Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   13°

   Szczecin 2023: Czas podsumowań. Część 3

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Szczecin 2023: Czas podsumowań. Część 3

   Jak wyglądało ostatnie 12 miesięcy w Szczecinie? Najlepiej oddadzą to liczby.


   Sfera społeczna

   Jak pokazują statystyki, wśród mieszkańców Szczecina sporym zainteresowaniem nadal cieszą się Szczecińskie Karty Rodzinne oraz Szczecińskie Karty Seniora, które oferują swoim posiadaczom szereg zniżek u udogodnień. Tylko w 2023 roku wydano blisko 1000 kart rodzinnych oraz ponad 2000 kart, z których mogą korzystają seniorzy.

   W 2023 mieszkańcy Szczecina mogli również kolejny rok z rzędu korzystać również ze świadczenia pn. „Bon opiekuńczy: Alzheimer 75”.

   - W VI edycji projektu podjęto decyzję o wypłacie 600 świadczeń na łączną kwotę ponad 1 000 000 złotych - informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta.

   Za nami także kolejny rok z tak lubianym przez szczecinian Centrum Seniora. Jednostka funkcjonująca od 2019 roku na co dzień pomaga starszym mieszkańcom naszego Miasta m.in. poprzez udzielanie nieodpłatnych porad prawnych i psychologicznych czy też organizowanie rozmaitych warsztatów i spotkań. Tylko w tym roku, za pośrednictwem Centrum do seniorów trafiło 200 opasek życia, 200 paczek społecznych oraz 200 razy zrealizowano tzw. usługę wolontarystyczną polegającą np. na dostarczeniu zakupów, dowozie do lekarza czy też załatwieniu spraw urzędowych. Dodatkowo odbyły się tam również 4 potańcówki, w których udział wzięło łącznie ponad 600 seniorów.

   Centrum Seniora było również organizatorem Tygodnia Inicjatyw Senioralnych, podczas którego około 3000 uczestników mogło skorzystać z oferty 15 wystawców, 41 instytucji oraz 28 partnerów zaangażowanych w organizację przedsięwzięcia. W tym czasie również odbyło się aż 112 rozmaitych wydarzeń skierowanych do seniorów.

   W ramach projektu „Cztery kąty na trzeci wiek” Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie uruchomił kolejne już mieszkanie wspomagane dla osób starszych, w którym zapewniona jest całodobowa opieka świadczona przez wykwalifikowanych opiekunów. Zamieszkało w nim 6 seniorów. Obecnie w Szczecinie funkcjonuje w sumie 10 tego typu mieszkań, w których łącznie znajduje się 70 miejsc całodobowej opieki.

   Mijający rok to także kontynuacja wsparcia dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli ze swojego kraju przed trwającą w nim wojną.

   - Szczeciński MOPR prowadził działania w ramach projektu „Ukraina bliżej nas”, z których skorzystało ponad 1100 obywateli Ukrainy - mówi Marta Kufel.

   W 2023 roku zakończono także realizację dwóch dużych projektów: „Zaopiekowani – systemowe wzmacnianie potencjału opiekuńczego rodzin” oraz „Samodzielni – kompleksowy system wsparcia dziecka i rodziny w Szczecinie”.

   W ramach projektu „Zaopiekowani” realizowano wsparcie w formie usług opiekuńczych, usług asystenta osób niesamodzielnych, pomoc w formie opieki wytchnieniowej oraz szeroko rozumiane poradnictwo dla opiekunów osób niesamodzielnych. W ramach projektu prowadzona była także wypożyczalnia sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego. Łącznie ze wsparcia we wszystkich zadaniach skorzystało ponad 2500 mieszkańców Szczecina i województwa. Wartość projektu wyniosła ponad 14 000 000 złotych.

   Z kolei w projekcie „Samodzielni” realizowane były usługi środowiskowe, opiekuńcze oraz usługi wsparcia rodziny i dzieci w pieczy zastępczej m. in. w formie rozwoju placówek wsparcia dziennego, utworzenia nowych placówek, szkoleń dla opiekunów czy usamodzielniania wychowanków pieczy zastępczej. Z działań w ramach projektu, którego wartość wyniosła prawie 10 000 000 złotych skorzystało ponad 1600 mieszkańców Szczecina.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!