ZWiK: Co by się stało, gdybyśmy nie prowadzili renowacji?
Robert Duchowski
Co by się stało, gdyby przez duże obciążenie gruntu, na środku ulicy Struga zapadła się stara rura o średnicy 1,4 m?
Przy tak katastroficznej wizji najmniejszym problemem byłyby utrudnienia w ruchu i objazdy, problemy mogłyby być zdecydowanie większe. Scenariusz mało prawdopodobny dzięki dobremu planowaniu i sprawnym działaniom ZWiK, ale w sytuacji zaniechania remontu – realny. Trwają prace przy renowacji kolektora sanitarnego F na odcinku 700m od ulicy Zimowej do Struga.
- Przyjęta do realizacji zadnia metoda zakłada prowadzenie remontu w miarę możliwości bezwykopowo metodą reliningu - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Szczecin. - Kolektor sanitarny F dn1400, czyli duża rura z lat 70, którą transportowane są ścieki z dzielnic Załom-Kasztanowe, Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo, Dąbie, Kijewo oraz część Bukowo- Klęskowo i os. Majowe położona jest na remontowanym odcinku w gęstej zabudowie hal magazynowych i sklepów oraz w okolicy dróg i skrzyżowań.
Rozkopanie tych miejsc i wymiana rur powodowałaby ogromne trudności dla wykonawcy, wielkie utrudnienia w ruchu oraz znaczące podniesienie kosztów. W związku z tym remont etapowy, w którym, w dużym uproszczeniu przez specjalne komory wsuwa się nową rurę do starej, jest najlepszym rozwiązaniem.
Metoda reliningu to wprowadzenie do istniejącego kanału nowego przewodu kanalizacyjnego, w tym zadaniu z rur GRP (włókno szklane, termoutwardzalne żywice, wypełniacze mineralne) o mniejszej średnicy (w tym zadaniu dn1200).
- Dopuszcza się rury o długościach od 1 m do 6 m, które wprowadzane są przez istniejące komory lub z wykopów montażowych - mówi Hanna Pieczyńska. - Natomiast renowacje studni i komór wykonane zostaną kompozytami z mat z włókna szklanego nasączonego żywicą poliestrową o grubości min. 3 mm. Wcześniej kanał został dokładnie wyczyszczony. Okazuje się bowiem, że poza tym co w ściekach znaleźć się musi pojawiło się mnóstwo śmieci i odpadów budowlanych, których być tam zdecydowanie nie powinno.
To już kolejny etap renowacji kolektora w tej okolicy. Tym razem wykonawca – firma Aquaren Sp. z o.o. z Bytomia podpisała kontrakt na realizację zadania za kwotę 3 074 016 zł.