Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   16°

   ZWiK: Dzisiaj też będziemy Was podglądać. Czy utrzymacie ciśnienie przez całą pierwszą połowę?

   Natalia Mróz

   Natalia Mróz

   ZWiK: Dzisiaj też będziemy Was podglądać. Czy utrzymacie ciśnienie przez całą pierwszą połowę?

   Dzisiaj też sprawdzimy czy mieszkańcy Szczecina będą trzymać ciśnienie przez całą pierwszą połowę meczu. Nie potrzebujemy sprzętu szpiegowskiego, żeby wiedzieć jak wygląda cykl dobowy i przyzwyczajenia toaletowe szczecinian. Dowiemy się też czy w piątek kibicowali polskim piłkarzom.

    

   Na wykresach poboru wody widać doskonale kiedy wstajemy lub kiedy przygotowujemy się do snu. Dzięki nim dowiedzieliśy się, że wiele osób oglądało niedzielny mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej.

   - W niedzielę około godziny 15:00 standardowy przepływ wody w przepompowni na Pomorzanach to 1700m3/h- informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK. -  W ubiegłą niedzielę widoczna była anomalia. Skąd wiemy, że mieszkańcy siedzieli przed telewizorami, a w przerwie ruszyli do kuchni i toalet? Bo około 15:45 woda popłynęła strumieniami.

    

   Woda pompowana jest do magistral dla prawobrzeża między innymi z przepompowni Kijewo, a dla lewobrzeża jedną przepompowni jest ta na Pomorzanach. Przedstawiamy wykresy, które obrazują przepływ wody.

   Pompownia Pomorzany - w czasie trwania meczu widać obniżenie poboru wody o 112 m3/h, w przerwie meczu skok w górę o 253 m3/h i spadek po przerwie o 252 m3/h.

   W pompowni Kijewo Wzrost przepływu wody podczas przerwy w spotkaniu wzrósł o 88 m3/h w ciągu jednej minuty.


   Skąd bierze się woda w naszych domach?

    

   - Blisko 90 % wody dostarczanej do Szczecina pochodzi z Miedwia, które jest 5 co do wielkości jeziorem w Polsce - dodaje Pieczyńska. -  Nasza czerpnia usytuowana jest na zachodnim brzegu, 255 m od linii brzegowej, na głębokości 16-18m od lustra wody. Dwoma rurociągami o średnicy 1200 mm wpływa ona do komór pompowni przez sita mechaniczne zatrzymujące duże części stałe – muszle, ryby rośliny. Woda dalej przekazywana jest do stacji uzdatniania wody oddalonej o 2,5km od pompowni.

    

   W Stacji Uzdatniania Wody odbywa się cały szereg różnych procedur i procesów, aby woda w naszych kranach była najwyższej jakości. To, co płynie do Szczecina nie ustępuje jakością wodom butelkowanym. Co dokładnie dzieje się nad Miedwiem?

   • dezynfekcja wstępna ozonem (O3),
   • koagulacja,
   • sedymentacja,
   • filtracja przez złoże antracytowo-piaskowe,
   • utlenianie pośrednie ozonem (O3),
   • filtracja przez złoże z granulowanym węglem aktywnym,
   • dezynfekcja końcowa dwutlenkiem chloru (ClO2).

   Po tych procesach, które w naszym opisie zostały mocno uproszczone, woda jest kierowana do dwóch zbiorników ruchowych o pojemności 5 tys m3 każdy. Ze zbiorników woda wypływa grawitacyjnie do Szczecina oddalonego o 32 km od Miedwia. Odbywa się to poprzez dwie magistrale wodociągowe - pierwszą o średnicy 1200 mm i drugą o średnicy 700 mm. Pierwszy rurociąg biegnie do zbiorników ZPW Pomorzany, skąd woda po powtórnej dezynfekcji tłoczona jest do lewobrzeżnej sieci wodociągowej miasta. Rurociąg drugi biegnie do pompowni wody w Kijewie, gdzie woda kierowana jest do zaopatrzenia prawobrzeżnej części Szczecina.

    

   „Wodna” część ZWiKu w liczbach:

   •    ponad1300 km sieci wodociągowej,
   •    6 zakładów produkcji wody,
   •    9 przepompowni wodociągowych,
   •    Roczna produkcji wody wynosi ok. 23 000 000 m3

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!