Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   17°

   ZWiK: Wiemy co robili szczecinianie w niedzielę o 15:46

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   ZWiK: Wiemy co robili szczecinianie w niedzielę o 15:46

   W niedzielę około godziny 15:00 standardowy przepływ wody w przepompowni na Pomorzanach to 1700m3/h. W ubiegłą niedzielę widoczna była anomalia. Nie potrzebujemy sprzętu szpiegowskiego, żeby wiedzieć co robili mieszkańcy Szczecina.

    

   Skąd wiemy, że siedzieli przed telewizorami, a w przerwie ruszyli do kuchni i toalet?

   - Bo około 15:45 woda popłynęła strumieniami - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. - Woda pompowana jest do magistral dla prawobrzeża między innymi z przepompowni Kijewo, a dla lewobrzeża jedną przepompowni jest ta na Pomorzanach. Przedstawiamy wykresy, które obrazują przepływ wody.

   Pompownia Pomorzany - w czasie trwania meczu widać obniżenie poboru wody o 112 m3/h, w przerwie meczu skok w górę o 253 m3/h i spadek po przerwie o 252 m3/h.

    

   W pompowni Kijewo Wzrost przepływu wody podczas przerwy w spotkaniu wzrósł o 88 m3/h w ciągu jednej minuty.

    

   Skąd bierze się woda w naszych domach?

   Blisko 90 % wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia, które jest 5 co do wielkości jeziorem w Polsce. Nasza czerpnia usytuowana jest na zachodnim brzegu, 255 m od linii brzegowej, na głębokości 16-18m od lustra wody. Dwoma rurociągami o średnicy 1200 mm wpływa ona do komór pompowni przez sita mechaniczne zatrzymujące duże części stałe – muszle, ryby rośliny. Woda dalej przekazywana jest do stacji uzdatniania wody oddalonej o 2,5km od pompowni.

    

   W Stacji Uzdatniania Wody odbywa się cały szereg różnych procedur i procesów, aby woda w naszych kranach była najwyższej jakości. To, co płynie do Szczecina nie ustępuje jakością wodom butelkowanym. Co dokładnie dzieje się nad Miedwiem?

   • dezynfekcja wstępna ozonem (O3),
   • koagulacja,
   • sedymentacja,
   • filtracja przez złoże antracytowo-piaskowe,
   • utlenianie pośrednie ozonem (O3),
   • filtracja przez złoże z granulowanym węglem aktywnym,
   • dezynfekcja końcowa dwutlenkiem chloru (ClO2).

    

   - Po tych procesach, które w naszym opisie zostały mocno uproszczone, woda jest kierowana do dwóch zbiorników ruchowych o pojemności 5 tys m3 każdy - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK. -  Ze zbiorników woda wypływa grawitacyjnie do Szczecina oddalonego o 32 km od Miedwia. Odbywa się to poprzez dwie magistrale wodociągowe - pierwszą o średnicy 1200 mm i drugą o średnicy 700 mm. Pierwszy rurociąg biegnie do zbiorników ZPW Pomorzany, skąd woda po powtórnej dezynfekcji tłoczona jest do lewobrzeżnej sieci wodociągowej miasta. Rurociąg drugi biegnie do pompowni wody w Kijewie, gdzie woda kierowana jest do zaopatrzenia prawobrzeżnej części Szczecina.

    

   „Wodna” część ZWiKu w liczbach:

   •    ponad1300 km sieci wodociągowej,
   •    6 zakładów produkcji wody,
   •    9 przepompowni wodociągowych,
   •    Roczna produkcji wody wynosi ok. 23 000 000 m3

    

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!