Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   Załamanie pogody. Pamiętajmy o osobach w kryzysie bezdomności

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Załamanie pogody. Pamiętajmy o osobach w kryzysie bezdomności

   Na najbliższe dni prognozowane są kolejne spadki temperatur. To oznacza wzmożone działania służb i instytucji zaangażowanych w działania Pogotowia zimowego.

   W placówkach są wolne miejsca, które czekają na osoby potrzebujące wsparcia. Apelujemy także do mieszkańców o przekazywanie informacji dotyczących osób w kryzysie bezdomności, które pojawiają się w ich okolicy.

   Z myślą o osobach w kryzysie bezdomności, na zimowe miesiące przygotowano 265 miejsc w schroniskach, 75 miejsc w noclegowniach i 17 miejsc w ogrzewalni. Aktualnie w schroniskach jest jeszcze 45 wolnych miejsc, a w noclegowniach dostępnych jest ich 30.

   Z uwagi na załamanie pogody zaplanowane zostały dodatkowe wyjazdy i patrole zarówno służb jak i pracowników MOPR podczas których odwiedzane są miejsca przebywania osób w kryzysie bezdomności. Sprawdzane są przede wszystkich opuszczone działki, pustostany, zamknięte i niezamieszkałe budynki. Podczas wyjazdów staramy się przekonać osoby w kryzysie do skorzystania z miejsc w schroniskach lub noclegowniach. Jeśli spotykamy się z odmową staramy się pomóc im w miejscach, w których obecnie się znajdują.

   - Wszystkie sytuacje związane z przebywaniem osób w kryzysie bezdomności w naszym otoczeniu można zgłaszać bezpośrednio do Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR pod nr telefonu  91 48 75 771 lub bezpośrednio do służb: Straż miejska tel. 986, Numer alarmowy 112 - informuje Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej. 


   Placówki zapewniające wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności

   Schroniska to placówki czynne całodobowo, w których osoby w kryzysie bezdomności mają zapewniony posiłek, wymianę ubrania, miejsce do spania, pralnię i suszarnię ubrań. W schronisku prowadzone są także działania aktywizacyjne, które mogą pomóc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności. Przyznanie miejsca w schronisku jest możliwe po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego oraz podpisaniu kontraktu socjalnego. Pobyt w schronisku jest odpłatny jeśli dana osoba posiada swoje dochody.

   Schroniska:

   Schronisko "Feniks", ul. Zamknięta 5,
   Schronisko dla Mężczyzn "Caritas", tymczasowa siedziba: ul. Fabryczna 12 Police
   Schronisko dla Mężczyzn "Caritas", ul. Strzałowska 24;
   Schronisko dla Kobiet i matek z dziećmi "Caritas", ul. Piaseczna 4 ;
   Schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi, Stowarzyszenie "Złoty Wiek", ul. Hryniewieckiego 9 (z filią w Podgrodziu);

   Noclegownia to miejsce, w którym osoby w kryzysie bezdomności mogą znaleźć schronienie na noc. Są one otwarte w godzinach od 18 do 8 rano.

   - W noclegowniach można wymienić odzież, skorzystać z łazienki i prysznica, zjeść ciepły posiłek - mówi Maciej Homis. - W celu skorzystania ze schronienia nie jest konieczne posiadanie skierowania lub wydanie decyzji administracyjnej.

   Noclegownie:

   „Stowarzyszenie Feniks”, ul. Zamknięta 5
   "Caritas":
   tymczasowa siedziba: ul. Fabryczna 12, Police
   ul. Racibora 62

   Ogrzewalnia jest czynna przez całą dobę. Do dyspozycji osób korzystających przeznaczonych jest 17 miejsc siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. W czasie pobytu osoby mogą wypić ciepły napój, dokonać niezbędnych czynności higienicznych oraz wymienić odzież.

   Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień,
   ul. J.H. Dąbrowskiego 22-23 Szczecin – 17 miejsc

   Inne rodzaje wsparcia:

   Łaźnia
   Punkt socjalny dla osób, które chciałyby skorzystać łaźni prowadzony jest przez Polski Czerwony Krzyż. Do skorzystania z pomocy konieczne jest uzyskanie skierowania z Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR. Łaźnia otwarta jest w poniedziałki i wtorki w godzinach 7-15.

   Punkt Socjalny Polskiego Czerwonego Krzyża
   al. Wojska Polskiego 63, Szczecin

   Możliwość przeprowadzenia podstawowych zabiegów higienicznych istnieje również w Ogrzewalni prowadzonej przez Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień, ale tylko dla osób w niej przebywających (bez względu na czas pobytu w placówce)

   Ogrzewalnia - Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień
   J.H Dąbrowskiego 22-23
   tel. 91 48 36 923

   Punkt pierwszej pomocy dla osób bezdomnych
   Stowarzyszenie Feniks udziela wsparcia medycznego dla osób w kryzysie bezdomności, dla mieszkańcom schronisk oraz innym osobom skierowanym przez Dział Pomocy Osobom Bezdomnym.

   Stowarzyszenie Feniks
   Ul. Zamknięta 5, Szczecin

   Zapewnienie niezbędnej odzieży i obuwia
   Na terenie miasta kilka organizacji prowadzi punkty, w których osoby bezdomne mogą otrzymać niezbędną odzież czy obuwie dostosowane do pory roku. Magazyny odzieżowe posiadają:

   Caritas Archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej
   Punkty pomocowe w schroniskach:

   tymczasowa siedziba: ul. Fabryczna 12 Police  - tel. 91 421 69 98, 12
   ul. Strzałowska 24 - tel. 91 421 49 21
   ul. Piaseczna 4 - tel. 91 462 13 29 (Schronisko dla Kobiet i Matek z Dziećmi

   Polski Komitet Pomocy Społecznej
   Punkt Pomocy
   ul. Robotnicza 9U/1 Tel.: 797 318 277

   Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK
   Al. Wojska Polskiego 63
   tel. 91 433 73 02, fax. 91 433 46 55

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!