Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   19°

   ZWiK partnerem ważnego kongresu

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   ZWiK partnerem ważnego kongresu

   Działania ZWiK widoczne są w branży od dłuższego czasu. Na spotkaniach specjalistów jesteśmy chwaleni za naszą efektywną działalność pomimo kryzysu i niestabilności gospodarczej, odpowiedzialność społeczną i zaangażowanie w budowaniu pozytywnych, ekologicznych postaw wśród mieszkańców. W najbliższych dniach wystąpimy w roli partnera ważnego wydarzenia ekonomicznego w naszym mieście i weźmiemy udział w debacie, której tematyka jest nam dobrze znana ze względu na nasze inwestycje i rekordy w OZE.

   „Zielona transformacja gospodarki i przemysłu” będzie tematem dyskusji przedstawicieli różnych firm. Dyrektor ds. technicznych Mariusz Patyk będzie uczestniczył w debacie razem z przedstawicielem Szczecińskiej Energetyki Cieplnej czy Grupy Azoty Zakłady Chemiczne. Temat jest nam znany ze względu na działalność ekologiczną i świadomość potrzeby inwestycji w OZE.

   ​Zielona energia nie jest już tylko hasłem reklamowym, ale realnym działaniem z wynikami. Zakład Wodociągów i Kanalizacji z roku na rok jest staje się coraz bardziej samowystarczalny w kontekście korzystania z energii elektrycznej. Przypominamy, że już teraz połowę energii potrzebnej do zasilenia oczyszczalni Pomorzany produkujemy sami!

   Całość prądu wyprodukowanego z naszych odnawialnych źródeł energii w 2022 roku to imponujące 8197 MWh. To przełożyło się na wymierne korzyści ekonomiczne. Pierwsza połowa obecnego roku to już 4522 MWh! Co ważne, lokalizacja i moc „ZWiK-owych elektrowni” zostały dobrze przemyślane.

   Zgodnie z założeniem prąd zużywany jest na miejscu przez urządzenia elektryczne niezbędne do produkcji wody do picia i oczyszczania ścieków komunalnych. Dzięki temu, aktualnie 29% energii elektrycznej zużywanej w Spółce pochodzi z własnych instalacji.

   Inwestujemy w znaną wszystkim fotowoltaikę, ale korzystamy także mniej rozpoznawalnych rozwiązań takich jak biogaz powstały w procesie oczyszczania. Panele fotowoltaiczne zamontowane są w 6 miejscach ZPW Miedwie, UW Żelewo, ZPW Pilchowo, PW Warszewo, PW Zdroje i na budynku administracyjnym. 10546 elementów o łącznej powierzchni 17200 m2, czyli tyle ile wynosi powierzchnia dachu na stadionie Pogoni Szczecin lub 2,5 boiska!

   Największy udział w produkcji energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany (4289 MWh w 2022 r.).Pod koniec ubiegłego roku zakończono tam budowę kolejnej, trzeciej komory fermentacji o pojemności ok. 5000 m sześc. co wydatnie zwiększyło ilość produkowanego i kierowanego do gazogeneratorów biogazu. Pełna wydolność instalacji nastąpiła wiosną tego roku, dzięki czemu samowystarczalność energetyczna oczyszczalni Pomorzany osiągnęła poziom ok. 55%.

   Świetnie spisuje się również turbina prądotwórcza Francisa w ZPW „Pomorzany”. To absolutnie nowatorska, druga taka instalacja w Polsce, wykorzystująca do produkcji energii spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Jej ubiegłoroczny wynik to 750 MWh. Dzięki inwestycjom w OZE jesteśmy krajowym liderem wśród firm wodociągowych w produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii.

   Debata ekspercka odbędzie się 21 września w ramach II Baltic Economic Congress, której organizatorem jest Północna Izba Gospodarcza.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!