Spędź trzy dni na Różance

Robert Duchowski

W piątek III Międzynarodowy Festiwal Muzyki, w sobotę Urodziny Szczecina, w niedzielę Zjazd Młodych Gwiazd. Młodzi śpiewają Jarocką - Szczecin 2017. To będą piękne trzy dni w szczecińskim Ogrodzie Różanym.
7 lipca godz. 19.00
Baltic Neopolis Festival
III Międzynarodowy Festiwal Muzyki
W programie: Wolfgang Amadeus Mozart Kwartet fletowy D-dur KV 285, Joseph Haydn Divertimento D-dur, Gioacchino Rossini Kwartet fletowy B-dur Artyści: Karolina Ogrodowska - flet, Baltic Neopolis Trio, Emanuel Salvador - skrzypce, Emilia Goch Salvador - skrzypce, Tomasz Szczęsny - skrzypce.
8 lipca godz. 12.00
Urodziny Szczecina
PROGRAM:
• Koncerty (godz. 12.00 – 15.30)
- Dziecięcy Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Don Diri Don
Chór został założony w 1990 roku i jest prowadzony do dziś przez prof. Dariusza Dyczewskiego. Don Diri Don koncertował w całej Polsce oraz m.in.: w Austrii, Izraelu, Chinach, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Wenezueli i Malezji.
W repertuarze zespołu znajdują się utwory od renesansu po współczesność, od muzyki klasycznej po przeboje muzyki rozrywkowej.
- Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej "Krąg" powstał w 1969 roku. Jego twórca, choreografem i kierownikiem była Dobrosława Słupińska. Zespół ma w repertuarze polskie tańce narodowe, a także tańce i przyśpiewki z okolic: Łowicza, Lublina, Krakowa i Rzeszowa oraz Kaszub, Kurpi Zielonych, Śląska, Spisza i Nowego Sącza. Ideą przewodnią tworzenia programu artystycznego Zespołu jest przybliżenie odbiorcy elementów polskiego folkloru w formie zbliżonej do autentyku. - Seet Four Kwartet wokalny "Sweet Four” ("Słodka Czwórka”) śpiewający a cappella został założony przez członków szczecińskich zespołów artystycznych w czerwcu 1991 roku. Grupa kultywuje tradycje śpiewacze okresu międzywojennego oraz powojennego XX wieku. Jest kontynuatorem twórczości ówczesnych rewelersów takich jak: Chór Dana, Chór Juranda, Chór Czejanda oraz Comedian Harmonists, wykonując ich największe przeboje.
• Tort urodzinowy (godz. 12.00) Tegoroczny tort urodzinowy będzie ważył 200 kg!
• RÓŻANKA DZIECIOM - Warsztaty twórcze (godz. 12.00-16.00) "Polski folklor tradycyjna muzyka, taniec i śpiew”. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej muzyki, zainspirowanej polskim folklorem. W programie warsztaty wokalne, pokaz i nauka polskich tańców ludowych oraz wspólne śpiewanie polskich piosenek. Warsztaty poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG.
"Legendy Pomorza Zachodniego” – warsztaty z autorkami książki dla dzieci "Sydonia von Borcke". Warsztaty zostaną przeprowadzone przez Małgorzatę Dudę, autorkę tekstu oraz z Paulinę Kaszubę, ilustratorkę.
Ponadto urodzinowe animacje – bańki, plątanie figurek z balonów, konkursy, zabawy i animacje teatralne przygotowane przez Malinowe Marzenie.
• Polska – znaki szczególne W dniu 8 lipca podczas "Dnia Pionierów Miasta Szczecina” rozpocznie się projekt dotyczący polskich charakterystycznych "znaków" w kulturze, historii, kuchni, wzornictwie - projekt, który jest procesem kulturalno-edukacyjnego poszukiwania - przeznaczonym do realizacji w przestrzeni i atmosferze łączącej pokolenia.
Więcej o projekcie na www.saa.pl
Na Różance odbędą się wokalno – instrumentalne warsztaty DŹWIĘKI POLSKI, które poprowadzi Rafał Krzanowski z Akadami Sztuki w Szczecinie. Tutaj na różnych instrumentach począwszy od grzebieni, grzechotek, dzwoneczków zaaranżowana zostanie polska pieśń. Dodatkowo zadaniem dla Seniorów, będzie nauczenie dzieci słów piosenki.
• Wystawy
- "Herby Szczecina”
- "Szczecin artystycznie”
Zaprezentowane zostaną wybrane prace studentów Akademii Sztuki z Wydziału Sztuk Wizualnych oraz profesorów tej uczelni, dotyczące tematyki Szczecina. Będą to plakaty, ilustracje, formy wydawnicze, które w interesujący wizualnie sposób opowiedzą o naszym mieście, jego mieszkańcach, zjawiskach jego dotyczących, wydarzeniach a także problemach.
• Urodzinowa "Potańcówka” (godz. 16.00)
Temat potańcówki: "Rzuć to wszystko co złe” (cytat z Wodeckiego) Kolejna Potańcówka kręcić się będzie wokół przebojów z rodzimego podwórka. W świat najlepszej, polskiej muzyki porwą wszystkich DJ-e Kasia i Tomek. Nie zabraknie szlagierów ze złotej polskiej epoki lat 50-70, ponadczasowej klasyki i hitów nieco bardziej nowoczesnych. Zatańczymy w deszczu baniek mydlanych do przebojów Kasi Sobczyk, Niemena, Skaldów, Andrzeja Zauchy i innych znanych lubianych. Z nowszych przebojów usłyszeć będzie można utwory Dawida Podsiało czy odświeżone przeboje Zbigniewa Wodeckiego. Na liście znajdzie się także muzyka nawiązująca do naszego pięknego Miasta (m.in. Filipinki). Dla najlepiej przebranych i tańczących par niespodzianki.
Strona: http://saa.pl/wydarzenie/urodziny-szczecina-2017
9. lipca godz. 12.00
ZJAZD MŁODYCH GWIAZD – II edycja
Ogród Różany. Wstęp wolny.
godz. 12.00
„Nie wrócą te lata…” Koncert finalistów Zjazdu Młodych Gwiazd – Szczecin 2017, a podczas niego:.
- Recital Julii Trojanowskiej, laureatki grand prix Zjazdu Młodych Gwiazd 2016;
- Występ Złotej Dziesiątki;
- Recital Anny Żebrowskiej.
Warto zaznaczyć, że w konkursie mogą wystąpić jedynie laureaci I nagród festiwali międzynarodowych i ogólnopolskich. W tym roku młodzi zmierzą się z repertuarem Motyla Polskiej Piosenki - Ireny Jarockiej. Któż z nas nie zna takich przebojów jak "Nie wrócą te lata", "Gondolierzy znad Wisły", "Odpływają kawiarenki"?
Niewątpliwie Jarocka była jedną z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Warto więc Jej repertuar ocalać od zapomnienia. "Polska młodzież, śpiewa polskie piosenki" to hasło w zalewie anglojęzycznego nazewnictwa, jest bardzo potrzebne. Szczecin, to kolebka polskiego bigbitu. To tutaj swoje kariery zaczynali: Niemen, Sobczyk, Frąckowiak, Majdaniec i wielu innych. Trzeba o tym przypominać, tak samo jak o tym, że polska piosenka może mieć piękną melodię i znakomity tekst.
Autorska płyta na festiwal
Niedawno została nagrana autorska płyta pt. „Pośród śmiesznych słów”, na której śpiewa Julia Trojanowska laureatka grand prix Zjazdu Młodych Gwiazd 2016. Znajdą się na niej trzy utwory: „Życie – teatr”, „Zmęczona miłość”, „Pośród śmiesznych słów”. Słowa napisał Rafał Podraza, muzykę zaś Krystyna Piotrowska i Jerzy Petersburski Junior. Płyta będzie dostępna podczas tegorocznego festiwalu. Wydają ją Szczecińska Agencja Artystyczna i Radio Szczecin.
Strona: http://saa.pl/wydarzenie/zjazd-mlodych-gwiazd-szczecin-2017-mlodzi-spiewaja-jarocka