Social media

Filtrowanie

Kategorie

    Archiwum

      11°

      Jak jest za kołem polarnym?

      Adam Morawski

      Adam Morawski

      Wyprawa Narwik 2015
      Jak jest za kołem polarnym?
      Jak jest za kołem polarnym?

      22 uczniów szczecińskich szkół w roku 2015 wyruszyło w „Wyprawę Narwik” za koło podbiegunowe. Efektem, prócz niesamowitych wspomnień i wyjątkowych doświadczeń, są zdjęcia i filmy, które zostaną zaprezentowane w świetlicy Centrum Żeglarskiego w najbliższą sobotę (28.01) o godz. 10.00.

      Zgromadzone materiały obrazują niezwykłą przyrodę Arktyki, załogę wyprawy i przebieg rejsu na pokładzie jachtu „Stary”. Sobotnie spotkanie w szczecińskim Centrum Żeglarskim przy ul. Przestrzennej 19 poprowadzą Piotr Owczarski – główny organizator wyprawy i kpt. Maciej Krzeptowski dowodzący rejsem za koło polarne.

      Wyprawa NARWIK 2015 była rejsem edukacyjnym zorganizowanym w ramach Szczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim oraz 75. rocznicy walk Polaków o Narwik i Wolność Norwegii. Uczestniczyło w niej 39 osób, w tym 22 uczniów szczecińskich szkół.

      Jej głównymi celami były norweskie miasto Narwik, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich oraz Archipelag Svalbard i polskie stacje polarne w Horsundzie, Calypso i Petuniabukta. Młodzi żeglarze w ciągu 72 dni, pod dowództwem kpt. Macieja Krzeptowskiego, przepłynęli 4.200 Mm, odwiedzając 16 portów w Danii, Norwegii i Szwecji.

      Płynęli śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”, które w 1957 roku po raz w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczyły krąg polarny. Żeglarze pobrali ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały o wolność Norwegii, która została przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanym. W stacji polarnej Horsund zostawili tablicę ufundowaną przez PŻM, która upamiętniała szczeciński wkład powstanie stacji.

      Rejs był zorganizowany przez stowarzyszenie Żeglarski Szczecin przy współpracy z Centrum Żeglarskim, Wydziałem Oświaty Urzędu Miasta, Szczecińskim Programem Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Jacht Klubem AZS w Szczecinie. Wyprawa była współfinansowana ze środków Miasta Szczecin. Patronat główny nad rejsem objął Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

      Wyprawa Narwik zdobyła tytuł „Szczeciński Rejs Roku 2015” i wyróżnienie w kategorii Rejs Roku nagród przyznawanych w Gdańsku w roku ubiegłym.

      Zapraszamy zainteresowanych mieszkańców!

      Bądź na bieżąco!

      Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!