Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   12°

   Zakończenie prac na ulicy Bieszczadzkiej

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Zakończenie prac na ulicy Bieszczadzkiej

   Utrudnienia związane z przejazdem przez ulicę Bieszczadzką zakończyły się już jakiś czas temu, ale dopiero teraz z oczu mieszkańców na dobre zniknął sprzęt budowlany. Zakończyliśmy budowę nowego rurociągu i przepompowni ścieków.

   Dzięki kolejnym, ważnym inwestycjom w te elementy systemu kanalizacji sanitarnej poprawiamy nie tylko proces eksploatacji naszych urządzeń, ale docelowo także komfort naszych mieszkańców.

   Przedmiotem inwestycji była budowa nowej przepompowni ścieków i likwidacja starej, której wydajność była zbyt mała. Po zakończeniu prac efekt wygląda już zupełnie niepozornie - mały, wygrodzony i oświetlony teren ze skrzynką i czymś na kształt podestu. Jednak cała magia dzieje się głęboko pod ziemią.

   Po co nam przepompownia i jak działa?

   - Służy ona do transportu ścieków w sytuacji, gdy nie istnieje techniczna możliwość odprowadzenia ich z danego terenu w sposób grawitacyjny - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZWiK. - Ścieki wpływają do niej w sposób grawitacyjny i po osiągnięciu zadanego poziomu następuje uruchomienie pomp, które wtłaczają całość do rurociągu ciśnieniowego i przesyłają do najbliższego kolektora grawitacyjnego. Nowa pompownia została umieszczona w studni polimerobetonowej o średnicy 1,5m, z pompami zatapialnymi. Realizacja zadania uwzględniła obecne oraz przyszłe potrzeby tego obszaru.

   Wartość umowy podpisanej przez Przedsiębiorstwo Usług Hydrotechnicznych RUSIECKI Adam Rusiecki Sp. z o.o. to 722.060,77 zł.
   W eksploatacji posiadamy 162 pompownie.

   Przypominamy, że w ostatnich tygodniach zakończyła się także inwestycja w większej przepompowni. Na Grabowie wymieniona została wielka krata, która stanowi „pierwsze sito” nieczystości wpadających do kanalizacji.

   - Przepompownie różnią się między innymi wielkością, przepustowością i funkcjonalnością - mówi Hanna Pieczyńska. - Ta na Grabowie łączy dwie funkcje technologiczne - wstępne mechaniczne podczyszczanie ścieków oraz przepompowywanie ich do oczyszczalni Pomorzany. Ścieki do pompowni dopływają rurociągiem DN 1800 mm.

   Mechaniczne oczyszczanie zaczyna się właśnie na kracie, która została wymieniona ze względu na stopień zużycia. Do wymiany potrzebny był ogromny dźwig, który przez dach wsunął kratę wykonaną ze stali nierdzewnej do kanału. Urządzenie ma prawie 9 m długości i 1,5 szerokości. Jego zadaniem, w dużym uproszczeniu, jest zebranie największych nieczystości – tak zwanych skratek, które przekazywane są do prasopłuczki.

   Do przepompowni ścieków „Grabów” odprowadzane są ścieki sanitarne oraz wody opadowe z północnych dzielnic lewobrzeżnego Szczecina tj.: Głębokie - Pilchowo, część Zawadzkiego - Klonowica, część Łękno, Osów, część Śródmieście – Północ, Warszewo, Bukowo, Stołczyn, Gocław - Golęcino, Dżetowo - Grabów, Niebuszewo - Bolinko, Żelechowa, Niebuszewo, Arkońskie - Niemierzyn, część Pogodno, Skolwin.

   Po wstępnym podczyszczeniu ścieki transportowane są do oczyszczalni „Pomorzany”.

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!