Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   Ціанобактерії в Мэдвє. Вода в Щеціні безпечна

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   Ціанобактерії в Мэдвє. Вода в Щеціні безпечна

   To był spokojny weekend dla pogotowia ZWiK, co nie oznacza, że zupełnie leniwy. Kilkanaście wyjazdów to codzienność w ramach prac bieżących i awarii.  W niedzielę po południu charakterystyczny samochód można było zobaczyć także na bulwarach. Wszystko po to, żeby mieszkańcy naszego miasta mieli dostęp do bezpiecznej wody, także podczas spacerów. W najbliższych dniach pracowników ZWiK-u będzie można w tej okolicy spotkać ponownie, w związku ze zbliżającymi się „Żaglami 2023”. Nie będzie to jednak dla nich odpoczynek nad Odrą.

   Słabe ciśnienie wody - przeczyszczą wodomierz, uszkodzony hydrant – naprawą, brak wody – podjadą beczkowozem. To tylko kilka z przykładowych działań w sobotę i niedzielę. Pogotowie ZWIK nie ma całkowicie wolnych, długich weekendów. Pogotowie i dyspozytorzy są na straży każdego dnia, 24 godziny na dobę.

   Ekipy pogotowia są „oczami i uszami” Centralnej Dyspozytorni. Ich praca polega na stałej gotowości do wyjazdów zlecanych przez dyspozytorów. Po przyjeździe na miejsce oceniają zastaną sytuację i jeżeli to możliwe sami usuwają usterkę/awarię. Jeżeli naprawa wymaga większych sił i środków, sprzętu i czasu zabezpieczają miejsce i wzywają pracowników z innych, odpowiednich wydziałów. 

   W ostatnich latach liczba zgłoszonych awarii wahała się między 2 000 a 2500 rocznie i z roku na rok spada. Wszystko dzięki szybkiej lokalizacji ewentualnego wycieku, naprawom i oczywiście inwestycjom miasta w infrastrukturę, także tę podziemną.  Zdecydowaną większość z tych awarii pierwsze „sprawdziło” właśnie pogotowie.  Kolejnych 2 000 do 3 000  wyjazdów to inne polecenia.

   - Z każdego wyjazdu sporządzana jest notatka w systemie. To pozwala kontrolować na bieżąco działania pracowników. Bywa, że na naszej interwencji sprawa się kończy, ale zdarza się również, że w temat muszą być zaangażowane także inne służby. - powiedziała Hanna Pieczyńska, rzecznik ZWiK-u. 

   Każdy z 3 pojazdów pogotowia ZWiK pokonuje rocznie prawie 21 000 kilometrów, beczkowozy blisko 3000.  Pogotowie jest zawsze pierwsze na miejscu i wykonuje szereg działań:

    

   - Awaryjne wyłączanie uszkodzonych wodociągów i przyłączy

   - Włączanie, płukanie i odpowietrzanie rurociągów po ich naprawie

   - Zabezpieczanie (obstawianie) miejsc awarii wodociągowych i kanalizacyjnych

   - Planowane wyłączanie i włączanie wodociągów i przyłączy dla wydziału sieci wodociągowej, wydziału wodomierzy i firm zewnętrznych

   - Dostarczanie wody pitnej beczkowozami

   - Likwidacja drobnych wycieków i awarii przy węzłach wodomierzowych (np. wymiana zaworów, uszczelek)

   - Windykacyjne wyłączenia i włączenia przyłączy

   - Okresowe i awaryjne płukanie sieci wodociągowej

   - Pobieranie próbek wody do analizy laboratoryjnej

   - Pomiar ciśnienia wody w wodociągach i wydajności hydrantów p/poż.

   - Obstawianie miejsca prac dla rejonów sieci

   - Kontrolowanie miejsca awarii (wycieków)

   - Zabieranie i zwożenie zastaw po naprawie i asfaltowaniu

   - Kierowanie ruchem drogowym w miejscu awarii

   - Obsadzanie naruszonych kratek wpustów ulicznych i pokryw kanałowych

   - Montaż i demontaż kurtyn i bramek wodnych (w upalne letnie dni)

   - Polewanie ulic autocysterną (w upalne letnie dni)

   Pogotowie większość czynności wykonuje na chodnikach i ulicach, przy zachowanym normalnym ruchu pojazdów i pieszych, niezależnie od warunków pogodowych. Jest to więc praca w warunkach szczególnie niebezpiecznych, wymagająca ciągłej koncentracji.

   - Nasi pracownicy muszą skupić się nie tylko na swoich czynnościach, ale i na zachowaniu osób z otoczenia, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym. - zaznaczyła Hanna Pieczyńska. 

   Pogotowie ZWiK to 24 zaangażowanych, doświadczonych pracowników. Średni staż ich pracy to blisko 20 lat. Pracują w systemie trzyzmianowym przez całą dobę, każdego dnia.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!