potańczyć milongę wspólnie z grupą NeoTango – wszystko to bezpłatnie!

   Organizator Stowarzyszenie „Oswajanie miasta” wraz z partnerem, Żeglugą Szczecińską Turystyka Wydarzenia Sp. z o. o. zaprasza na ul. Rayskiego – odcinek między pl. Grunwaldzkim a pl. Zamenhofa – w niedzielę, 16 lipca, od 12:00 do 19:00. Uwaga! Tego dnia ulica wyłączona jest z ruchu samochodowego!

   Program:

    

   12:00-18:00

   Zabawa, że głowa mała! - przestrzeń dla najmłodszych z Głową małą

   Strefa Książek / wystawcy: Kamienica w Lesie, Księgarnia Mandala,  Wydawnictwo Granda,  dudowie.pl,  Przeczytaj.pl, Wydawnictwo Petersen, Trafostacja Sztuki, Wydawnictwo Bratek - Michał Rembas

   Uliczna Giełda Winyli / 33’45’’ recordstore

   Rajski Market na chwilę / wystawcy: Miceramic, Mozaika, NNart, Katarzyna Pawlikowska, Scents of home, Handmade by Malwa, Bohomazy, Lisie Sploty, Radocha - pracownia pełna dobra, Art_marghe, Propsy home

   Zielony bazarek szczecińskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami

   Rajskie portrety oraz wystawa zdjęć szczecinian z akcji „Stwórz z nami wystawę” - Minifot

   PartyShop - rajskie dekoracje i brokatowe tatuaże

    

   Strefa Aktywnych / Stowarzyszenie Lambda Szczecin, Młodzieżowy Strajk

   Klimatyczny, Stowarzyszenie Polites, Fundacja Rewelacja, Wkręcona w dostępność i Stowarzyszenie Twoje nowe możliwości,

    

   12:00-15:00 Gra miejska „Życie na dzielni” (obowiązują zapisy: bit.ly/ŻycieNaDzielni)

   12:00-16:00 Urban Szczecing - wspólne szkicowanie, zakończone wystawą powstałych prac

   12:00-16:00 Jazdy testowe - rowerycargo.eu

   14:00-16:00 Warsztaty komiksowe z Wojtkiem Biernawskim

   15:00-18:00 Warsztaty malowania na torbach - Stowarzyszenie Mi-Gracja

   15:30-17:15 Warsztaty deskorolkowe dla początkujących / 2 tury: 15.30 i 16.30/ -  Stowarzyszenie SWITCH i Akademia Deskorolki

   14:00 minispacer z Michałem Rembasem śladami cudów na fasadach na Rayskiego

   16:00-18:00 Wspomnień (po)dzielnia

   16:00-18:00 Uliczny jam z CHANGO!

   18:00-19:00 Rajska milonga - NeoTango

    

   Rozmowy wokół książek (prowadzenie: Krzysztof Lichtblau):

   13:00 - Anna Chełminiak,

   14:00 - Marcin Grzelak

   15:00 - Inga Iwasiów

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!