Social media

Filtrowanie

Kategorie

  Archiwum

   10°

   Wyzwania i trendy na rynku pracy w 2023 roku

   Robert Duchowski

   Robert Duchowski

   Wyzwania i trendy na rynku pracy w 2023 roku
   IMG_2804.1.jpg
   IMG_2803.1.jpg
   IMG_2817.1.jpg

   Rok 2023 przynosi nowe nadzieje i wyzwania, z jakimi muszą mierzyć się przedsiębiorcy oraz działy HR. O zmianach i nowych możliwości na polskim rynku pracy dyskutowali uczestnicy konferencji organizowanej w Szczecinie. W debacie wzięli udział m.in. przedstawiciele  firmy Déhora oraz KS Service. Spotkanie zorganizowały: Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej i Brytyjsko-Polska Izba Handlowa. 

    

   Podczas spotkania poruszone byly kwestie związane z trendami na rynku pracy w odniesieniu do trudnej sytuacji gospodarczej, także w kontekście wojny na Ukrainie, kryzysu energetycznego i inflacji. Te wszystkie czynniki sprawiają, że organizacje muszą być gotowe na nieustanne zmiany.  Do wielu kwestii w zarządzaniu należy podejść inaczej niż wcześniej. 

   O zmianach na szczecińskim rynku, szczególnie w branży usług nowoczesnych mówił podczas konferencji Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju i Metropolii Szczecińskiej:


   Badamy ten sektor i już widzimy pewne trendy. Większość firm z branży IT świadczy swoje usługi na rynkach zagranicznych, głównie w Niemczech, USA i w krajach skandynawskich. Na przestrzeni ostatnich 2 lat nastąpił zdecydowany wzrost zapotrzebowania na usługi cyfrowe na całym świecie, efekt po pandernil COVID 19. To powoduje gwałtowny wzrost stawek wynagrodzenia programistów. 

    

   Rok 2022 był rekordowy jeśli chodzi o wyniki finansowe firm z branży IT. Obecne zwolnienia personelu na rynku amerykańskim mogą mieć w Polsce dwojakie skutki.

    

   - Jeśli te zwolnienia w USA są efektem rezygnacji firm amerykańskich z realizacji projektów to w Polsce może pojawić się wielu doświadczonych specjalistów, poszukujących nowych miejsc pracydodaje Marek Kubik. - Z racji, że część polskich programistów świadczy pracę bezpośrednio dla firm z Ameryki i Europy Zachodniej - skutki tego możemy odczuć takže u nas w regionie. 

    

   Możliwy jest też drugi scenariusz. W sytuacji, gdy zwolnienia nie wynikały z odrzucania projektów a optymalizacji kosztów: osoby zwolnione w USA mogą zostać zastąpione zespołami z krajów uznawanych za bardziej efektywne. Z racji talentu naszych programistów jednym z rynków jest Polska. To spowoduje pojawienie się nowych zleceń i więcej pracy dla firm IT w naszym kraju.

   Poza tym obserwujemy początek rewolucji,  którą uruchamia szerokie użycie Al i np. ChatGPT. Wzrasta liczba zadań, które może za człowieka wykonać maszyna i obserwując dokonania ChatGPT można zauważyć ile zawodów i zadań w niedalekiej przyszłości po prostu naturalnie wygaśnie.

    

   Przedstawiciel ARMS w swoim wystąpieniu poruszył także zagadnienia dotyczące innych sektorów gospodarki Szczecina. Jak pokazują raporty np firmy Antal, generalnie biznes w Szczecinie zwiększa zatrudnienie. Szczecin to świetne miejsce dla branży logistycznej, odnawialnych źródeł energii, sektora ICT oraz centrów usług wspólnych (SSC/BPO). 

    

   AGENDA SPOTKANIA

    

   10:15 – 10:20

   Powitanie Uczestników

                

   10.20 – 10.50

   Trendy na rynku pracy – wyzwania HR i organizacji w zmieniającej się dynamicznie rzeczywistości biznesowej -  Andrzej Kulpa, KS Service

   10:50 – 11:10

   Sytuacja gospodarcza w kontekście wojny w Ukrainie, kryzysu energetycznego i wysokiej inflacji - status quo i prognoza na najbliższe lata - Michael Dembinski, Chief Advisor BPCC

   11:10 – 11:40

   Biznes i HR w 2023 roku - Łukasz Chodkowski, Déhora

   11.40 – 12.10

   PRZERWA. Poczęstunek.

   12:10 – 12:25

   Trendy i wyzwania na Szczecińskim rynku w 2023 roku – Marek Kubik, Prezes ARMS

   12:25 – 12:45

   Dyskusja moderowana:  Co przyniesie 2023 rok – wyzwania i trendy na polskim rynku.   Michael Dembinski, Chief Advisor BPCC

    

   Więcej na stronie: arms-szczecin.eu

   Bądź na bieżąco!

   Kliknij w przycisk „Obserwuj”, aby być bieżąco z wiadomościami ze Szczecina. Najbardziej interesujące wpisy znajdziesz w Google News!