Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   11°

   Szczecin 2023: Czas podsumowań. Część 2

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Szczecin 2023: Czas podsumowań. Część 2

   Jak wyglądało ostatnie 12 miesięcy w Szczecinie? Najlepiej oddadzą to liczby.
    

   Zielone miasto

   W 2023 roku po raz pierwszy do zasilania miejskich jednostek została wykorzystana energia elektryczna wyprodukowana z odpadów przez szczeciński EcoGenerator, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Dzięki tej energii zostały oświetlone m.in. ulice i działały sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach. Działania te są realizowane w ramach programu Energia Miasta Szczecin, którego celem jest osiągnięcie przez miasto samodzielności energetycznej.

   Dbałość o środowisko naturalne i zieleń to jeden z ważnych aspektów funkcjonowania miasta.  

   - Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w ramach realizowanych przez Miasto nasadzeń, na terenie Szczecina pojawiło się ponad 1500 nowych drzew – informuje Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta. - Do tego, w mieście zasadzono również niezliczoną ilość krzewów, sadzonek kwiatów i innej zieleni, które na co dzień cieszą oko.

   Dodatkowo, 218 drzew w 7 różnych lokalizacjach zostało objętych specjalistyczną pielęgnacją w ramach realizacji projektu pn.  „Utrzymanie pomników przyrody na terenie Gminy Miasto Szczecin – etap IV”. Jest to kontynuacja działań realizowanych w latach 2020-2022, które obejmowały 447 sztuk drzew – pomników przyrody. 

   Warto również dodać, że mieszkańcy Szczecina okazali ogromne serce zwierzakom, które trafiły do schroniska dla bezdomnych zwierząt. Tylko w tym roku, nowy dom znalazło łącznie ponad 200 psów oraz blisko 250 kotów. Niestety, pomimo sporej liczby adopcji na własny kąt nadal czeka ponad 60 kotów i tyle samo psów. Dlatego pracownicy szczecińskiego schroniska nieustannie apelują do wszystkich zainteresowanych by rozważyli możliwość przygarnięcia czworonożnego przyjaciela właśnie z tego miejsca.

   Jedną z ciekawszych inicjatyw, która z powodzeniem od 2018 roku funkcjonuje w naszym mieście jest również charytatywna Galeria „Szpargałek”. W mijającym roku, lubiany  przez szczecinian (i nie tylko!) Szpargałek, był otwierany aż 17 razy, dzięki czemu udało się uzbierać i przekazać potrzebującym organizacjom pomocowym prawie 65 tys. złotych!

   Aktywność społeczna

   Za nami też kolejna już, 11. edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku mieszkańcy mogli wybierać spośród 149 propozycji, wśród nich były 124 projekty lokalne i 25 w kategorii „Zielonego SBO”. Na zwycięskiej liście znalazły się ostatecznie 33 projekty, a do wydania jest łącznie 17 200 000 złotych (w tym 30% na działania w ramach tzw. „Zielonego SBO).

   - W sumie w tegorocznym głosowaniu wzięło udział ponad 26 tysięcy osób oddając ponad 50 tysięcy głosów -  mówi Marta Kufel.

   Do niespotykanej dotąd sytuacji doszło w obszarze lokalnym Niebuszewo, gdzie dwa projekty znalazły się na pierwszym miejscu uzyskując najwyższą i jednakową liczbę głosów. Zgodnie z zapisami regulaminu, o tym, który projekt zasilił listę zwycięzców zdecydowało losowanie podczas posiedzenia Rady ds. Budżetu Obywatelskiego.

   W tym roku, odbyła się również 7. już edycja projektu “Zrobione w Szczecinie”. Tym razem, ten wyjątkowy certyfikat trafił w ręce 18 lokalnych przedsiębiorców – 9 w kategorii usługi oraz 9 w kategorii produkty. Od czasu pierwszej edycji, o przyznanie wyróżnienie starło się już ponad 320 szczecińskich podmiotów, spośród których ponad 100 otrzymało możliwość posługiwania się znakiem w swojej ofercie.

   2023 rok obfitował również w aktywności na rzecz mieszkańców, wśród nich zrealizowane zostały m.in. 3 działania w ramach inicjatywy lokalnej oraz ogłoszonych zostało 88 otwartych konkursów ofert skierowanych do organizacji pozarządowych.

   Oświata

   We wrześniu tego roku, w 147 placówkach oświatowych rok szkolny 2023/2024 rozpoczęło ponad 55 000 uczniów i przedszkolaków. Na potrzeby przyjęcia wszystkich młodych mieszkańców Szczecina utworzono łącznie 2636 oddziałów. Zadanie było szczególnie wymagające w szkołach ponadpodstawowowych, bowiem był to już kolejny rok, gdy w rekrutacji do tego typu szkół brał udział tak zwany „podwójny rocznik”.

   W szczecińskich szkołach w ostatnich latach dzieje się również w zakresie edukacji ekologicznej. Tylko w ostatnich miesiącach w 23 szczecińskich szkołach uruchomiony został projekt „Pij kranówkę”, w ramach którego w placówkach zamontowano 40 poidełek. Celem zadania jest nie tylko zmniejszenie ilości plastiku w naszym ekosystemie, ale przede wszystkim wzmocnienie prozdrowotnych nawyków u najmłodszych mieszkańców Szczecina.

   Co więcej, w 5 szczecińskich szkołach, dzięki współpracy Miasta z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzone zostały nowoczesne ekopracownie. Dzięki nim, młodzi mieszkańcy Szczecina mogą pogłębiać swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii czy też meteorologii.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!