Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Czas na Columna Medica Baja Poland 2023!

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Czas na Columna Medica Baja Poland 2023!

   Już dziś rusza Columna Medica Baja Poland (25-27 sierpnia) – najważniejsza impreza w rajdach terenowych w Polsce i runda Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja.

   Do rywalizacji na bezdrożach w gminach Szczecin, Drawsko Pomorskie i Dobra przystąpi łącznie 147 uczestników z 14 krajów. O wynikach 15. edycji imprezy zdecydują czasy uzyskane na pięciu odcinkach specjalnych o łącznej długości 387,2 km.

   Columna Medica Baja Poland to od 12 lat najważniejsze, najbardziej prestiżowe i najmocniej obsadzone zawody w rajdach terenowych w Polsce. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2009 roku, a już trzy lata później rajd zyskał międzynarodową rangę, dołączając do Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych – najwyższego rangą cyklu w tej dyscyplinie.

   Niezwykle wymagające odcinki specjalne w województwie zachodniopomorskim już od lat przyciągają zawodników światowego formatu, w tym również z tak odległych Państw jak Argentyna, Kirgistan, Brazylia, Arabia Saudyjska czy Katar.

   Na kultowych już bezdrożach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim ścigali się m.in. wielokrotni triumfatorzy Rajdu Dakar tacy, jak Francuz Stephane Peterhansel czy Katarczyk Nasser Al-Attiyah. Wszyscy uczestnicy polskiej rundy Pucharu Świata FIA zgodnie podkreślają wysoki poziom wyzwania jakim dla zawodnika jest rywalizacja w Columna Medica Baja Poland.

   Co, gdzie i kiedy w Columna Medica Baja Poland 2023

   W tym roku Baja Poland odbędzie się już po raz piętnasty. Zawody zaplanowane na ostatni weekend wakacji (25-27 sierpnia) to nie tylko piąta z ośmiu rund Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja. Impreza stanowi również 7. rundę Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych (FIA CEZ) oraz 4. odsłonę rywalizacji w polskim i czeskim czempionacie.

   Oprócz tego na trasie Columna Medica Baja Poland zmierzą się uczestnicy Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, dla których będą to czwarte w tym roku zawody. Do Szczecina przyjechali również motocykliści i quadowcy, by rywalizować w ramach 4. Rundy Mistrzostw Polski w Rajdach Baja i 4. rundy Pucharu Polski w Rajdach Baja.

   Rywalizacja rozpocznie się od widowiskowego, obleganego przez kibiców prologu w Szczecinie. Blisko 6-kilometrowa próba rozpoczyna się w okolicy ulicy Szafera, nieopodal miasteczka rajdowego przy Netto Arenie. Pierwsza z załóg pojawi się na trasie w piątek, 25 sierpnia o 16:00.

   O godzinie 18.30 rozpocznie się ceremonia startu Columna Medica Baja Poland, zlokalizowana na Wałach Chrobrego w Szczecinie. W tym miejscu kibice będą mogli zobaczyć z bliska wszystkie pojazdy biorące udział w rajdzie.

   W sobotę (26 sierpnia) rywalizacja przeniesie się na Poligon w Drawsku Pomorskim, na którym wytyczono najdłuższy w rajdzie, bo 160-kilometrowy odcinek specjalny, który załogi pokonają dwukrotnie (od 9:00 i 13:40). Dystans sprawia, że starcie na Poligonie Drawskim to kluczowy odcinek Columna Medica Baja Poland. To właśnie jego wyniki najczęściej są decydujące dla losów rywalizacji. Między przejazdami oesu w Drawsku Pomorskim zawodników czeka 45-minutowa przerwa na serwis, również zlokalizowany na terenie Poligonu (Od 12:20, Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz).

   Na niedzielę (27 sierpnia) zaplanowano dwa przejazdy oesu z Gminy Dobra do Szczecina (od 9:38 i 12:10), liczącego 30,7 km. Pomiędzy przejazdami mechanicy będą mieli 30 minut czasu, by sprawdzić i ewentualnie naprawić rajdowe pojazdy w parku serwisowym przy szczecińskiej Netto Arenie (od 11:00).

   Wyniki Columna Medica Baja Poland poznamy w niedzielę, około 13:30. Na 14:30 zaplanowano ceremonię zakończenia zawodów i wręczenia pucharów, która odbędzie się na Wałach Chrobrego w Szczecinie.

   Kto wystartuje w Columna Medica Baja Poland 2023?

   Organizatorzy zawodów przyjęli łącznie 80 zgłoszeń. 21 duetów z tego grona zmierzy się w ramach rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja. 40 załóg, w tym 11 z Pucharu Świata, wpisano na łączoną listę uczestników FIA CEZ oraz polskiego i czeskiego czempionatu.

   Wśród zgłoszonych jest dziewięć załóg, które do Szczecina przywiozły najbardziej zaawansowane rajdówki grupy T1 i T1+. Najwyższy numer startowy (200) otrzymał Miroslav Zapletal (Ford F-150) – wielokrotny mistrz Polski i Czech w rajdach terenowych, którego pilotować będzie Słowak Marek Sykora. Załoga numer 201 to małżeństwo – Michał i Julita Małuszyńscy w Mini John Cooper Works Rally. Identyczną rajdówką będą dysponować zdecydowani faworyci imprezy – Krzysztof Hołowczyc i Łukasz Kurzeja (nr 203). Olsztynianin to absolutny rekordzista tych zawodów – puchar za zwycięstwo odbierał w Szczecinie aż ośmiokrotnie. Numer 202 otrzymali Magdalena Zając i Jakub Brzeziński, jadący Toyotą Hilux.

   Na trasie kibice zobaczą również cztery rajdowe potwory, czyli terenowe ciężarówki. Będą to Iveco Powerstar Torpedo, MAN TGA oraz dwa egzemplarze Iveco Powerstar. W zróżnicowane stawce Columna Medica Baja Poland są również zawodnicy w efektowych pojazdach SSV oraz dysponujący rajdówkami opartymi o seryjne konstrukcje takie, jak Mitsubishi Pajero, Toyota Landcruiser czy Dacia Duster.

   Pięć zgłoszonych załóg to uczestnicy Pucharu Polski w Rajdach Terenowych, a osiem duetów pokona trasę zawodów w ramach cyklu Adventure Pucharu Polski Samochodów Terenowych.

   6 motocyklistów będzie rywalizować w ramach Mistrzostw Polski w Rajdach Baja, a do rundy Pucharu Polski w Rajdach Baja zgłosiło się czterech zawodników na motocyklach, jeden na quadzie z napędem na jedną oś i szóstka kierowców dysponujących quadami 4×4.

   Łącznie w Columna Medica Baja Poland 2023 weźmie udział 147 zawodników z 14 krajów.

   Trasa: 656,24 km w tym 5 odcinków specjalnych o łącznej długości 387,2 km

   Piątek, 25 sierpnia:

   8:00-20:00 – Miasteczko Rajdowe (Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera, Szczecin)
   8:00-12:00 – Odcinek testowy (Wołczkowo, Gmina Dobra)
   Od 16:00 – Odcinek specjalny 1: Prolog (ulica Szafera, Szczecin, 5,8 km)
   Od 17:00 – Serwis A: 30 min. (ulica Szafera, Szczecin)
   Od 18:30 – Ceremonia startu, konferencja prasowa i wybór pozycji startowych (Wały Chrobrego, Szczecin)

   Sobota, 26 sierpnia:

   8:00-20:00 – Strefa serwisowa Drawsko Pomorskie (Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski)
   Od 9:00 – Odcinek specjalny 2: Poligon Drawski (160 km)
   Od 12:20 – Serwis B: 45 min. (Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski)
   Od 13:40 – Odcinek specjalny 3: Poligon Drawski (160 km)
   Od 16:15 – Serwis C: 45 min. (Pas Ćwiczeń Taktycznych – Bucierz, Poligon Drawski)

   Niedziela, 27 sierpnia:

   8:00-16:00 – Miasteczko Rajdowe (Strzelnica Wojskowa przy ulicy Szafera, Szczecin)
   Od 9:10 – Odcinek specjalny 4: Gmina Dobra – Szczecin (30,7 km)
   Od 11:00 – Serwis D: 30 min. (ulica Szafera, Szczecin)
   Od 12:10 – Odcinek specjalny 5: Gmina Dobra – Szczecin (30,7 km)
   14:30 – Ceremonia mety (Wały Chrobrego, Szczecin)
   Columna Medica Baja Poland 2023 w liczbach:

   80 zgłoszeń otrzymali organizatorzy Columna Medica Baja Poland 2023.

   15. edycja imprezy, pierwsza odbyła się w 2009 roku.

   147 zawodników będzie się ścigać na bezdrożach województwa
   zachodniopomorskiego, w tym 17 kierowcówquadów i motocykli, 59 duetów składających się z kierowcy i pilota oraz cztery trzyosobowe załogi ciężarówki.
   8 zwycięstw w ORLEN Baja Poland ma na swoim koncie rekordzista tej imprezy – Krzysztof Hołowczyc.

   5 odcinków specjalnych przygotowali organizatorzy Columna Medica Baja Poland

   14 startów w ORLEN Baja Poland zaliczył Krzysztof Hołowczyc.

   Columna Medica Baja Poland to 5. runda tegorocznego Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja

   40 punktów do klasyfikacji Pucharu Świata FIA może zdobyć kierowca startujący w Columna Medica Baja Poland.

   Blisko 100 km/h po poligonie – z taką średnią prędkością czołowe załogi samochodów pokonują 160-kilometrową próbę sportową w Drawsku Pomorskim
   14 krajów świata reprezentują zawodnicy zgłoszeni do Columna Medica Baja Poland.

   656,24 km liczy trasa zawodów, z czego 387,2 km to odcinki specjalne – zamknięte dla ruchu sekcje, na których zawodnicy walczą o jak najkrótszy czas przejazdu ze startu do mety.

   Na terenie 3 gmin będą rozegrane odcinki specjalne Columna Medica Baja Poland: Szczecin, Drawsko Pomorskie i Dobra.

   Punktacja Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja przed Columna Medica Baja Poland 2023:

   1. Nasser Al. Attiyah (QAT) 148 pkt
   2. Juan Cruz Yacopini (ARG) 78 pkt
   3. Yazeed Al Rajhi (SAU) 53 pkt
   4. Joao Ferreira (PRT) 46 pkt
   5. Krzysztof Hołowczyc (POL) 35 pkt
   6. Lucas Moraes (BRA) 33 pkt
   7. Denis Krotov (KGZ) 31 pkt
   8. Otavio Sousa Leite (BRA) 28 pkt
   9. Guoyu Zhang (CHN) 27 pkt
   10. Cristiano De Sousa Batista (BRA) 24 pkt

   Informacja o rajdzie

   Rajd Columna Medica Baja Poland 2023 odbywa się w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim w dniach 25-27 sierpnia 2023, dzięki wsparciu Miasta Szczecin, Gminy Dobra Szczecińska, Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie oraz Sił Zbrojnych RP i Lasów Państwowych.

   Sponsorem tytularnym rajdu jest Klinika Rehabilitacyjna Columna Medica – www.columnamedica.pl

   Partnerami rajdu są: 12. Brygada Zmechanizowana im. gen. broni Józefa Hallera, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko im. płk. Franciszka Sadowskiego, Nadleśnictwo Drawsko, Mercedes Benz DDB Auto Bogacka, Zakład Usług Komunalnych w Drawsku Pomorskim, POLCAST Szczecin, 4×4 Serwis, 4×4 Szczecin, UTB Baranowski, BEWA – prefabrykowane systemy betonowe, Stodola – Kebap Express, Spine – domy modułowe.

   Partnerami medialnymi rajdu są: Motowizja, Motorsport.com Polska, Rally and Race, Radio Eska, LokalnyReporter.pl, Cross-Country Rally News.

   Rajd Columna Medica Baja Poland jest najwyższymi rangą międzynarodowymi zawodami w sporcie samochodowym rozgrywanymi na terenie Polski. Zawody stanowią: 5. rundę Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja, 7. rundę Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych, 4. rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, 4. rundę Mistrzostw Republiki Czeskiej w Rajdach Terenowych, 4. rundę Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, 4. rundę Mistrzostw Polski w Rajdach Baja i 4. rundę Pucharu Polski w Rajdach Baja. Więcej informacji na temat rajdu dostępnych jest na:

   WWW: www.bajapoland.eu
   Facebook: @bajapolandworldcup
   Instagram: @bajapoland

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!